Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
LyPapa Creative Commons License 2014-04-09 14:03:59 17430

Vakus felvétel esetén a megvilágítás két részből áll: a környezeti fényből és a vaku fényéből.

P módban a gép rögzíti a környezet expozíciós idejét 1/60 másodpercre, és a vakut ennek megfelelően vezérli. 'A' módban a beállított rekeszhez

és  környezeti fényhez igazítja  az expozíciós időt, emiatt látsz gyengébb megvilágítás esetén hosszabb záridőt.

Ha eddig még nem derült ki, a

 

- vaku megvilágítási hányadát a BLENDÉVEL,

- a környezeti fény hányadát pedig a ZÁRIDŐVEL 

 

tudod befolyásolni. Próbáld meg M módban állítgatni a fenti két paramétert, és 

látható lesz a hatásuk. Pl., ha a  vaku a fő fényforrás, akkor nyugodtan állíthatsz

rövid, pl. 1/125 sec záridőt is, annak érdekében, hogy a környezeti megvilágítás 

minél kevesebb mértékben érvényesüljön. Ha a vakud lehetőséget ad FP beállításra,

akkor pl. egy virágnak tudsz szinte teljesen sötét hátteret exponálni, nem túl erős

napfény esetén -  azaz, a blendét szűkíted, az expozíciós időt durván lecsökkented,

így a vaku fénye lesz a mértékadó, miközben a környezet alulexponált lesz.

 

Üdv: LyPapa

 

 

Előzmény:
Szl999 Creative Commons License 2014-04-09 13:14:26 17429

Sziasztok!

 

Már másodszor tapasztaltam, hogy este a szobában 1 lámpa fényénél P-ben fényképezve
(Canon 650D, külső vaku a plafonra lőve) a gép 4.0-as rekeszt, 1/60-as záridőt és 400-as
ISO-t állít be, és teljesen jó kép készül. Av-ben viszont ha beállítom a rekeszt 4.0-ra,
akkor szintén 400-as ISO-t, de záridőnek már 1/6-t ill. 1/10-t. A kép kissé világos, nagyon
sárgás, homályos (a nagyobb záridőből adódóan), összeségében iszonyat rossz lesz. M-ben
beállítva a rekeszt és a záridőt a kép ismét jó lesz. Ezt teljes mértékig reprodukálható,
10-ből 10-szer ez az eredmény születik, viszont a konyhában kissé több fénynél már Av-ben
is ugyanazt a záridőt rendeli hozzá, mint P-ben. Minden beállítás ugyanaz (fehéregyensúly,
mérési mód, kép stílus, stb.) Van valami ötletetek? Mindkét obival produkálja: Canon 40mm 2,8 STM ill.
Canon 18-135mm F3.5-5.6 STM)

 

Köszi,
Szl

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!