|
|
|
|
 |
taszi2hu
2001-01-18 10:16:45
|
168
|
Bizony, igaza van slr-nek. Saját tapasztalataim alapján (mivel én már "beszívtam" ezt a kulcsszám-elnevezés trükköt), illetve a Neten utána olvasva egyértelmű a marketing módszer. A gyártók pl. zoomos vaku esetében mindig a legnagyobb fokusztávolsághoz tartozó számot adják meg, hiszen ez a legnagyobb.
Ja még egy érdekes dolog, amiről nem esett szó. A vaku által bevilágított távolság a filmérzékenység növekedésével szintén növekszik. Az arány 2x érzékenyebb film esetén 1,4-es szorzó.
Tehát ha a vaku 30-as , 4-es blendével
7,5 m 100-as filmnél,
200-asnál 1,4x7,5=10.5
400-asnál 1,4*1,4*7,5= 14.7 m |
|
 |
Sumo
2001-01-18 09:16:02
|
164
|
| ha 100as filmhez allitom, akkor a blende asszem 2.8ra jonne ki. viszont a tavolsag (a kapcsoloallastol fuggoen) 0.4-6 vagy 1.2-7.5m |
|
A hozzászólás:
 |
Törölt nick
2001-01-18 09:06:18
|
163
|
Válasz: A kulcsszámot általában 100 ASA érzékenységre szokták megadni. Nézz meg egy 100 ASA értékhez tartozó blende - távolság párost, a kettő szorzata a kulcsszám.
Nem kérdezted, de leírom: Egyszerűbb vakuknál a kulcsszám egy nagyon jól használható, stabil dolog. Bonyolultabb, pl. zoomos vakuknál a kulcsszám nem egy állandó érték, függ a zoom állásától és esetleg más paraméterektől is.
Érdekes trükk, amit egyes gyártók alkalmazni látszanak, még a Pentax is: a vaku nevében olyan számokat használnak, amelyek nagyon hasonlítanak egy jó kulcsszámra. Ez viszont néha megtévesztő, mert a típusjelzésnek vagy nincs köze a kulcsszámhoz, vagy nem 100 ASA-ra, vagy esetleg nem alapállásra, hanem valamilyen kizoomolt értékre igaz. Az AF-330FTZ -ről pl. gondolná az ember, hogy egy 33-as kulcsszámú vaku, pedig 50mm gyújtótávolság és 100 ASA esetén csak 26,4. Kijön a 33 is, de csak 85mm-es zoom esetén. |
|
Előzmény:
 |
Sumo
2001-01-18 08:22:58
|
161
|
| ha mar errol beszelunk slr. van egy vakum, ami ilyen semi-automata:), es nem tudom a kulcsszamat. viszont adott filmerzekenyseghez adott blendet allittat be velem, utana egy jelzes mutatja, hogy ezzel a film/blende parossal milyen tavra fenykepezzek a vakuval. hogy deritsem ki a kulcsszamot? |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|