Keresés

Részletes keresés

peterch Creative Commons License 2015-04-23 13:30:45 23

Szia !

 

Igen, en is igy latom a lehetoseget ahogyan Te is irod. Eloszor kell egy alap otletet  leirni ide a topikba, hogy  mikent is mukodne, foleg hol, mit termeszteni, nevelni, mit kesziteni mint termeket es milyen feltetelekkel. Ha kialakul egy tobb tagu csapat hozzaszolasai alapjan egy megvalosithato terv, akkor ugye szemelyes talalkozasoknak kell megeloznie a beinditasat a projektnek. Ha lehet, akkor EU-s tamogatast is igenybe venni. Csak arra kell vigyazni, ne hogy a lo egyik oldalarol a masikra essunk. Mar csak annyibol, hogy nem az irodaban fogtok 50-60 orat ulni hetente, hanem a " rancson" meg vasarnap is kiszolgalni a meghirdetett programok resztvevoit.:)  En inkabb egy kicsit az allattenyesztes, novenytermesztes, meheszet es ebbol adodo lehetosegek kiaknazasa fele hajolnak. Tehat akkor dolgozzak, amikor kell es viszont legyen szabad idom is. Inkabb nyugalom legyen mint penz. En jelenleg is kulfoldre jarok dolgozni, de csak annyi idore, ami fedezi a " normalis" megelhetest a csalad reszere . Igy evente durvan 210napot kell munkaval toltenem. Nem vagyunk tele penzzel, de nem is kell. Mindenunk megvan, ami a nyugodt elethez kell. Termeszetesen szivesebben dolgoznak haverokkal a sajat farmon, ha volna ilyen csapat, akik hasonloan gondolkodnak. Biztosan az volna a legjobb, ha tobb szakma hozna letre, mert akkor minden helyzetre volna valaki aki ert hozza es nem a netrol, vagy konyvbol kellene megtudni a tutit.:)

 

Udv , Peter.

A hozzászólás:
Naivika Creative Commons License 2015-04-23 12:11:08 22

Látod csak az a két fecske kellett hogy megjöjjön a nyár és szó sincs itt diliházról! J

Én nem hiszek a toldás-foldás művészetében, tehát inkább szűz és a kezdetektől átlátható projektre lennék vevő. Mindent, egyenként összerakva és kompromisszumok (hely, meglévő épületek, stb) nélkül a nulláról összerakni. Ha egyenként nézem, akkor egy-egy ilyen részprojektre rá lehet húzni több pályázati lehetőséget is. Önfenntartó „falu” (lakópark) kutatás-fejlesztés, permakultúra alapján készült gazdaság szintén zenéz plusz ifjúgazda… Tehát kell a csoportba egy pályázatíró aki sztem folyamatosan tud dolgozni. Mivel több a lakás és a gazdaság is rendelkezik energiaigénnyel így a szükséges napelem park mérete már kiserőmű kategória (nem kell megkövezni ha valamely adat nem ül) ami szintén támogatott. Turisztikai szempontok szintén már az elejétől képben vannak, tehát ha nullától indul a projekt már arra is lehet az elejétől gyúrni és itt már belementünk az oktatás lápos ingoványába. Ez eddig elég sok szakma. Van projekt (sajna balhéba fulladt) ami így indult. Direkt nem írok neveket mert sajna a rossz példa több mint a jó. Megvannak azok az úttörők akik előtt minden tisztelet és elismeréssel hajlok meg és ők azon értékes emberek akik rendelkeznek azzal a tudással ami kell az akadályok legyőzéséhez. A gazdálkodás lehet a motorja a történetnek, de a megfáradt Managerek is találnak bőven feladatot amiért nem kell mélyre hajolni. Tudom, hogy ez már-már hasonlít egy jelenlegi strapás életre, de ha jó a szervezés és a csapat akkor azért mégsem. Üzleti és stratégiai terv, pontos költségvetés és megvalósítás. Egyszer kell jól összerakni és utána már csak működtetni, na az lesz a hőn áhított szabadság.

Egyedül is biztosan van út, de vagy nagyon messze kell menni a mai világtól és én nem látom azt, hogy miből lesz az önfenntartás mértéke 100%. Pénz kell és azt elő kell teremteni. Egyedül termelsz és pénzt is keresel ezzel-azzal az megint csak függőség, csak más jellegű. Kizártnak tartom, hogy egy ember egyedül, de még egy közösségben sem tud mindent megteremteni magának és a családjának. Kell a bevétel. Már annakidején is kereskedtek az emberek. Most pl. Csehben is van egy önfenntartó település, de ők is elsősorban az idegenforgalomból és a szakmai tudásuk átadásából teremtik elő a szükséges pluszt.

Mike Reynolds az Earthship technológia kidolgozója is oktat szerte a világon. Láttam a róla készült filmet és csodálom azért amin végigment míg idáig jutott. Jó az ötlet, csak az égöv nem. L De van amit át lehet venni, hiszen pl. az álatoknak nem kell passzívház. J

Sokat olvastam és több dokumentumfilmet is megnéztem az Amisokról. Csodálom és nagyon tisztelem őket és mivel köztük is vannak különböző mértékben „elhivatott” csoportok az egész fanatikusnak is nevezhető szigorú vallási szabályok alapján élő közösségük is rendelkezik azzal a vonzerővel ami szerintem minden váltani szándékozó emberben az egyik mozgató erő. Viszont én nem hiszem, hogy mindent el kell veszíteni ami a mai kor technológiai lehetőségeiből adódik. Viszont ha nem a nulláról építed fel az egészet akkor egy csomó lehetőségtől elesel és a kezdeti (és további) nehézségek ugyan úgy költséget és esetleg a kudarchoz vezető utat jelentik.

Előzmény:
Törölt nick Creative Commons License 2015-04-22 21:53:10 10

Ok, játszunk el a gondolattal, hogy összejön egy tudatosan összeválogatott közösség, tudod mint a Mars misszióra ;). Persze ha a közösség nagyobb, akkor tényleg egy szüz terület kell és ott építeni kell és persze ha már épít az ember akkor valami passzív ház félét, amit pl. nem kell füteni. Egy ilyen ház építése mibe kerül ma MO-n azt nem tudom. Kisebb közösség esetén egy megfelelö ingatlan/tanya is megoldást jelenthet ha elegendö épületrésszel rendelkezik, amit igények szerint át lehetne alakítani, napelemekkel ellátni stb. Az fedezhetné a komplett áramellátást … persze ez mind pénzbe kerül. 

 

Ami a permakultúrát illeti teljesen egyetértek söt az egész permakulturális életteret mint rendszert kéne felfogni, ahol emberek, növények és állatok úgy "hatnak" egymásra, hogy mindegyik szükséglete ki legyen elégítve. Az aquapóniában nem vagyok biztos, német nyelvü oldalak felhívják a figyelmet a hátrányokra is. Mivel a növények nem földben "élnek" állandóan oda kell figyelni az ásványi anyagok adagolására, ami nem triviális és a gyökereken is lerakódhatnak, ami kihatással lesz az ízre ...

Ezt most valaki olvassa, azt hiheti, hogy két hülye beszélget a diliházban … ;) 

 

Már az elsö lépések sem könnyüek, ha arra gondolok, hogy a megfelelö hely megtalálása is már nagyon komoly feladat. Melyik részén az országnak? Hol jó a klíma? Legyen infrastruktúra, iskola a gyerekeknek, de mégis egy csodálatos környezet mint pl. az Örségben vagy a Balatonfelvidéken, hogy csak két helyet említsek ...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!