Vakus felvétel esetén a megvilágítás két részből áll: a környezeti fényből és a vaku fényéből.
P módban a gép rögzíti a környezet expozíciós idejét 1/60 másodpercre, és a vakut ennek megfelelően vezérli. 'A' módban a beállított rekeszhez
és környezeti fényhez igazítja az expozíciós időt, emiatt látsz gyengébb megvilágítás esetén hosszabb záridőt.
Ha eddig még nem derült ki, a
- vaku megvilágítási hányadát a BLENDÉVEL,
- a környezeti fény hányadát pedig a ZÁRIDŐVEL
tudod befolyásolni. Próbáld meg M módban állítgatni a fenti két paramétert, és
látható lesz a hatásuk. Pl., ha a vaku a fő fényforrás, akkor nyugodtan állíthatsz
rövid, pl. 1/125 sec záridőt is, annak érdekében, hogy a környezeti megvilágítás
minél kevesebb mértékben érvényesüljön. Ha a vakud lehetőséget ad FP beállításra,
akkor pl. egy virágnak tudsz szinte teljesen sötét hátteret exponálni, nem túl erős
napfény esetén - azaz, a blendét szűkíted, az expozíciós időt durván lecsökkented,
így a vaku fénye lesz a mértékadó, miközben a környezet alulexponált lesz.
Üdv: LyPapa
|