Az Árkádban lévő Fotoplus üzletben rendszeresen vannak Nikon ill. Canon bemutató napok, ilyenkor ingyenesen tisztítják a gépeket és az objektíveket.
Nikon nap épp a múlt hét csütörtökön volt, nem tudom mikor lesz legközelebb, talán ősszel.
A szenzor száraz takarítása amúgy nem ördöngősség, otthon is meg tudod csinálni, és sokat javíthatsz a helyzeten:
Egy pumpás ecset, vagy még inkább a fotós boltokban néhány ezer forintért kapható szenzortisztító pumpa kell hozzá. Alternatív megoldásként a patikában kapható körtefecskendő is jó, az talán olcsóbb. NEM JÓ viszont a sűrített levegős spray, mert a hajtógáz cseppjei a szenzorra kerülhetnek. A szájjal való fújást inkább hagyjuk, tudok olyanról akinek sikerült így leköpnie a szenzort...
Ha megvan a megfelelő eszköz, a menüben kikeresed a kézi tisztítás opciót (a Canon gépeken így hívják, Nikonban is valami hasonló lesz). Aktiválod, ilyenkor felnyitja a gép a zárat.
A gépet bajonettel lefelé tartod, és a pumpával fújsz a szenzorra, így jó eséllyel a kosz nagyja elhagyja a tüköraknát. Ha úgy érzed, kész vagy (nem látszik kosz a szenzoron), a gépet kikapcsolva kilépsz a tisztító módból.
Ellenőrzés:
Felteszed az obit, életlenre tekered, beállítod a legszűkebb rekeszen csinálsz egy képet egy fehér falról/lapról, miközben mozgatod (így 100%, hogy ami éles a képen az a maradék por :-)
Visszanézed, és ha elégedetlen vagy, kezded előről :-)
Előfordul, hogy a sokadik tisztítás után is vannak még foltok a szenzoron, mivel az statikusan töltött, tehát vonzza a őket. Ezen csak a nedves az (alkoholos oldatos) tisztítás segít, de ezt én inkább a szakemberre hagyom, ne én tegyem tönkre a gépet...
Remélem tudtam segíteni. |