Filmes géphez én egykoron (20 éve) közgyűrűt és harmonikás kihuzatot használtam. Egy kis barkácsolással az is megoldható, hogy a meglévő, esetleg olcsón vett objektívet használj a gép vázához. Persze egy csomó automatika elvész ilyenkor, de elég gyorsan megtanulod, hogy milyen beállítások kellenek.
Én a közgyűrű mellett döntenék. Gondolom, aki mást használ, másképpen dönt...
Tettem ide fel pár képet, kicsit görgess vissza, Azokat egy Fuji Finepix S5600-as bridge géppel (5 MP, így nagyon nem lehet levagdosni a képből, ha azt szeretném, hogy maradjon is belőle valami... ráadásul, nem makrózás az erőssége), előtétlencsével készítettem kézből, állvány nélkül. Ha csak a magad szórakoztatására készíted a képeidet, ez is egy alternatíva.
Nagy nagyításhoz az előtétlencse már elég macerás, igaz, állvány nélkül az már nem is megy.
Egy régi 28 mm-es (24x36-os filmes méret) optikát a Fuji lencséjére fordított állásban rögzítve baromi nagy nagyítás érhető el. Kb. olyan 3-5 mm-es tárgy tölti ki a képet tele állásban. Érdemes kipróbálni. Egyébként a fordított objektív rég bevált dolog. Ha nincs pénzed, próbálj ki dolgokat, kísérletezz, keress a neten GONDOLKODJ! Sokat spórolhatsz és rengeteget tanulsz!!
Amikor lehet, akkor a természetes fényt használom, de gyakran kell vakuzni, hol fő-, hol derítő fényként.
Kicsit lentebb már írtak a nitró hígítós flakonról, nagyon jó módszer!
Én egy baba tusfürdős flakont alakítottam át vakuzáshoz, kb. 4 másodperc alatt fel, ill. leszerelhető a gépről. Majd teszek fel képet róla, ha valakit érdekel. Szinte árnyékmentes a kép. Egy kis finomítással, esetleg a diffuzor cseréjével ezen még sokat lehet finomítani.
Diffuzorként egy időben ping pong labdát tettem a gép vakujára. Sajnos, annak ellenére, hogy jól szórja a fényt, sokat elnyel és sokat összetörtem a táskában...
Talán tudtam kicsit segíteni... |