Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
Almaital Returns Creative Commons License 2000-05-22 22:46:29 401
Ígéretemhez híven nem ismertetem Lovas István második jobbegyenesét.
Nem a topic elszennyezése a célom.

Na ja, mindenki vegye meg magának, támogassuk a nemzeti érzelmű újságírást! :-)

Apropó, nem tudjátok hol dedikál legközelebb Lovas? Most lesz egyik jóbarátom esküvôje (le se merem írni, hogy katolikus a gyerek); egyik nászajándékként a dedikált könyveit szeretném adni. Vajon Lovas megsértôdik, ha ezért leutazom hozzá Bicskére? (Bár ismer személyesen.)

Előzmény:
Tiborc Creative Commons License 2000-05-22 06:42:41 396

Kedves Gurg!

Ígéretemhez híven nem ismertetem Lovas István második jobbegyenesét.
Nem a topic elszennyezése a célom.
Pótolom azt, ami a könyvből kimaradt.
A 114. oldalon kezdődő „Vörös holokauszt” fejezetben említést tett Demszky Gábor 1992. március 15.-i beszédéről.
Valami véletlen folytán összeroncsolt memóriámban megtaláltam ezen beszéd szövegét, sajnos Göncz Árpád köztársasági elnök úr ideges arcrángását a beszéd alatt csak videofelvétel (a la Sony!) tudná visszaadni.
Demszky Gábor Főpolgármester Úr beszédének szövege:

„Magyarok, polgártársaim, budapestiek!

Hidegen fújnak a szelek, ezek a hideg napok, hideg szelek nem jót jelentenek. Rossz híreket hoztak ezek a szelek nemrégiben a Nemzeti Bank elnökének leváltásáról, most a Tv-elnök alkalmasságának megkérdőjelezéséről, és persze minden napra jut egy hír politikai célzatú kinevezésekről is. Emiatt veszélyben érezzük a független bíráskodást, és úgy látjuk, hogy erősödik a kliensrendszer. Ezeket a jelenségeket nem szeretjük.
Március 15-e történelem és jelkép. Történelmében már mi is benne vagyunk a demonstrációinkkal. Azzal, hogy évről évre eljöttünk tüntetni ide a szabadság jelszavaival.
Jelképként pedig fölénk magasztosul ez a nap. A sajtószabadságot jelenti, és a lelkiismeret szabadságát.

Mindazt, amit kivívtunk, mindent, amit kockáztattunk és szenvedtünk megaláztatva és kínlódva elértünk, a sajtó mára kivívott szabadságát meg kell védenünk.
Ugyanazzal az elszántsággal, ugyanazzal az engesztelhetetlenséggel, amellyel az emberi méltóságunkért harcoltunk. El a kezekkel a médiától, el a kezekkel a televíziótól, el a kezekkel a Magyar Hírlaptól. Ez az idei március 15-e üzenete.
Nem engedhetjük meg, hogy elvegyék tőlünk a híreket, unalmassá és rovinciálissá tegyék a kommentárokat. Bőséges, évtizedes tapasztalataink vannak arról, hogy a sajtó a kormány kezében silány propagandaeszközzé alantasul. "Tisztelek minden véleményt, kivéve a megvásároltat, azokat megvetem" - írta Széchenyi.
A szabad sajtó, a magyar demokrácia legbecsesebb biztosítéka, maradjon is szabad.

Polgártársaim!

A kommunizmus egy időre palackba zárta rossz szellemeinket. E téveszmék és beteg ideológiák mostanra kiszabadultak. Terjed a xenophóbia, minden más, különböző, "idegen" gyűlölete, erősödnek a cigányellenes érzelmek és az antiszemitizmus. Az agresszív idegengyűlöletre építő mozgalmak a demokráciákban lappanganak, óvatosan lépnek színre, tapogatják a társadalom fogékonyságát. De ha nem találnak ellenállásra akkor megnő az étvágyuk, és belénk marnak, ránk telepednek.
Kérem Önöktől, adjunk meg minden védelmet az országunkban élő kisebbségeknek, és itt Budapesten a színes bőrű diákságnak. És ne csak a törvényi védelmet. Legyünk türelmesek, toleránsak a mássággal szemben:
"hogy ne legyen a Duna-táj bús villámhárító, fél-emberek, fel-nemzetek számára készült szégyenkaloda" - írta Ady.

Barátaim!

