Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
kiss_atti Creative Commons License 2018-02-03 11:20:56 3711

No comment.

Előzmény:
Eltoltszint Creative Commons License 2018-02-03 09:05:32 3710

Sziasztok!

Mielőtt belevágnék, próbálok megtérülési kalkulációkat számolgatni egyszerű emberként, logikával.
(Nem akarok mérnöki pontos számításokat, mert ahhoz rengeteg adat/tényezőt kéne nézni pontosan és nem is tudnék, mert nincs hozzá elég ismeretem)
Valaki hozzáértő nézze már meg, mit számolhatok rosszul, mit hagyok ki vagy nagyjából jó-e a logikám?

2R vs 3R ablak közötti döntéshez hibás a lent vázolt következtetés? 

Uf értékben kb 0,2 különbség van a 2 és 3 rétegű ablak között (nem meleg peremes ablakról beszélek, hanem sima alu távtartós),
ez az érték ablak méret függően változó attól függően, hogy mekkora az üveg és a keret.
Egyszerűség kedvéért a 2R legyen 1W/m2k a 3R legyen 0,8W/m2k

A házba épített ablakok összes felülete legyen mondjuk 7 négyzetméter.

Akkor ha a belső és külső tér közötti hőmérséklet különbség 30 fok (belül 20 kint -10) a 7 négyzetméterrel számolva
A 2R ablak 7*1*30=210W
A 3R ablak 7*0,8*30=168W
"energiát enged ki a szabadba."

Próbálom átszámolni forintra, ha izzólámpáról beszélnénk, nem lenne bennem kérdőjel, de az ablakkal kapcsolatban van...
Legyen 1KW áram ára 45Ft.

Ha 24 órára számolok, s azt feltételezem óránként "fogyaszt" ennyit az ablak, akkor
a 24*(210/1000)*45=227Ft a 2R nél

Fűtsünk mondjuk 4 hónapot folyamatosan egy évben ilyen hideggel feltételezve.
Akkor az 227*4*30=27240 Ft

Ez 5 évre vetítve 5*27240=136200 Ft ment ki az ablakon.

Ha a 0,8-as 3R ablakkal számolok, ami csak 168W ot fogyaszt a 210W al szemben.

24 órára: 24*(168/1000)*45=182 Ft
4 hónapra: 182*4*30=21840 Ft
5 évre: 5*21840=109200 Ft ment az utcára

5 évre a difi a fenti paraméterekkel(30C különbség évi 4 hónapra napi 24 órában) 136200-109200=27000 Ft megtakarítás érhető csak el a drágább üvegezéssel (5 db kemény téllel számolva.)
Azaz ha jól kalkulálok a 3R ablakba feccolt Xszázezer felár nem igazán térül meg értelmes időn belül.

Ha nem jól kalkulálok és lehet forintosítani(tuti lehet) valaki levezetné ezt a példát helyesen?

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!