Keresés

Részletes keresés

quint Creative Commons License 2012-11-02 13:36:03 772

Sajnos tényleg igaz, hogy T8-ban széles a választék 5-sávosból, T5-ből meg elég nehéz szerezni. T5-ben ára is van rendesen, bár összeshasonlítva csak annyi, mint normál boltban egy 3-4 wattos ledes prüntyőkének, aminek - kis túlzással - épp csak arra elég a fénye, hogy megtaláljuk a lámpát :D

lgnis Creative Commons License 2012-11-02 12:19:27 771

Pedig se április nincs, se elseje...

A hozzászólás:
lgnis Creative Commons License 2012-11-02 12:15:25 770

"Jelenleg a T5 hatásfokban, színvisszaadásban, fényérzetben messze lever mindent."

 

Most is ott tart a helyzet T5/T8 csövek vonatkozásában, mint az 1990-es években. Például örülhet az ember, ha jó színvisszaadású csőből talál egyet-kettőt legalább Sylvaniaból. Új szerelésnél is, (hacsak nem sznob kicsit a felhasználó) T8-at szoktam ajánlani vagy tervezni, pedig sokkal könnyebb a vékony csövekkel bánni.

 

Úgy emlékszem, 5-6 éve keletkezett ez a topic, akkor azt írtam, hogy még mindig a T8 cső a jobb választás, és még így marad legalább 10 évig jó eséllyel, főleg lakásvilágításban. Most is ezt mondom, vagyis megtoldom az akkori jóslatot 5-6 évvel. Azzal együtt, hogy már látszik a T5 fejlődése választék terén, de éppen hogy ijesztően lassan.

 

 

 

A hatékonyságbeli előnyök persze a kis teljesítményű sorozatra (HE) érvényesek. Annyiban elősegíthetjük itt is a T5 elterjedését, hogy betesszük a jó (5-sávos vagy legalább javított 3-sávos) típusokat, beszerzési lehetőségeket.

ignis

"Jelenleg a T5 hatásfokban, színvisszaadásban, fényérzetben messze lever mindent."
Most is ott tart a helyzet T5/T8 csövek vonatkozásában, mint az 1990-es években. Például örülhet az ember, ha jó színvisszaadású csőből talál egyet-kettőt legalább Sylvaniaból. Új szerelésnél is, hacsak nem sznob kicsit a felhasználó, T8-at szoktam ajánlani vagy tervezni, pedig sokkal könnyebb a vékony csövekkel bánni.
Úgy emlékszem, 5-6 éve keletkezett ez a topic, akkor azt írtam, hogy még mindig a T8 cső a jobb választás, és még így marad legalább 10 évig jó eséllyel. Most is ezt mondom, vagyis megtoldom az akkori jóslatot 5-6 évvel. Azzal együtt, hogy már látszik a T5 fejlődése választék terén, de éppen hogy ijesztően lassan.
A hatékonyságbeli előnyök persze a kis teljesítményű sorozatra (HE) érvényesek. Annyiban elősegíthetjük itt is a T5 elterjedését, hogy betesszük a jó (5-sávos vagy legalább javított 3-sávos) típusokat, beszerzési lehetőségeket."Jelenleg a T5 hatásfokban, színvisszaadásban, fényérzetben messze lever mindent."

Most is ott tart a helyzet T5/T8 csövek vonatkozásában, mint az 1990-es években. Például örülhet az ember, ha jó színvisszaadású csőből talál egyet-kettőt legalább Sylvaniaból. Új szerelésnél is, hacsak nem sznob kicsit a felhasználó, T8-at szoktam ajánlani vagy tervezni, pedig sokkal könnyebb a vékony csövekkel bánni.

Úgy emlékszem, 5-6 éve keletkezett ez a topic, akkor azt írtam, hogy még mindig a T8 cső a jobb választás, és még így marad legalább 10 évig jó eséllyel. Most is ezt mondom, vagyis megtoldom az akkori jóslatot 5-6 évvel. Azzal együtt, hogy már látszik a T5 fejlődése választék terén, de éppen hogy ijesztően lassan.

A hatékonyságbeli előnyök persze a kis teljesítményű sorozatra (HE) érvényesek. Annyiban elősegíthetjük itt is a T5 elterjedését, hogy betesszük a jó (5-sávos vagy legalább javított 3-sávos) típusokat, beszerzési lehetőségeket.
Előzmény:
quint Creative Commons License 2012-11-01 11:17:37 766

Átlagos háztartási méretben

normál izzók: 9-13 lumen/watt (a pici 20-40 wattosak az alján, a 100 wattos már tud 13 körül)

halogén izzók: 12-20 lumen/watt (lsd előző)

kompakt/spirál fénycsövek: 40-60 lumen/watt (szintén teljesítmény és kialakítás függő)

LED-ek: 40-90 lumen/watt (de van 20-30 körüli is, a 90 körüliek vagy jobbak már iszonyat drágák; szédületesen sok a szemét)

T8 fénycső: ~80 lumen/watt (elektronikus előtéttel)

T5 fénycső: ~100 lumen/watt (csak elektronikus előtéttel)

Jelenleg a T5 hatásfokban, színvisszaadásban, fényérzetben messze lever mindent.

 

Ügy tudsz számolni, hogy veszel például 60 wattot 11 lumen/wattal, ami így 660 lumen. Utána bízol abban, hogy tényleg jó ledest kapsz (általában nem), és a 660-at elosztod például 80-nal, így kapsz 8,25 wattot. Már csak az lesz a bajod, hogy nem jó az irányítottsága és szar a fénye :)

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!