Keresés

Részletes keresés

HCastorp Creative Commons License 2018-08-03 22:10:49 22453

Költséghatékonyság szerepe.    Az én esetemben ez 1 évvel késleltette a diagnózist.    Mert nem küldtek azonnal ultrahangra.  Persze én voltam a hülye, hogy azonnal nem rohantam el magánban egyet csináltatni. 

 

Ideális körülmények között valószínű  akkor is elküldenének időnként egy hasi ultrahangra ha semmi panaszod nincsen .   Hátha valamit kezdeti stádiumban meg lehet ezzel fogni.       Nem tudom mennyi ennek a költsége magánban pár ezer forint és azon még keresnek is.  Nem a világvége lehet költségben.   Persze 10 millió emberre az is sok milliárd ft.  

 

HCastorp Creative Commons License 2018-08-03 21:34:31 22452

Amit mondasz Tamás , hogy ez egy folyamat.   Nyilván mert kezdődik azzal valami miatt növekszik a kő.   Ennek vannak okai.  A folyamat vége pedig az mikor már károsodott a hólyagja, vagy az epeáramlása olyan szinten, hogy sokszor rosszul van.

 

Ebben a folyamatban ha még abban a stádiumban amikor még visszafordítható sikerül beavatkozni,   lehetne sok csodás gyógyulást összehozni.

 

Ez pont ugyanaz mint bármelyik szerv,   mondjuk egy májkárosodás,   szívós szerv a máj  és hosszú folyamat általában amíg összejön egy májzsugor , vagy májátültetés.      Ebbe a folyamatba is valahol sikerül beavatkozni mielőtt még visszafordíthatatlanul károsodott volna akkor  vannak opciók. 

 

Csak hát epehólyagot kivenni egyszerűbb mint a májat, vagy egy tüdőt stb.    Érzékenyebb szerv is mint máj egy epehólyag , finom jószág  könnyen károsodik.   

 

Nem tudom hogyan aránylik pl az epehólyag összehúzódó képességének vizsgálati költsége,       egy epeműtét költségéhez?   

 

Mert mikor rendszerszinten meghozzák a döntést orvosi protokollokról akkor a költséghatékonyság is a szempontok között elég előkelő helyen. 

 

Eljön még az az idő meglátod amikor ennek az orvosi kezelése azért bonyolódni fog.   Nem  kerül majd rögtön a kezeid közé valaki ha epeköve van.   :)    

HCastorp Creative Commons License 2018-08-03 21:12:06 22451

Arra van statisztikád Tamás a műtétre megjelenő páciensek  mennyi ideje tudják már epekövük van?    

 

Mert vszínűnek tartom rengeteg olyan eset lehet aki úgy érzi ezzel simán eléldegél  elutasítja a műtétet.   Ezzel kikerül a rendszerből  szakmailag mivel erre a verzióra nincs orvosi protokoll.       Műtétet elutasította akkor viszlát.     Aztán mikor már a hólyagja tönkrement akkor megjelenik egy műtétre  mert már game over akkor már bármit eszik bármit csinál folyamatosan kínlódik. 

 

Gyanítom ,  hogy a műtétek nagy %- a ilyen eset.   Benne sok olyannal aki nem is tudott róla neki ilyen gondja van , ettől függetlenül , hogy nem tudott róla már régóta fennálló gond  ami szép lassan tönkrevágja az epehólyagjét.   Amivel  csak akkor megy orvoshoz, vagy akkor észleli amikor már nincs visszaút. 

 

Mindez a statisztikában bejött egy problémás esett  és fél éven belül megműtöttük , ügy lezárva, a műtét sikerült.  

A hozzászólás:
TamásD Creative Commons License 2018-08-01 22:27:17 22449

Nem. Kb. három kategória van. Ha akutan, aktuálisan heves epés görcse van, komoly gyulladás, beékelődött a kő, fennáll a szövődmény lehetősége, stb. akkor azonnal-másnap. Ha görcse van, de gyógyszerekre szűnik, nem áll fenn súlyos szövődmény, akkor 1-2 héten belül, de nyilván ez relatív a lehetőséektől, panaszoktól.

 

Az esetek nagy többsége a nem akut, hanem tervezhető műtét. Az epegörcs azért ritkán 0 vagy 1, a legtöbb betegnél fokozatosan jelentkezik. Ha ilyenkor jön orvoshoz, hogy rendetlenkedni kezdett az epeköve, de nincs életveszély, akkor elindul a kivizsgálás és kap egy normál időpontot, ami kórháztól, orvostól függően lehet 1 hét, 1 hónap, fél év, akármennyi. Ha túl soknak találja, úgyis elmegy máshová.

 

Nálunk a legfelkapottabb sebészeket leszámítva olyan 1-2 hónapon belül van a várólista.

Előzmény:
HCastorp Creative Commons License 2018-07-31 00:56:04 22445

Tehát a hólyag eltávolítás mai gyakorlata  ha ma valaki felkeres egy kórházat egy epegörccsel, vagy  azzal a jelzéssel, hogy epegörcse volt     1-2 héten belül megműtik?

 

Figyelj ha valakinek van egy epegörcse  ha nem a sürgősségire megy mire eljut a kezelőorvosa színe elé  az több hónap.  Mire a kórházban a gasztrós orvosa elé kerül  2-3 hónap  .   Amikor elmondhatja neki volt egy epegörcse 3 hónapja és 14 napja. :)

 

Nem múlik a görcs valakinél és besárgult stb ott gondolom nagyon gyors műtét következik.       De ez az epekő miatti műtétek hány %-a lehet?     Minimális kis része vszínű.

 

A többi az kering a rendszerben lehet éveket amíg műtőasztalra kerül,  de minimum hónapokat a diagnózis után is, hát még előtte. :)

 

Ezekkel az esetekkel igen sok mindent lehetne kezdeni ha egy szervezett programba bekerülnének ahol szakemberek táplálkozási tanácsoktól , életmód tanácsokig  stb segítenék.     Könnyen el tudom képzelni sokat a végén meg sem kellene műteni.    Persze ehhez nem kevés lóvé , és szakember kellene.     Miközben orvoshiány és pénzhiány is van egyszerre a rendszerben.   

 

 

 

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!