Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015-04-22 21:53:10 10

Ok, játszunk el a gondolattal, hogy összejön egy tudatosan összeválogatott közösség, tudod mint a Mars misszióra ;). Persze ha a közösség nagyobb, akkor tényleg egy szüz terület kell és ott építeni kell és persze ha már épít az ember akkor valami passzív ház félét, amit pl. nem kell füteni. Egy ilyen ház építése mibe kerül ma MO-n azt nem tudom. Kisebb közösség esetén egy megfelelö ingatlan/tanya is megoldást jelenthet ha elegendö épületrésszel rendelkezik, amit igények szerint át lehetne alakítani, napelemekkel ellátni stb. Az fedezhetné a komplett áramellátást … persze ez mind pénzbe kerül. 

 

Ami a permakultúrát illeti teljesen egyetértek söt az egész permakulturális életteret mint rendszert kéne felfogni, ahol emberek, növények és állatok úgy "hatnak" egymásra, hogy mindegyik szükséglete ki legyen elégítve. Az aquapóniában nem vagyok biztos, német nyelvü oldalak felhívják a figyelmet a hátrányokra is. Mivel a növények nem földben "élnek" állandóan oda kell figyelni az ásványi anyagok adagolására, ami nem triviális és a gyökereken is lerakódhatnak, ami kihatással lesz az ízre ...

Ezt most valaki olvassa, azt hiheti, hogy két hülye beszélget a diliházban … ;) 

 

Már az elsö lépések sem könnyüek, ha arra gondolok, hogy a megfelelö hely megtalálása is már nagyon komoly feladat. Melyik részén az országnak? Hol jó a klíma? Legyen infrastruktúra, iskola a gyerekeknek, de mégis egy csodálatos környezet mint pl. az Örségben vagy a Balatonfelvidéken, hogy csak két helyet említsek ...

A hozzászólás:
Naivika Creative Commons License 2015-04-22 17:18:08 9

Egyébként pedig talán nincs is messze a téma a házépítéstől (bár osztom hogy máshol kellene lennie a topiknak) hiszen ha le akarod dobni magadról a mókuskereket és függetleníteni akarod magadat, akkor a lakhatással kezdeném, hiszen az a legmagasabb kiadás havi szinten. Tehát ha mondjuk (játszunk a gondolattal) alakulna egy jó kis közösség ahol a tagokat tudatosan "válogatnák" össze, első lépésben egy szűz területet kellene intézni ahol (mind jogilag, mind fizikai adottságokat tekintve) megvalósítható lenne egy olyan ingatlan együttes aminek a szigetelésénél fogva, minimalizálni lehetne az "üzemeltetési" költségét. Természetesen azt a minimumot pedig nap, szél vagy más alternatív energia útján előállítani. Ha a rezsi költséget lehet nullázni, akkor már lényegesen jobb a helyzet. 

 

Ha a lakhatás megoldott, akkor marad a kaja. Erre is van több alternatíva, én mindenképpen az aquapóniát és a permakultúrát részesíteném előnybe. Utóbbiról van egy nagyon jó könyv Baji Bélától a "Permakultúra és önellátó biogazdálkodás" a címe. Mindjárt megkapom majd valakitől hogy ez mennyi pénz és hogy ezt kevesen engedhetik meg maguknak... Lehet, de ha a rezsi és az élelem "ingyen" van, akkor a havi lét költsége a mai átlag havi költségének 10-15%-a lesz, vagy annyi sem. Ami pedig a legfontosabb, hogy megszűnik az embert szorongató "ha kiesem a hajrából egy-két hétre mi lesz velem" érzés és ha meg van a függetlenség szabadsága a nap is szebben süt! :) 

Előzmény:
Törölt nick Creative Commons License 2015-04-22 15:11:48 8

A tapasztalatot úgy értettem, hogy bármilyen közösséggel megoldott témában ...

 

Pont a második bekezdésedben van az ördög elásva. Mekkora a valószínüsége annak, hogy találsz egy olyan közösséget, akiknek hasonló a világnézetük, jól kijössz velük (mert ugye szomszédok lesztek), megvan az anyagi hátterük és jól kiegészititek egymást, mert ugye hiába mind marketinges pl. ha neked egy borász meg egy élelmiszermérnök kéne épp. Nehéz ... 2-3 egymást régóta ismerö család esetében el tudom képzelni, de egy összedobott közösség esetében nem hiszek benne. 

 

Azért is indítottam el, hogy kialakuljon egy párbeszéd, de itt nem nagyon fognak megtalálni, mert nem a házépítés a fö téma ... de úgy látszik nehézségekbe ütközik a topikot egy megfelelöbb alkategóriába áthelyezni. 

 

Az utolsó bekezdéseddel igazad lehet, hisz nem csak anyagi kockázat létezik. A kockázat, valami civilizációs betegségben elpatkolni jelentösen csökkenne ;)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!