Látni a tükrösökkel elképesztően lehet.
Nem pukkasztásként, csak hogy mire képesek: Newton, 10 coll átmérő, f1250mm gyútávval (Sky-Watcher) a következő telek távolabbi végében lévő fenyőfa tüskéjén lévő vízcseppen jól felismerhetően tükröződött a harmadik szomszéd háza, valamint a csepp mögött lévő tüske "nagyított" képe is tisztán kivehető volt. Ez nagyjából olyan hatvan méter lehetett, kb. ez volt a közelpont is. A képeken a bokeh néha egészen kemény Airy-gyűrűkkel jelent meg, nagyon kontrasztos témánál, ahol pl. átszűrődő fények is voltak, egyszerűen rusnya lett, s bár a cinke kitöltötte a fél képmezőt, olyan volt, mintha zöldségfőzelékben úszna:-). Aztán leszállt mellé a párja ugyanarra az ágra, s már ki is zúgott a látótérből. Mélységélessége sem nagyon volt... Cserkelni nem az igazi:-(
Nyilván a kisebb, összetettebb tükrös csöveknél nem jelentkeznek ennyire kiélezetten a konstrukcióból fakadó jellegzetességek -nem mondanám hibának őket-, de nem is tudom, hogy pontosan milyen célra találták volt ki őket. Csillagászkodni még, a szokásos felhasználásra már nem annyira nyerők. Ettől függetlenül láttam már szép képet, de nem tudni, mennyi utómunka lehetett rajta. |