Minek tartalak benneteket, ha nem szóltok, hogy ne álmodozzunk már hülyeségekről? :((( A hülye szokta utoljára észrevenni magát, szóval ez most rendhagyó eset...
Innen indult a mókolás: "Adott egy walimex pro vc400as vaku, a kérdésem az lenne, hogy a benne lévő 150w-os beallitoizzot ki szabad-e cserélni vele megegyező teljesítményű led-es dimmelheto izzóra?".
A modellfényt általában izzószál (pl. halogénlámpa) adja. Ennek szabályozására többnyire a régi jó, bevált fázishasításos-triakos áramkört használják (mellesleg maga a szabályozgatás okozza a halogénlámpák relatíve korai halálát is, nekik azért egy elég szűk tartományon belül illenék tartani a hőfokukat, hogy valóban mehessen a halogénciklus bennük).
Nos, a "dimmelhető" LED-es fényforrások nehezen tűrik el ezzel a hagyományosnak mondható megoldást, többnyire beszűkül a szabályozási tartományuk, a spektrumuk és a sugárzási szögük is változni fog (a tápfesz-változás miatt), az addigi villanófény/modellfény proporcionalitás pedig egészen biztosan messzire elszáll. Még rosszabb lehet, hogy a szokásos (nagyteljesítményű terhelésre épített) szabályozó áramkörök esetleg már észre sem veszik, hogy terhelés van rajtuk, instabillá válhatnak, föl-le szabályoznak. Ezért aztán külön, kifejezetten LED-ekhez szánt dimmereket is gyártanak, azokhoz vica versa megadják a rájuk kapcsolható dimmelhető LED fényforrásokat. Mármint ha van böcsület.
A "smart" LED-eknek, amelyek viszont PWM vezérlésűek, külön, ehhez a sajátos -és LED-ek esetében az egyetlen korrekt- vezérléshez tervezett dimmerje is van, vagyis a vakuba beépített eredeti áramkör eleve nem is lehet jó hozzájuk. Ja, és az áruk így már nagyon nem ugyanaz, mint a csak dimmelhetőnek titulált típusoké...
Egyáltalán nem elképzelhetetlen az átalakítás, de nem ajánlanám annak, aki csak a szomszéd rokonánál látott pákát a kocsi hátuljában, a gyorsvágó alatt. Nekem van saját is, mégis inkább elmennék a boltba halogénizzóért:(.
...és mea culpa a többi hadováért, mert hiába igazak, ha alkalmatlanok!
|