Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015-01-11 16:37:44 858

Valóban ez a probléma a retrofit-tel: bár kényelmes beszerelni, és olyan, mintha helyettesítené az izzót, de nem helyettesíti. Nem úgy, nem oda világít. De bármi okosságot taláktak ki arra, hogy a világítótest az izzót, fénycsövet ergonomikusabbá tegye, az a ledes megoldásoknál többnyire visszafelé sül el. A fénycsőarmatúrák fényelosztást szolgáló tükrei például gyakran nem tölthetik be szerepüket a ledes helyettesítő esetén.

A hozzászólás:
ruzsa janos Creative Commons License 2015-01-11 00:13:40 857

amiket viszont ügyesen úgy kell megtervezni, hogy magát a fényforrást soha ne láthassuk

nagy "kedvencem" a fénycső helyére beépíthető ledekből kirakott hosszú rúd. Még akár azt is elhiszem, hogy létre leeht hozni vele ugyanazt a színhőmérsékletet, spektrális elosztást, fényáramot. de amikor véletlenül belenéz az ember, ritka kellemes élmény, mert az átlagos fénykibocsátása ugyan lehet ugyanannyi, mint egy békebeli fénycsőnek, de az egyenletes eloszlás helyett nagyon is megszámlálható baromi erősen világító pontokból, amik rendesen beégnek a retinádba :)

(arra meg külön kíváncsi lennék, hogy a fénycsövekben lévő, néhány mg (egyébként teljesen visszanyerhető) higany szennyezi-e jobban a környezetet, vagy ahogyan Kínában előállítják a ledek alapanyagát... 

Előzmény:
Törölt nick Creative Commons License 2015-01-10 07:48:14 856

Sajtóhuba:  természetesen nem kidirekt, hanem indirekt kell látnunk a fényforrást. Nem véletlen, hogy a lámpába való közvetlen belenézést kínzásra használják, a vallatás képi szimbóluma a sötét háttérben lámpába való kényszerí nézés, a barátságtalan hely képi metaforája a plafonról lógó meztelen izzó.Amit persze eredetileg nem a rossz szándék szült, hanem az elektomos és hőtechnikai elkülönítésre volt megoldás a plafonról belógatott körte, amit persze később mindenféle diffúzorokkal és reflektorokkal láttak el.

 

A ledes világításnál elkövetett gyakori hiba, ha a led chip láthatóvá válik, és böki a szemet. Az olcsóvá váló led szalag nagyon kényelmes megoldás, sok helyen élnek is vele, de legtöbb helyen visszaélnek.

 

Arra a kérdésre, hogy mi a kedvencem, azt válaszolom, hogy a sokféleség. A munkahely korrekt megvilágítása valamilyen irányított fénnyel, és a helyiség hangulatának, fényerejének beállítása sok, megfelelően elhelyezett és szabályozható fényforrással, amiket viszont ügyesen úgy kell megtervezni, hogy magát a fényforrást soha ne láthassuk.  

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!