Rossz szellemeink a múltból jönnek elő, de a jelen válságos gazdasági viszonyai táplálják őket. Pártállami múltunkkal szembe kell néznünk. Mindnyájan a totalitárius rendszer gyermekei vagyunk. Itt él ez a rendszer az elmaradottságunkban, a szegénység tényeiben és kelet-közép-európai lelkületünkben, kisebbségi érzéseinkben. Itt él nyelvünkben, elszólásainkban, a véletlen elvtársazásokban, vagy amikor az önkormányzatot tanácsnak nevezzük. Ezzel a múlttal szembe kell néznünk, beszélnünk kell róla, nevén nevezve az elkövetett bűnöket. Erkölcsileg értékelnünk kell saját cselekedeteinket és felebarátaink tetteit.
De be kell látnunk, hogy nem lehetséges évtizedekre visszamenőleg a bírói igazságosztás, az elévült ügyekért való felelősségre vonás ellenkezik az , alapvető jogelvekkel. Az inkvizíció, a leszámolás csak az inkvizítorokat szolgálná. Nekünk elegendő harc, hogy bevalljuk ezt a múltat, és forduljunk a jövőnk felé.

Barátaim!

Ma reggel Pozsonyban koszorút helyeztem el Petőfi szobránál Kresanek úrral, Pozsony város polgármesterével. Köztudott, hogy abban a városban ez a gesztus ma politikai kockázatvállalással jár. Ez a közös koszorúzás Közép-Európa liberális politikusainak egyik kézfogója volt. A közös múlt vállalása nemzeti acsarkodás helyett.

Önök tudják, a liberális demokrata ellenzéki politikusok párbeszéde és együttműködése régóta kialakult Prága, Varsó és Budapest között. Az elmúlt évben, örömünkre, Ljubljana, Pozsony és Berlin is csatlakozott ehhez. Budapestnek ebben a körben az ad rangot, hogy mindig következetes volt, mindig a szabadságtörekvések mellé állt, akkor is, amikor ennek volt kockázata.
Apróság, de a litvánok, bizony, erősen számon tartják, hogy tavaly februárban Budapest testvérvárosává fogadta Vilniust - Moszkva rosszallása mellett -, azt a Vilniust, amely mára már független és szabad.
Erre a párbeszédre és ezekre a pozsonyi "kézfogásokra" itthon is nagy szükség van. Mint a város első szabadon választott főpolgármestere, erősen érzem az összefogás hiányát, az acsarkodó politizálás hátráltató erejét. Azt is tudom hogy az emberek többsége torkig van a politikával. Bizonyos értelemben jó okuk van rá, hiszen azt látják, hogy a politikai ellenfelek a jó szándékú megértés legkisebb jele nélkül csatáznak, gyakran csak pozíciókért. Pedig ez a megértés a könyörtelen bírálathoz is kívánatos.
Jó volna, ha a politika visszavonulhatna természetes korlátai közé, és jó megegyezések születnének a köz javára. Mi itt a fővárosban, kis és nagy pártok, most tettük meg az első lépést ebben az irányban. Az összefogás program a annak a gondolatnak a jegyében fogant, hogy szabadítsuk meg a politikától mindazt, ami megszabadítható. Fogjunk össze a városfejlesztés közös céljaiért és e szociálpolitikai minimálprogram megvalósításáért. Budapest mutasson példát, mutassa meg a programok mentén szerveződő összefogás lehetőségét.
Ugyanakkor ha le akarjuk győzni az idegengyűlölet, a nacionalizmus, a jobb- és a baloldali populizmus rossz szellemét, akkor az országos politikában a szolidaritás és a szabadság értékei mentén erős centrumot kell létrehoznunk. Olyan centrumot, amely jobbra és balra erősen zár, de befelé, egymás irányában teljesen nyitott minden dialógusra, párbeszédre. A liberális szociálliberális, szociáldemokrata hitűek és a nemzeti liberálisok együttgondolkodására van szükség. Ez az erős centrum csak a szélsőségeket szorítja ki és teszi szalonképtelenné, marginálissá, jelentéktelenné, olykor-olykor nevetségessé. Csak ezzel a politikai összefogással szerezhetjük vissza azoknak a tiszteletét, megbecsülését, akik mára már elfordultak a politikától, csak így önthetünk reményt azokba, akik a mindennapi gondok terhei alatt roskadozva kiábrándultak a közéletből.
Sok tekintetben mi, magyarok elsők voltunk a térségben, legyünk elsők a demokrácia konszolidálásában is!
Végezetül egy meghívást kell tolmácsolnom.
Legyen június utolsó vasárnapja idén is a szabadság vidám ünnepe. A zene napján, a Budapesti Búcsún az utolsó szovjet katona távozását, teljes szuverenitásunk visszanyerését ünnepeljük.
A szabadságot, és ha az összefogás gondolata meghallgatásra lel, akkor - reményeim szerint - hamarosan, még a mi életünkben a konszolidált közéletet és a megtalált biztonságot is ünnepelhetjük. De addig is legyünk résen. Ne engedjünk 48 követeléseiből!”

Ennyi a speach.

Kedves gurg!
Ennek minden szava aktuális, mert kiállta az idők próbáját!
Öreg cserkész, ismeri a jelmondatot: „Légy résen!”
Az esetleges sajtóhibák nem tőlem erednek, kedves asztaltársunktól kaptam, WORD et. így írta át.

Köszönöm az asztaltársak szíves figyelmét
Tiborc

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!