|
|
 |
Naivika
2015-04-23 12:11:08
|
22
|
Látod csak az a két fecske kellett hogy megjöjjön a nyár és szó sincs itt diliházról! J
Én nem hiszek a toldás-foldás művészetében, tehát inkább szűz és a kezdetektől átlátható projektre lennék vevő. Mindent, egyenként összerakva és kompromisszumok (hely, meglévő épületek, stb) nélkül a nulláról összerakni. Ha egyenként nézem, akkor egy-egy ilyen részprojektre rá lehet húzni több pályázati lehetőséget is. Önfenntartó „falu” (lakópark) kutatás-fejlesztés, permakultúra alapján készült gazdaság szintén zenéz plusz ifjúgazda… Tehát kell a csoportba egy pályázatíró aki sztem folyamatosan tud dolgozni. Mivel több a lakás és a gazdaság is rendelkezik energiaigénnyel így a szükséges napelem park mérete már kiserőmű kategória (nem kell megkövezni ha valamely adat nem ül) ami szintén támogatott. Turisztikai szempontok szintén már az elejétől képben vannak, tehát ha nullától indul a projekt már arra is lehet az elejétől gyúrni és itt már belementünk az oktatás lápos ingoványába. Ez eddig elég sok szakma. Van projekt (sajna balhéba fulladt) ami így indult. Direkt nem írok neveket mert sajna a rossz példa több mint a jó. Megvannak azok az úttörők akik előtt minden tisztelet és elismeréssel hajlok meg és ők azon értékes emberek akik rendelkeznek azzal a tudással ami kell az akadályok legyőzéséhez. A gazdálkodás lehet a motorja a történetnek, de a megfáradt Managerek is találnak bőven feladatot amiért nem kell mélyre hajolni. Tudom, hogy ez már-már hasonlít egy jelenlegi strapás életre, de ha jó a szervezés és a csapat akkor azért mégsem. Üzleti és stratégiai terv, pontos költségvetés és megvalósítás. Egyszer kell jól összerakni és utána már csak működtetni, na az lesz a hőn áhított szabadság.
Egyedül is biztosan van út, de vagy nagyon messze kell menni a mai világtól és én nem látom azt, hogy miből lesz az önfenntartás mértéke 100%. Pénz kell és azt elő kell teremteni. Egyedül termelsz és pénzt is keresel ezzel-azzal az megint csak függőség, csak más jellegű. Kizártnak tartom, hogy egy ember egyedül, de még egy közösségben sem tud mindent megteremteni magának és a családjának. Kell a bevétel. Már annakidején is kereskedtek az emberek. Most pl. Csehben is van egy önfenntartó település, de ők is elsősorban az idegenforgalomból és a szakmai tudásuk átadásából teremtik elő a szükséges pluszt.
Mike Reynolds az Earthship technológia kidolgozója is oktat szerte a világon. Láttam a róla készült filmet és csodálom azért amin végigment míg idáig jutott. Jó az ötlet, csak az égöv nem. L De van amit át lehet venni, hiszen pl. az álatoknak nem kell passzívház. J
Sokat olvastam és több dokumentumfilmet is megnéztem az Amisokról. Csodálom és nagyon tisztelem őket és mivel köztük is vannak különböző mértékben „elhivatott” csoportok az egész fanatikusnak is nevezhető szigorú vallási szabályok alapján élő közösségük is rendelkezik azzal a vonzerővel ami szerintem minden váltani szándékozó emberben az egyik mozgató erő. Viszont én nem hiszem, hogy mindent el kell veszíteni ami a mai kor technológiai lehetőségeiből adódik. Viszont ha nem a nulláról építed fel az egészet akkor egy csomó lehetőségtől elesel és a kezdeti (és további) nehézségek ugyan úgy költséget és esetleg a kudarchoz vezető utat jelentik. |
|
 |
chill lounge
2015-04-23 01:01:42
|
13
|
Szia:)
Én úgy gondolom, ez közösség szintjén szinte lehetetlen megvalósítani.
