Igen, ehető, mint a 10 lábú rákok általában. Kifejezetten finom húsa van, bár még nem kóstoltam, de erről szólnak a hírek.
Egyetlen hibája, hogy elég kis termetű fajta. Még a nálunk őshonos fajtáknál is kisebb, talán a kövi ráknál is.
Éppen ezért ácsingózok a jelzőrákra, ami viszont ezzel ellentétben nagyobb méretű, annak idején kifejezetten étkezési célra telepítették néhány helyen tavakba, ahonnan kiszökött.
Utóbbi már a nyugati határ folyóiban patakjaiban általánossá vált, beleértve a Rábát is. Innentől már csak egy lépés a Duna meghódítása.
Ahol ezek megjelennek (jelzőrák + cifrarák) ott az őshonos fajták kipusztulnak. Ez szomorú... Viszont az egy nagyon pici szépségtapasz talán, hogy a helyükbe lépnek és eddig semmiféle más káros hatásuk nincsen a vizekben élő egyéb fajokra. Sőt mivel jóval szaporábbak, még "jók" is. Szintén előnyös a számukra, hogy a víz minőségére és az oxigénszintre is kevésbé érzékenyek...
Igazi "tökéletes" invazív fajták... Ha már annyi lesz, akkor bizony vadászni (rákászni) fogok rájuk, mert igencsak szeretem a rákhúst! Ezeknek a dögöknek a húsa a homárral vetekszik! Kisebbek, de a mennyiség a lényeg. A jelzőrák 20-25 cm-re is nőhet.
Táplálékra sem igényesek, minden számukra elérhető szerves anyagot megesznek csigákon, lárvákon át a dögöktől a korhadó-rothadó növényekig. A kerti tavakban is jól megtalálják a helyüket rendesen takarítanak.
Itt van róla fénykép is:
https://mosonvarmegye.net/kozelet/rakpestist-terjeszthetnek-a-lajtaban-talalt-jelzorakok |