Keresés

Részletes keresés

mckmester Creative Commons License 2013-11-09 22:04:27 17184

"

Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven:

Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven, akkor 99,5% eséllyel olyan objektívvel dolgozol, ami nem tudja visszajelezni a beállított rekesz értéket a váznak.

Emiatt pl. a gépben lévő félautomata módok nem lennének használhatók (Av, TAv módok), hiszen szegény váz honnan is tudná, hogy mekkora lyukon keresztül kapja a fényt? Honnan is tudná kiszámolni a szükséges záridőt vagy érzékenységet, ha nem ismeri a blendeértéket? Tudná neked előre jelezni, hogy szerinte alulexponált lesz a kép manuális módban?  Nem bizony.

Emiatt érdemes az expozíció beállítások során a gépen is az blendeértéket beállítani mint amit a manuális objektíven beállítottál, hiszen így a váz csomó szolgáltatását használhatod. 

Értelemszerűen ha a gépen más van beállítva mint az objektíven, akkor az expozícióhoz használt tényleges rekesz az lesz, amit az objektíven beállítottál, hiszen ekkor a váz nem képes vezérelni az objektív rekeszszerkezetét, ergo átállítani sem tudja.

Viszont ha a váz más rekeszrnyílásról tud mint ami a tényleges rekeszérték, akkor rekesz-automata módban azonos érzékenység mellett egészen biztosan félrekalkulálja a záridőt. Hogy miért, azt gondolom kitalálod.

"

 

Bár a fene tudja. Sose próbáltam elérő értékekkel.

 

A hozzászólás:
mckmester Creative Commons License 2013-11-09 21:39:04 17183

"azt nem ertem hogy ha az objektivem mondjuk 18mm en f3.5os, 

akkor a gepben valtoztatott f ertek mit jelent? azt tudom hogy mit eredmenyez,

fizikailag mi tortenik? mivel ugye a gepben nincsenek lamellak..."

 


Annyi a titok, hogy a géped vezérli az objektívet. Értelemszerűen (mechanikus vagy elektronikus úton) megmondja az objektívnek, hogy exponáláskor mekkora lyukat hagyjon a beeső fénynek.

Tehát amit a gépen beállítasz rekeszértéket, az valójában az objektívnek szól, mivel mint találóan megjegyezted a gépben nincsenek lamellák.

"fizikailag mi tortenik? " A Sonynál nem tudom hogy történik, de a Pentax és a Nikon váz egy kis karral kinyúl az objektívbe, és a behúzómechanikán keresztül összerántja a blende lamellákat. 

 

 

"de a gepben is allithato f ertek, legyen mondjuk szep tajkep elkepzeles es felviszem az f erteket mondjuk 11-22 re, akkor ez hogyan viszonyul az objektiv f ertekehez"

 

Az objektívnek nem F értéke van, hanem rekesz határértékei. Értelemeszerűen minél nagyobbra lehet nyitni a rekeszt, annál nagyobb a fényerő. Az objektív jelölése is ezt tartalmazza. A példádban említett kit objektív F3.5 -ös rekeszértéket tud 18 mm -es állásban. Ha a vázon F11 -et állítasz be, akkor az exponálás pillanatában a gép "benyúl" az objektívbe és kisebbre húzza össze a lyukat.

A régi gépek és objektívek nem is tudtak ilyen "a vázon vezérlem a rekeszt" c. feature -t, így ott az objektíven kézzel kellett beállítani a rekeszt, erre külön rekeszgyűrű szolgált. Ilyen pl. a Helios 44 is.

 

 

Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven:

Ha manuálisan állítod be a rekeszt az objektíven, akkor 99,5% eséllyel olyan objektívvel dolgozol, ami nem tudja visszajelezni a beállított rekesz értéket a váznak.

Emiatt pl. a gépben lévő félautomata módok nem lennének használhatók (Av, TAv módok), hiszen szegény váz honnan is tudná, hogy mekkora lyukon keresztül kapja a fényt? Honnan is tudná kiszámolni a szükséges záridőt vagy érzékenységet, ha nem ismeri a blendeértéket? Tudná neked előre jelezni, hogy szerinte alulexponált lesz a kép manuális módban?  Nem bizony.

Emiatt érdemes az expozíció beállítások során a gépen is az blendeértéket beállítani mint amit a manuális objektíven beállítottál, hiszen így a váz csomó szolgáltatását használhatod. 

