|
|
|
|
 |
ManoSanga
2020-10-18 05:30:41
|
668898
|
Magyarországon a gyári gyermekmunkát az 1884. évi 17. tc. szabályozta. Ennek értelmében 10 év alatti gyerekek egyáltalán nem dolgozhatnak, 10-12 év között pedig csak akkor, ha a munka mellett az iskolát is tudja látogatni. A 12-14 éves munkásgyerekek munkaidejét napi 8 órára korlátozta a törvény, a 14-16 évesek esetében a felső határ 10 óra. Éjjeli munkára a 16 éven aluli munkásokat általában nem kötelezhették.
A törvényt Magyarországon is igyekeztek kijátszani az üzemtulajdonosok. Az 1900. évi népszámlálás adatai szerint 493 898 7-14 év közötti gyermek dolgozott, 70%-uk a mezőgazdaságban, 12,7%-uk az iparban, 12%-uk házicselédként, a többi gyerek pedig a bányászatban, kereskedelemben vagy a közlekedésben kapott munkát.
A századforduló táján gyakran előfordult, hogy az iparfelügyelők 7-9 éves dolgozó gyermekeket találtak az üzemekben, akiket a tulajdonosok „játszó gyermekeknek” neveztek, és akik úgymond „csak véletlenül jöttek be a munkahelyiségbe”. Ezek a kis munkások a felnőttek bérének töredékéért végeztek nehéz és gyakran igen veszélyes munkát – például a foszfortartalmú gyufa előállításakor. |
|
 |
miajó1
2020-10-17 20:14:24
|
668875
|
pontosan egy futoszalag mellett allni meg nagyobb rabszolgasag is mint a gyapotfoldon enekelve dolgozni mondjuk ott meg megsut a nap de en egy CBA penztarosi allast se tudnek elviselni nekem az is rabszolgasag |
|
A hozzászólás:
 |
Albert Hirsch
2020-10-17 20:11:03
|
668874
|
Van benne igazság, az északi rabszolgatartás jóval hatékonyabb volt, másképp is nevezték, ipari foglalkoztatásnak hívták. Európában is visszalépés volt a középkorhoz képest, az ipari munkásság nagyon rossz életkörülmények között élt és sokkal többet kellett dolgozniuk, mint a középkori jobbágyoknak. Gyerekmunka általános volt, az átlagéletkor nagyon alacsony, egészen a 19. század végéig. USA-ban még a 20. század elején is dolgoztattak gyerekeket bányákban.

|
|
Előzmény:
 |
zöldkomcsi:
2020-10-17 18:05:27
|
668859
|
Az a rabszolga tartó legritkábban volt fényes csizmás uraság hanem együtt dolgozott vagy aludt is a rabszolgáival. Közbiztonsági közegészségügyi okból különféle kötelezettségek is voltak ráterhelve a rabszolgáival kapcsolatban. Miközben északon egy hetes szerződéssel foglalkoztatták a szabad munkást és azt követően a munkaadót semmi kötelezettség nem terhelte. Az, hogy majd újságárusból lesz milliomos az közel se volt olyan reális lehetőség mint egy déli rabszolgának jó pozicióba kerülni, kocsisnak, kertésznek, társalkodó kisasszonynak. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|