Kedves Mindenki!
Volna egy ötletem, amivel egyszerűen lehet érzékeltetni az állatok gondolkodási képességeit. Persze nem tökéletesen a fejükbe látva, de azért élég rendesen le lehet szűkíteni a kört.
Gondoljunk bele ki mit is lát egy sakktáblában. (Erről nemrég olvastam, és szerintem remek módja az efféle értékeléseknek.)
Egy csecsemő:
Lát valamiféle formát, esetleg még halvány fogalma sincsen arról, hogy mi lehet az, esetleg még meg sem fogalmazódik benne a kérdés.
Egy kisgyerek:
Lát valamit és megkérdezi, hogy mire is jók azok a helyes figurák.
"Én":
Tudom, hogy az egy saktábla, ismerem a figurákat, ismerem a figurák lépéseit, de fogalmam sincsen mit lehetne velük kezdeni.
Polgár lányok:
Ide nem is mernék semmit írni, de minden bizonnyal mindenkinek lehet egy érzése, hogy mire akarok kilyukadni.
Nos az a sakktábla azonos információmennyiséggel szolgált mindenki számára, de mindenki számára teljesen mást jelentett.
Ugyanezt, illetve egy ehhez hasonló gondolatmenetet lehetne lefuttatni az állatokra vonatkoztatva, hogy mit is értékelnek az őt érő információkból!
Örülnék, ha minnél több ötlettel állna elő minden kedves topicolvasó (azok is akik esetleg az állatokat többre tartják mint mások), mert ezt végigondolva könnyen át lehet (szvsz sok tévedés nélkül) érezni, milyen egyszerű is egy állat gondolatvilága. |