Értelemszerűen ha a gépen más van beállítva mint az objektíven, akkor az expozícióhoz használt tényleges rekesz az lesz, amit az objektíven beállítottál, hiszen ekkor a váz nem képes vezérelni az objektív rekeszszerkezetét, ergo átállítani sem tudja.

Viszont ha a váz más rekeszrnyílásról tud mint ami a tényleges rekeszérték, akkor rekesz-automata módban azonos érzékenység mellett egészen biztosan félrekalkulálja a záridőt. Hogy miért, azt gondolom kitalálod.

 

 

2.

a masik resze a kerdeseimnek meg mindig all,egy sony a65 tulajt, vagy a77 is jo, kerdeznek:

elegedetlen vagyok az a65 kepeivel.

minoseg, szinek, kontraszt, felbontas - Kit 18-55,

Nincs valaki akivel konzultalhatnek, kiprobalhatnank valamikor a 16-50 ssm-et es a 16-80at?)

 

3.

illetve van egy manualis Helios 44-6 os objektivem, nagyon szep lagy kellemes kepeket lehet vele loni, de sajnos mellemegy neha a focus, szerintetek a minolta af50 1.7 ehhez kepest milyen karakteru kepeket keszit?

 

 

Tudom ajánlani a  Sony/Minolta szaktopicok valamelyikét (pl ezt: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9173465&la=127663122)

 

 

4.

eszembejutott kozben egy masik "butanak tuno",de szamomra erdekes kerdes,

mit jelent az objektivnel az 1:1 lekepezes pl egy 50es objektivnel? jozan esszel en ugy gondolnam hogy amit EN latok, azt latja a gep is,de valami azt sugja hogy ez nem igaz,mivel ez igy 35mm vagy alatta van inkabb, jol sejtem?

 

1:1 a leképezés akkor, ha az érzékelőre vetített kép ugyanakkora mint a fényképezett tárgy maga. Tehát egy 1 cm -es bogár az érzékelőre is 1 cm -esként vetül ki. Makrófényképezésnél előnyös, hiszen ekkor a bogár részletei is nagyon szépen látszódnak. Ezt a leképezési arányt csak a jobb makróobjektívek tudják.

 

Szakirodalomnak talán megteszi ez: http://www.fenykepes.hu/html/makrofenykepezes.html

 

 

 

 

 

Előzmény:
DaeMonS Creative Commons License 2013-11-09 10:09:58 17180

 

Egyébként itt jobban le van írva: http://hervai.hu/fotoszakkor/rekesz.html

 

ezt ertem is,

koszonom a linket, atneztem,hatha talalok benne valami ujat.

 

megprobalom atfogalmazni:

 

1.

azt nem ertem hogy ha az objektivem mondjuk 18mm en f3.5os, 

akkor a gepben valtoztatott f ertek mit jelent? azt tudom hogy mit eredmenyez,

fizikailag mi tortenik? mivel ugye a gepben nincsenek lamellak...

(az objektivnek is van f erteke, de a gepben is allithato f ertek, legyen mondjuk szep tajkep elkepzeles es felviszem az f erteket mondjuk 11-22 re, akkor ez hogyan viszonyul az objektiv f ertekehez?Lehet hogy buta a megfogalmazas, de remelem ertitek :)

 

2.

a masik resze a kerdeseimnek meg mindig all,egy sony a65 tulajt, vagy a77 is jo, kerdeznek:

elegedetlen vagyok az a65 kepeivel.

minoseg, szinek, kontraszt, felbontas - Kit 18-55,

Nincs valaki akivel konzultalhatnek, kiprobalhatnank valamikor a 16-50 ssm-et es a 16-80at?)

 

3.

illetve van egy manualis Helios 44-6 os objektivem, nagyon szep lagy kellemes kepeket lehet vele loni, de sajnos mellemegy neha a focus, szerintetek a minolta af50 1.7 ehhez kepest milyen karakteru kepeket keszit?

 

4.

eszembejutott kozben egy masik "butanak tuno",de szamomra erdekes kerdes,

mit jelent az objektivnel az 1:1 lekepezes pl egy 50es objektivnel? jozan esszel en ugy gondolnam hogy amit EN latok, azt latja a gep is,de valami azt sugja hogy ez nem igaz,mivel ez igy 35mm vagy alatta van inkabb, jol sejtem?

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!