Keresés

Részletes keresés

ruzsa janos Creative Commons License 2014-11-22 18:00:13 842

állítólag sötétedés után mértek. 

a kérdés továbbra is: el tudná nekem küldeni valaki a vonatkozó szabványokat? nem tnulmányt, hanem pontosan azt, ami az egész aalpja.

A hozzászólás:
Törölt nick Creative Commons License 2014-11-22 14:17:31 841

És ezt június 1-én, déli 12-kor nyitott délre néző ablakoknál mérték, vagy egy december reggeli, nyugati tájolású nulladik óra kezdetekor?

 

A padfelületen történő mérés jogos. A tábla megvilágítása is mérendő.

Előzmény:
ruzsa janos Creative Commons License 2014-11-21 21:13:46 840

világítástechnika szabványok

Tisztelt uraim, támadt egy kis vitám a gyerekem iskolájának karbantartó intézményével a világítás miatt. Szubjektíven egyszerűen nagyon gyenge a világítás az osztálytermekben, a sját mérésem alapján (nyilván nem hitelesített műszerrel) a fiam asztalán 120 lux....

Az intézmény most egy igen elegáns módszert választott a leszerelésemre: megrendeltek egy hivatalos szakértői vizsgálatot, a végeredmény: minden a legnagyobb rendben. Csak vázlatosan írnám le, mi a problémám a mérésükkel: a mérést 120 cm magasságban végezték ezt a vizsgálatot végző cégtől tudom), nem az asztalfelületén, a világítótestek színvisszaadási paramétereit egyszerűen hasból írták be (mindenütt 85% lett, ami azért vicces, mer két végükön már megfeketedett, akár 640-es indexű fénycsövek is vannak), a terem a vizsgálat során értelemszerűen üres volt, valós helyzetben viszont a gyerekek konkrétan kitakarják a világítótesteket, mert az mögöttük/felettük van, a teremben teljesen változatos színhőmérsékletű, korú, típusú csövek vannak - ezt meg sem említi a vizsgálat. Ja igen , a legszebb: a kiszámított értékek átlagértékek, ami adott esetben 150 vagy 1000 lux átlagából jött ki - mondván, hogy tőlük csak az általános megvilágítás mérését kérték. Egy iskolában, ahol az idő felét a füzetbe hajolva töltik.

Namármost, törvény és szabvány szerint ez akár még rendben is lehet - de ettől még nem látnak jól a gyerekek.

Szükségem lenne viszont a vonatkozó magyar szabványokra, konkrétan a megvilágításra vonatkozó szabványra, ami elvileg a MSZ EN 12464-1:2003 szabvány, illetve arra, ami a megvilágítás mérésének módszerét rögzíti. Tudna valaki segíteni? A magán emailcímem publikus.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!