|
|
|
|
 |
Mekk Elek ezermester
2020-07-27 10:33:49
|
95394
|
Ha szép nagy cserépkályhád van ÉS HA rohadt záraz a tűzifád (legalább 20 hónapja szárad) ÉS HA soha nem fojtogatod a tüzet a kályhában (tehát nem veszed picire a levegő nyílást azért, hogy hosszabban égjewn a tűz), akkor elérhető a 3 kWh/kg hőkivétel tűzifából. Persze ez csak elmélet, ilyen kályha+tűzifa+ember kombináció a valóságban nem létezik :)
"mert a klíma ugye bexarhat,"
Ennyire kis hőigényű házban a klímát lazán ideiglenesen könnyedén helyettesítheti 2 db filléres kínai hősugárzó vagy billanyradiátor.
"lehet áramszünet stb.."
Ha nagy a lakótér hőtároló tömege a jóvastag hőszigetelésen belül, akkor még több órás áramszünet sem okoz nagy gondot (passzívház szint környékén még több napos se :)
Az pedig, hogy mekkora a valószínűsége ennél hosszabb áramszünetnek, azt döntsd el. |
|
A hozzászólás:
 |
Kisfiatal
2020-07-27 05:54:52
|
95393
|
De amúgy a cserépkályhát megtartanám egyelőre. De mondjuk ha bejönne ez a klímás fűtés, akkor lehet nem bohóckodnék fával, de vmi fatüzelés akkor is kéne, mert a klíma ugye bexarhat, lehet áramszünet stb.. |
|
Előzmény:
 |
Mekk Elek ezermester
2020-07-26 23:18:19
|
95391
|
"1 kilo fa legyen 4kw, amiból ki tudok venni mondjuk 3 kw-ot."
Számolj kilónként csak 2 kWh hővel, az felett szerintem csak nagy tudású tüzelő guruk (és egyes profi kályhák tulajdonosai) képesek. Ártlagemberek átlagkályhával és átlagosan szarul kiszárított tűzifával inkább 1,5 kW körül operálnak (habár még maguknak sem vallják be :)
Tehát napi 6 kilós átlag az legyen napi 12 kWh átlag
mínusz 15 fokos napra számold ennek legalább háromszorosát (a tavalyi enyhe tél volt)
napi 36 kWh 24 órára elosztva kb 1,5 kWh
tehát ha 1,5 kilowatt erejű fűtésed lenne, akkor -15 fokos napon napi 24 órán át dolgozna
persze ennyire nem illik kicentizni a fűtőrendszer teljesítményét (hőszivattyú esetén pláne!) ezért legyen benne tartalék b őven.
Én egy nagyjából pont ekkora hőigényű házba (átlag 7 kiló fa) egy 3,8 kW max. fűtőteljesítményű klímát választottam (Gree Amber GWH12YC). |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|