Keresés

Részletes keresés

grja Creative Commons License 2015-08-16 16:01:47 5550

A technika roppant egyszerű, nem szép (ezen kísérleteztem, aztán nincs időm újat készíteni), de a célnak megfelel és az ára max. egy ezres (terepszínű vászon, ragasztó, tépőzár).

 

A műanyag flakonra lyukakat kell váni, hogy a vakut be lehessen dugni a flakon végén. A másik lyuk a vázon levő kis kitüremkedés, a vaku ágyának elején.

 

65 mm átmérőjű műanyag csőből (ez volt így nem került pénzbe) vágtam két vékony gyűrűt, ezek tartják a diffúzort. Hasonlóan, mint ahogy a lencséket is rögzítik. Diffúzorként valami pauzpapírszerű erősebb műanyag lemezt használtam (talán egy kanna, flakon oldalából való).

Az egészet becsomagoltam terepszínű vászonba, hogy ne legyen olyan ijesztő a közeli felvételeknél és nekem se bántsa a szemem a vaku villanáskor.

 

Az objektívre készítettem egy "sálat" terepszínű vászonból. Duplán összeragasztottam, hogy merevebb legyen, jobban tartson. Ezt tépőzárral rögzítem az objektívre.

Magát a flakont is tépőzárral erre a "sálra".

 

Ennyi az egész!

 

Ultrazoomos fényképezőgépeknél, ill. ahol az optikát kézzel kell állítani valami más rögzítési módot kell alkalmazni. 

Jól összegyűjti a vaku fényét, de szórja is. 5,6 - 8 as rekesszel (rekeszelőválasztás; 8 a max. a gépemen), 1 - 1,5 FÉ alulexponálással - még rövidebb időt állít be a gép- készülnek a képek. Néhány kép elkészítése után már egészen jól be lehet állítani a megvilágítási korrekciót.

 

Van, aki csipszes dobozból készítette:

http://www.wikihow.com/Make-a-Pringles-Can-Macro-Diffuser

 

Hátha kedvet kap valaki hozzá...

 

 

A hozzászólás:
L. Marci Creative Commons License 2015-08-15 21:56:28 5544

Érdekelne a módszered, vakuval a természetes, nem becsillanó fényhatás érdekelne...

Főleg, hogy rekeszelés miatt villantanom kell, a tárgy meg pár centire van a frontlencsétől. Körvaku meg telibevágja, oda a természetes fény....

mint pl itt:

https://www.flickr.com/photos/131261609@N06/18385165386/in/dateposted-public/

Előzmény:
grja Creative Commons License 2015-08-15 21:38:03 5543

Filmes géphez én egykoron (20 éve) közgyűrűt és harmonikás kihuzatot használtam. Egy kis barkácsolással az is megoldható, hogy a meglévő, esetleg olcsón vett objektívet használj a gép vázához. Persze egy csomó automatika elvész ilyenkor, de elég gyorsan megtanulod, hogy milyen beállítások kellenek.

Én a közgyűrű mellett döntenék. Gondolom, aki mást használ, másképpen dönt...

 

Tettem ide fel pár képet, kicsit görgess vissza, Azokat egy Fuji Finepix S5600-as bridge géppel (5 MP, így nagyon nem lehet levagdosni a képből, ha azt szeretném, hogy maradjon is belőle valami... ráadásul, nem makrózás az erőssége), előtétlencsével készítettem kézből, állvány nélkül. Ha csak a magad szórakoztatására készíted a képeidet, ez is egy alternatíva.

Nagy nagyításhoz az előtétlencse már elég macerás, igaz, állvány nélkül az már nem is megy.

Egy régi 28 mm-es (24x36-os filmes méret) optikát a Fuji lencséjére fordított állásban rögzítve baromi nagy nagyítás érhető el. Kb. olyan 3-5 mm-es tárgy tölti ki a képet tele állásban. Érdemes kipróbálni. Egyébként a fordított objektív rég bevált dolog. Ha nincs pénzed, próbálj ki dolgokat, kísérletezz, keress a neten GONDOLKODJ! Sokat spórolhatsz és rengeteget tanulsz!!

 

Amikor lehet, akkor a természetes fényt használom, de gyakran kell vakuzni, hol fő-, hol derítő fényként.

Kicsit lentebb már írtak a nitró hígítós flakonról, nagyon jó módszer! 

Én egy baba tusfürdős flakont alakítottam át vakuzáshoz, kb. 4 másodperc alatt fel, ill. leszerelhető a gépről. Majd teszek fel képet róla, ha valakit érdekel.  Szinte árnyékmentes a kép. Egy kis finomítással, esetleg a diffuzor cseréjével ezen még sokat lehet finomítani.

 

Diffuzorként egy időben ping pong labdát tettem a gép vakujára. Sajnos, annak ellenére, hogy jól szórja a fényt, sokat elnyel és sokat összetörtem a táskában...

 

Talán tudtam kicsit segíteni...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!