Leszarom, hogy ki hogyan merre osztja az észt és hogy ki mivel szeret fűteni. Nekem van egy kis kertes házam benne egy Edilkamin vízteres kandalló. A teljesítménye 12,5KW, amiből a fele víz, a fele légtérre megy kb. Ebbe fűtök tölgy brikettel, melyet 20kg-os dobozban veszek kis tételben 50Ft/kg-ért nagy tételben raklappal 45ft/kg-ért. Nem kell gyújtós, mert apróra karikákra tördelve egy pepo gyújtóssal begyújtható. 4db-ot szoktam kezdésnek a tűztérbe tenni. Égés során mint a bevagdosott sült virsli szétnyílik, megdagad. A hamuja eszméletlen kevés 0,5-1%, amit reggelente a egy hamuszívóval 30sec alatt kiszippantok belőle. Ilyen időben azaz éjjelente kb. 0-3 fokig HÁROM nap alatt tüzelek el egy kartonnal, azaz 20Kg-ot. Ergo 333Ftból fűtök naponta. A ház sem extra hőszigetelt, a régi részen szilikát, az új részen B38-as porotherm 5!!!cm-es nikecellel szigetelve. Télen eddig a legtöbb, amit eltüzeltem egy fél doboz/nap volt. Este 23-28C fok van reggel és délután, mikor a gyerek hazamegy, még mindig 20C fok körüli a hőmérséklet. Tény nem hatalmas a házunk előszoba, folyosó, 2 szoba, konyha, étkező, WC, fürdő. De az étkező sarkában van a kandalló, ami befűti a folyosót konyhát étkezőt. Itt a radiátorok sem mennek, vagy csak éppen kinyitva. Próbáltam napraforgóhéj brikettet, de az iszonyatosan jól égett csak az olaj tartama miatt kormol. Az energiafű brikett nekem szar volt. A woodo2 sokáig ég, nehéz begyújtani akárcsak a RUF brikettet. Ezt a hengerest használva éjszakára 1-2db RUF vagy WOODO2 rárakva reggel még parázs van a kandallóba. Na ezt csináld meg tűzifával, legyen az akármilyen fajta és akármilyen száraz. Én már végigpróbáltam, engem nem győzöl meg, hogy a fa jobb és olcsóbb. Nem beszélve a hamuzásról, a gyújtós hasogatásról, tárolásról stb. Itt csak egy kevés por marad a tökéletes égés után. A fa után marad üszkös darab, amit a hamuszívó nem tud eltávolítani. Nincs kátrány a kéményben, nincs füstölő kémény, egy két hetente ürítem a hamu tálcát, (ami a rácson lehullik) Nem vagyok sem brikett forgalmazó, sem gyártó, sem energetikus, csak sima felhasználó. |