|
|
|
|
 |
haromegesztizennegy
2019-01-03 09:03:29
|
3935
|
Miért pont NB 15?
Szerintem nagyon vékony az az egy centi, pláne lambériából ahol helyenként vannak fél centis részek is. Tartalék családnak nyáron OK. Ha pár darab gyártása a cél és sokidőd van, akkor el lehet vele játszani de ha kiszámolod hány órát töltesz vele, akkor könnyen kijöhet hogy hatékonyabb megvenni a legolcsóbb újat.
(Akármennyire is gagyi, nem te vacakolsz vele, nincs sérülés veszély, stb. 15.000 Ft körül már van új.)
A vékony fal nyáron meleg, télen hideg, emiatt propoliszoznak a méhek ezerrel. |
|
A hozzászólás:
 |
Jam Clerk
2019-01-02 20:32:16
|
3934
|
Azért gondoltam erre a kb. 1 centis táblásításra, mert eleve egy lambériaszerűséget dolgoznék fel, azaz alul-felül van (illetve lesz) egy-egy átfedés a két deszka illeszkedésénél, mivel az anyagot úgy vágnám el. Ezen kívül, maga a tábla is maximum 55X40 centis lesz (3-4 darabból kijön), ez a NB15-ös kaptár hosszabb oldala (a rövidebb meg pár centivel kisebb), és a táblák szélén 1-1 cseréplécből csinálom a sarkok illesztését. Úgy gondolom, nem lesz ebből probléma. A festégrétegtől jobban tartok, az esetleges napsütés okozta felmelegedés esetén kitudja, mi "gőzölög" be, át a farétegen a kaptárba. Elméletileg árnyékban vannak a kaptáraim, szóval ha az "északi" és "nyugati" tájolású oldalakat készítem ezekből, talán nem lesz gond, de jó lenne biztosra menni. |
|
Előzmény:
 |
Nobody1
2019-01-02 20:01:39
|
3933
|
BÚÉK!
Ha csak a deszkák egyik oldala volt lekenve és gyalulás/csiszolás után az kerül a kaptár külső oldalára plusz még kap mondjuk egy lenolajkencés kezelést (ami megakadályozza a még ott maradt porszemcsék elszabadulását) akkor szerintem használhatod ezeket a deszkákat. Ha meg a kaptár kijárata egy új deszkára kerül, akkor gyakorlatilag alig érintkeznek a méhek a lecsiszolt felülettel.
Csiszoláskor feltétlenül használj pormaszkot! Ne csak most - MINDIG!
Gondolom az sem mindegy, hogy vízbázisú vagy oldószeres volt az a bizonyos kerítéslazúr. A vízbázisú elvileg környezetbarát és nem tartalmazhat semmi káros anyagot de, hogy erről a méheknek mi a véleménye azt nem tudom.
A 10 mm-re elvékonyított fenyődeszka szerintem statikailag lényegesen rosszabb, mint egy 10 mm-es OSB lap. Táblásítani sem lehet rendesen. Pár mm-nél nem hiszem, hogy mélyebben beszivárgott volna a fába a lazúr. 2-3-szor áttolod a gyalugépen és eltűnik...
De én nem vagyok méhész (bár tartottam méheket) és csak néha asztaloskodom, így biztosan lesz nálam illetékesebb. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|