|
|
|
|
 |
Törölt nick
2014-12-10 16:26:51
|
671
|
Ónody András "Angyal Bandi" volt az alföldi lovasbetyár "prototípusa", pedig a későbbi alföldi lovasbetyárok túlnyomó részétől eltérően nemesi származású és nem alföldi születésű volt. A hegyes-dombos Borsod vármegyében született, élete nagyobb részét is ott élte, főleg csak betyárkodni, mulatozni és duhajkodni járt le az Alföldre, főleg a Hortobágy környékére.
Állítólag már fiatal korában elbűvölte az alföldi pásztoremberek - csikósok, gulyások - életmódja, kultúrája.
A betyárkalandjai során ő maga is a legtöbbször az alföldi pásztorok viseletét öltötte magára.
A leírások szerint magas, jóképű ember volt, hajlamos a verekedésre. Egy-két pofon kiosztásától nem riadt vissza, de - eltérően sok későbbi betyártól - nem volt véreskezű, gyilkosságot nem sikerült rábizonyítani.
A nép fantáziáját igencsak foglalkoztatta, hogy az egyébként viszonylag jómódú nemesemberből miért lett betyár, ezért élete után számos népi és irodalmi alkotás született róla. |
|
A hozzászólás:
Előzmény:
 |
Törölt nick
2014-10-31 10:00:34
|
662
|
"már az 1830-as években"
Ki volt a magyar történelem első néven ismert betyárja? Függetlenül attól, hogy ez a szó, fogalom abban a korban létezett-e avagy sem? |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|