Egyéni L határozás és megvalósítás.
Jómagam azt tervezem, hogy kb 10-05 év múlva Bp.röl vidékre - Őrségbe - költözöm. Nyugis táj, normál emberek, lassúbb élet, igazi tehéntej, fenyőerdők....
:) |
|
A hozzászólás:
 |
Törölt nick
2015-04-22 21:53:10
|
10
|
Ok, játszunk el a gondolattal, hogy összejön egy tudatosan összeválogatott közösség, tudod mint a Mars misszióra ;). Persze ha a közösség nagyobb, akkor tényleg egy szüz terület kell és ott építeni kell és persze ha már épít az ember akkor valami passzív ház félét, amit pl. nem kell füteni. Egy ilyen ház építése mibe kerül ma MO-n azt nem tudom. Kisebb közösség esetén egy megfelelö ingatlan/tanya is megoldást jelenthet ha elegendö épületrésszel rendelkezik, amit igények szerint át lehetne alakítani, napelemekkel ellátni stb. Az fedezhetné a komplett áramellátást … persze ez mind pénzbe kerül.
Ami a permakultúrát illeti teljesen egyetértek söt az egész permakulturális életteret mint rendszert kéne felfogni, ahol emberek, növények és állatok úgy "hatnak" egymásra, hogy mindegyik szükséglete ki legyen elégítve. Az aquapóniában nem vagyok biztos, német nyelvü oldalak felhívják a figyelmet a hátrányokra is. Mivel a növények nem földben "élnek" állandóan oda kell figyelni az ásványi anyagok adagolására, ami nem triviális és a gyökereken is lerakódhatnak, ami kihatással lesz az ízre ...
Ezt most valaki olvassa, azt hiheti, hogy két hülye beszélget a diliházban … ;)
Már az elsö lépések sem könnyüek, ha arra gondolok, hogy a megfelelö hely megtalálása is már nagyon komoly feladat. Melyik részén az országnak? Hol jó a klíma? Legyen infrastruktúra, iskola a gyerekeknek, de mégis egy csodálatos környezet mint pl. az Örségben vagy a Balatonfelvidéken, hogy csak két helyet említsek ... |
|
Előzmény:
 |
Naivika
2015-04-22 17:18:08
|
9
|
Egyébként pedig talán nincs is messze a téma a házépítéstől (bár osztom hogy máshol kellene lennie a topiknak) hiszen ha le akarod dobni magadról a mókuskereket és függetleníteni akarod magadat, akkor a lakhatással kezdeném, hiszen az a legmagasabb kiadás havi szinten. Tehát ha mondjuk (játszunk a gondolattal) alakulna egy jó kis közösség ahol a tagokat tudatosan "válogatnák" össze, első lépésben egy szűz területet kellene intézni ahol (mind jogilag, mind fizikai adottságokat tekintve) megvalósítható lenne egy olyan ingatlan együttes aminek a szigetelésénél fogva, minimalizálni lehetne az "üzemeltetési" költségét. Természetesen azt a minimumot pedig nap, szél vagy más alternatív energia útján előállítani. Ha a rezsi költséget lehet nullázni, akkor már lényegesen jobb a helyzet.
Ha a lakhatás megoldott, akkor marad a kaja. Erre is van több alternatíva, én mindenképpen az aquapóniát és a permakultúrát részesíteném előnybe. Utóbbiról van egy nagyon jó könyv Baji Bélától a "Permakultúra és önellátó biogazdálkodás" a címe. Mindjárt megkapom majd valakitől hogy ez mennyi pénz és hogy ezt kevesen engedhetik meg maguknak... Lehet, de ha a rezsi és az élelem "ingyen" van, akkor a havi lét költsége a mai átlag havi költségének 10-15%-a lesz, vagy annyi sem. Ami pedig a legfontosabb, hogy megszűnik az embert szorongató "ha kiesem a hajrából egy-két hétre mi lesz velem" érzés és ha meg van a függetlenség szabadsága a nap is szebben süt! :) |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|