|
|
|
|
 |
ph5.5
2016-01-04 10:55:58
|
101841
|
A hiperfokális távolság az az adott rekeszhez (látószöghöz, lapkamérethez) tartozó távolság, melyre fókuszálva az élességi tartomány vége a végtelenben van. Egyszerű törvény melynek ismerete sokszor megmenti a fotóst az olyan hülyeségektől amit pl riportfotósoktól látok hogy F16 F22 rekeszt használnak ultranagylátón hogy minden éles legyen. De ahoz hogy ne mozduljanak be az emberek és kapjon egy 1/125 vagy rövidebb záridőt, az ISO-t meg az egekbe emeli fényes nappal is. AZ eredmény egy majdnem bemozdult, zajos, színekben tompa izé. Ha tisztában lenne a fizika törvényeivel és ezt F5.6-on lőtte volna akkor is minden éles- csak az már fura lenne neki hogy se zaj, és még a színek is oké. Na mindegy. Nem tisztem leszólni mások munkáját.
A lényeg hogy hiába rekeszelsz, max rajzolatot nyersz és nem nagyobb élességi tartományt egy épületbelsőben. |
|
 |
Acca81
2016-01-03 22:55:03
|
101838
|
pH5.5 -nek ebben igaza van, én is így gondolom (bár én nem tudnám ilyen tudományosan megfogalmazni) azért nem is reagáltam a kommentedre, mert ettől függetlenül tudok olvasni a sorok között és sokat segítettél és ezt köszönöm is. Ettől függetlenül azért még érdekelne azok véleménye is akik ismerik mind a két lencsét. Azaz hogy a 2,8 -as fényerő tényleg annyival többet ér mint a 3,5 illetve aggaszt a kromatikus aberráció a Tokina esetében. |
|
A hozzászólás:
 |
Kimiki
2016-01-03 22:01:04
|
101834
|
A tapasztalatomat irtam le, mindenfele tudomanyos hatter nelkul, mert ahhoz nem ertek. Szerintem nem volt ebben semmi felrevezeto,...de ha igen, bocs. Viszont amit irtal abbol en is tanultam. Mondjuk ezt a hiperfokalis dolgot nem tudom mi... :) |
|
Előzmény:
 |
ph5.5
2016-01-03 20:32:56
|
101832
|
Mielőtt még aki olvasná a hozzászólásodat félre lenne vezetve...
Egy 10mm-es látószög esetén kroppos vázon a hiperfokális távolság F3.5 esetén és F2.8-nál is 2m alatt van. Ez azt jelenti hogy ha 2m-re fókuszálsz nyitott rekeszen akkor is az élességi tartomány a tárgy mögött végtelen lesz.
Szóval teljesen mindegy épületfotónál, beltérben pl egy templomban hogy milyen rekeszt választasz... ott bizony minden éles lesz. Egyedül a rajzolat fog változni- de annak a százalékos mértékét már csak a tesztek mutatják. Lehet hogy F4.0 -en már teljesen rendben vannak pl a szélek is. (meg az is hogy nem- de az UWA obik nem a rajzolat miatt fontosak elsősorban hanem hogy olyan látványt nyújtanak ami szokatlan. És a kép szépségét a kopozíció jobban befolyásolja mint a 100%-os kukkolásnál tapasztalt élesség/életlenség) |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|