Szevasz Hobe, legjobb találni egy megbízható szerelőt, aki szakszerűen megtisztítja a lencséidet, ez nem embernek való feladat. A guta fog megütni, mikor azt hiszed, hogy te tetted tönkre a lencsédet karcolással, foltokkal, a tükrözésgátló réteg megsértésével és így tovább.
Régen, sok éve kerestem olyan patikát (akkor a Kosztolányi tér mellett a Bocskain volt ilyen), ahol lehetett venni szemészeti vattát, és csináltattam 10%-os alkohol-oldatot kétszer desztillált vízből. Volt egy pumpás ecsetem (nagyon finom szőrből, amihez soha ujjal hozzá nem nyúltam). Előbb lefújtam a port, aztán enyhén nedves pamaccsal lemostam a lencsét (azért nem erősebb oldattal, nehogy valami festéket vagy ragasztót feloldjon), majd több laza vattapamaccsal egymás után szárazra töröltem. Ezt a játékot szigorúan csak szemészeti vattával szabad eljátszani, bármi más steril vatta karcolni fog.
Mostanában egyszerűen veszek objektívtisztító készletet: a Hama is gyárt ilyet, más gyártmányom is van. Gagyi porecset (dobom ki azonnal: merevek a szőrszálai és a pumpája is): acetonszagú folyadék és objektívtisztító papír. Ránézésre nagyon szép lesz tőle az objektív, de azt hiszem, ez olyan, mint egy új fekete Mercivel beállni az automata mosóba...
Van, aki a folyamatosan beáztatva tartott szarvasbőrre esküszik, ami mellé ezüstöt tesz, hogy meg ne poshadjon. De ez már nekem is túl sok volt... :-) Hacsak nem vagy varázsló, a szarvasbőrödbe előbb-utóbb csinos homoxemcsék fészkelik be magukat. |