Keresés

Részletes keresés

quint Creative Commons License 2012-11-01 18:55:07 768

Nem egyszerű a helyzet a mai ledekkel. Viszonylag jó helyi világítást lehet belőlük csinálni, de egy helyiség általános világítását csak úgy, ha mindent előlről kezdesz. Pillanatnyilag tényleg jobban jársz, ha a különféle kompakt fénycsöves fényforrások közül választasz. Az élettartam meg nagyrészt szerencse dolga. Volt olyan 2600 Ft-os 20 W-os márkás cucc, ami 4-5 hónap alatt halt meg (napi 4-5 bekapcsolás mellett), de van pár olyan gagyinak várt spirál, ami például napi 8-10 órát megy immár 6 éve. Összesen 14 ledesem van, ezek közül már kettőt kellett cserélni (talán 1-2 ezer óra után). Baromi rosszak a tapasztalataim az R50-es halogénekkel (két márkással is), a hagyományos izzók sokszor többet bírtak ki, mint ezek, ráadásul töredék áron.

A hozzászólás:
csiba00 Creative Commons License 2012-11-01 12:32:30 767

Értem :)

 

Akkor azt hiszem maradok a "hagyományos" energiatakarékosoknál. Ahhoz képest a led-del már úgysem tudnék annyit spórolni.

 

Köszi a választ!

Előzmény:
quint Creative Commons License 2012-11-01 11:17:37 766

Átlagos háztartási méretben

normál izzók: 9-13 lumen/watt (a pici 20-40 wattosak az alján, a 100 wattos már tud 13 körül)

halogén izzók: 12-20 lumen/watt (lsd előző)

kompakt/spirál fénycsövek: 40-60 lumen/watt (szintén teljesítmény és kialakítás függő)

LED-ek: 40-90 lumen/watt (de van 20-30 körüli is, a 90 körüliek vagy jobbak már iszonyat drágák; szédületesen sok a szemét)

T8 fénycső: ~80 lumen/watt (elektronikus előtéttel)

T5 fénycső: ~100 lumen/watt (csak elektronikus előtéttel)

Jelenleg a T5 hatásfokban, színvisszaadásban, fényérzetben messze lever mindent.

 

Ügy tudsz számolni, hogy veszel például 60 wattot 11 lumen/wattal, ami így 660 lumen. Utána bízol abban, hogy tényleg jó ledest kapsz (általában nem), és a 660-at elosztod például 80-nal, így kapsz 8,25 wattot. Már csak az lesz a bajod, hogy nem jó az irányítottsága és szar a fénye :)

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!