|
|
|
|
A hozzászólás:
 |
kiss_atti
2018-02-03 11:20:56
|
3711
|
No comment. |
|
Előzmény:
 |
Eltoltszint
2018-02-03 09:05:32
|
3710
|
Sziasztok!
Mielőtt belevágnék, próbálok megtérülési kalkulációkat számolgatni egyszerű emberként, logikával. (Nem akarok mérnöki pontos számításokat, mert ahhoz rengeteg adat/tényezőt kéne nézni pontosan és nem is tudnék, mert nincs hozzá elég ismeretem) Valaki hozzáértő nézze már meg, mit számolhatok rosszul, mit hagyok ki vagy nagyjából jó-e a logikám?
2R vs 3R ablak közötti döntéshez hibás a lent vázolt következtetés?
Uf értékben kb 0,2 különbség van a 2 és 3 rétegű ablak között (nem meleg peremes ablakról beszélek, hanem sima alu távtartós), ez az érték ablak méret függően változó attól függően, hogy mekkora az üveg és a keret. Egyszerűség kedvéért a 2R legyen 1W/m2k a 3R legyen 0,8W/m2k
A házba épített ablakok összes felülete legyen mondjuk 7 négyzetméter.
Akkor ha a belső és külső tér közötti hőmérséklet különbség 30 fok (belül 20 kint -10) a 7 négyzetméterrel számolva A 2R ablak 7*1*30=210W A 3R ablak 7*0,8*30=168W "energiát enged ki a szabadba."
Próbálom átszámolni forintra, ha izzólámpáról beszélnénk, nem lenne bennem kérdőjel, de az ablakkal kapcsolatban van... Legyen 1KW áram ára 45Ft.
Ha 24 órára számolok, s azt feltételezem óránként "fogyaszt" ennyit az ablak, akkor a 24*(210/1000)*45=227Ft a 2R nél
Fűtsünk mondjuk 4 hónapot folyamatosan egy évben ilyen hideggel feltételezve. Akkor az 227*4*30=27240 Ft
Ez 5 évre vetítve 5*27240=136200 Ft ment ki az ablakon.
Ha a 0,8-as 3R ablakkal számolok, ami csak 168W ot fogyaszt a 210W al szemben.
24 órára: 24*(168/1000)*45=182 Ft 4 hónapra: 182*4*30=21840 Ft 5 évre: 5*21840=109200 Ft ment az utcára
5 évre a difi a fenti paraméterekkel(30C különbség évi 4 hónapra napi 24 órában) 136200-109200=27000 Ft megtakarítás érhető csak el a drágább üvegezéssel (5 db kemény téllel számolva.) Azaz ha jól kalkulálok a 3R ablakba feccolt Xszázezer felár nem igazán térül meg értelmes időn belül.
Ha nem jól kalkulálok és lehet forintosítani(tuti lehet) valaki levezetné ezt a példát helyesen?
Köszönöm! |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|