a telekhatáron,
Tehát mindkét telken (kb. azonosan) van belőle?
Ha igen, akkor ez a jog szempontjából (vélhetően) közös kerítés és így elbontani-átalakítani csak közös megegyezéssel lehet.
Vita esetén a bíróság dönt ...
Ha nem, vagy erősen túlnyomósan valakinek a telkén van, akkor (vélhetően) azé, akinek a telkén áll!
És akkor egyéb info híján ö egyedül rendelkezik vele.
----
A saját vagy a közös kerítés elbontása után,
a SAJÁT területen (akár mindkét fél) olyat építhet, amilyet akar :-)
(ha az a jogszabályoknak is megfelel >> PTK, OTÉK és HÉSZ)
A meglévő elé építeni másikat, ami eltakarja, természetesen önállóan is jogod van.
(ha az a jogszabályoknak is megfelel >> PTK, OTÉK és HÉSZ)
A másik kerítés karbantartása azonban pl. nem lehetetleníthető el...
-----------
Összességében, szerintem
- a békés-közös megegyezéses elbontás és
- aztán a saját telken, saját, új kerítés építése
a számodra célszerű megoldás.
Még akkor, ha ezzel a szomszéd ingyen jár jól...
----
Egyébként ki volna köteles azon az oldalon kerítést építeni a jog szerint?
Alapesetben neked "kell" kerítést építeni, az utcán szemben állva a telekkel,
- a jobboldalon és
- a hátsó oldal, jobb oldali felén
- az utca felől (sarok teleknél, a két utca felől)
Akkor él a "kell",
- ha önként akarod
- ha állataid vannak, amik elzárandók
- ha veszélyes hely van az udvarodban pl. műhely, kerti tó, stb.
- ha a szomszéd kéri
- ha a hatóság kötelez
|