Keresés

Részletes keresés

Éva és Laci Creative Commons License 2017-11-09 20:24:40 14790

Hol is kezdjem a válaszokkal? A téli helyük: fából ,maradék faanyagból készített házikó (ezt hívom tyúkólnak) -tyúk az nincs mellette. Tapasztalat: kiskorukban jól elvannak, de ahogy a tyúk kb. 2x akkora lesz mint a fürj, bántani kezdi. Nálunk a fürjkakaskát nézték ki  egyszer , a hátát véresre csipkedték...A fürjet egyébként meggyógyítottuk, szerencsére nyári szünetre esett a dolog, így az egyik kislányom tudta ápolgatni napjában többször..még a tolla is kinőtt,pedig nagyon csúnya sebe lett.

A kotlóssá válásnál: én kiteszem külön ketrecbe amelyik csipked, kap vizet-kaját, büntibe van ,kb. 2 hét kell neki hogy elmúljon . Aztán vissza; ha még akkor is akkor valóban gazdasági fürj lesz belőle. A patkányos dologról: vastag ,sűrű drót kell a fürjek köré: a madárhálót kirágja a patkány.....nekünk van macskánk is, és idén is fogott 2 alkalommal patkányt...Tuti hogy a fürjek  körül volt a rágcsáló, mert nagyon riadózott  a közelben tartott gyöngyös-nem tudtuk elképzelni  miért,mert  kézhez szoktatott,nyugodt gyöngyikről van szó -és a macska is nagyon leselkesett.. másnap láttuk hogy miért. Mindenképpen  el kell keríteni,jól be kell zárni őket, átrágás ellen védeni a szállásukat.Nagyon sajnálom ami történt nálad  Omosimama ! Nálunk a szarka is szerette volna a kisfürjeket, nagyon próbált hozzájuk férni, szóval  elkapta volna ha eléri.....de a macska elkergette onnét a szarkát...A betonozásos aljzat szerintem is  tutijó  terv lesz. Jó tervezgetést kívánunk!

Van ötletetek mit csináljunk hogy  pihenjenek? Mesterséges világítás  most max. 4 óra van naponta.

 

A hozzászólás:
Omosimama Creative Commons License 2017-11-08 22:03:30 14787

Na, az enyémek pihennek rendesen. :-( Nem tojnak, csak híznak és tollasodnak, fürödnek a porban és csipkedik a papucsomat, ha bemegyek hozzájuk. És csak nappal szeretnek az infra alá-mellé ülni, este ki kell kapcsolnom, hogy megnyugodjanak. Nem fáznak meg éjjel sem, mert egy pléddel takartam le a rácsot, ami elhatárolja őket a külvilág ragadozóitól. Egy oldalára fordított hűtőláda a lakásuk, jól bealjazva szénával. (Szerintem egy menyétke járhat felénk, de nem biztos.) Jövőre madárhálóval burkoljuk be az egész röpdét és beton lesz a padló (patkány), majd beszórom homokkal, földdel, hogy ne legyen olyan rideg.

Viszont ezek szerint el akarna kotlani az egyik fürjecske (most???), mert zavarja a többieket keményen, alig tudom éjszakára berakni őket. Mintha egy zsák bolhát kéne összeszednem. Pár napja "bolondult" meg. Meddig tart ez a "bolondóra" egy fürjnél? Addig míg kikelne egy fészekalja (16-18 nap)? Nem merem különválasztani a többitől, remélem elunja a fölösleges üldögélést. Sebesülést még nem okozott.

Apropó! A tyúkólban, ahova bevittétek őket tyúk is van? Én azt tapasztaltam, hogy a tyúkok (ha beszabadulnak a fürjekhez) figyelembe se veszik őket, akárha verebek volnának, "csak" eleszik a kajájukat, meg ne adj' isten rájuk lépnek.

Előzmény:
Éva és Laci Creative Commons License 2017-11-08 21:33:15 14786

Nálunk fürjek nem szokványosan viselkednek: bevittük a hűvös ősz beálltával (=fából készült tyúkólba) ,bent 12-17 fok közt van most....szóval nem kéne tojniuk.  DE tojnak. És ez  a baj, pihentetni akarnánk, de pl. ma is 8 tojóból 8 tojást szedtünk be, 1 kakaska van mellettük. Tavaly is ez volt a helyzet, látom itt : a hűvösben kevésbé kellene tojást adniuk. Hát így vagyunk. sajnáljuk őket, fürjül nem tudunk... de ahogy tapasztalom: lefogynak 1 éves korukra...így vagy fürjleves lesz belőlük vagy eltávoznak a füjmennyországba  :)  Én vörös kölest,kendermagot, kukoricadarát,fénymagot,10 százaléknál nem több tojótápot és néha mészkőport keverek az összeállított  fürjkajába. Időnként ecetes vizet vagy baromfivitaminos vizet is adok nekik. Udvarról zöld gazokat szoktam betenni, szárított földet, illetve a fürjtrágyájukon kihajtott magcsírákat is visszaforgatom. Ezeket a csírákat nagyon szeretik.nyáron kapnak a kertben talált gilisztából, bogarakból is (bár a gilisztáról azt olvastam hogy nem szabadna adni nekik, mert valamilyen betegséget okozhat nekik, amit a gili hordoz...) Nálunk is volt skalpolás, szóval szokványos baromfivita, de az ment a fazékba.Idén úgy néztem hogy az lesz agresszív,vadóc amelyik elkotlani akarna,megkotlósodik. A mit sem sejtő fürjtársa ugyanúgy menne mellé este, de a kotlóssá váló nem hagyja, elveri maga mellől.És.. a legszelídebb állatkák (általában ezek a Kedvencek ) kapják a csípéseket.. amit  időbe különtéve, kezelgetve meg lehet gyógyítani. Szóval  mi is szeretnénk pihenteni, de ők nem értenek velünk egyet :) tavaly már hagytuk hogy 8 fokra lehűljön a helyük, de még akkor is tojtak....

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!