Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
erbe Creative Commons License 2012-03-27 21:26:27 378

Két hiba van a számolásodban.

1. Ha hőfejlesztésre vagy motorban használod a biogázt, semmi értelme ilyen drágán lekötni a CO2-t. 53.-Ft/m3, +elnyeletőtartály +szivattyúk, kompresszor, keringetés, ... A kénhidrogén károsabb ugyan, de minimális mennyiség. Vannak rá egyéb lekötési eljárások, de eléggé komplikált. Azt nem tudom, hogy a mész megköti-e, de ha ilyen egyszerű lenne, nem a bonyolultabbakat használnák.

2. Lúgos oldat nem fogja felvenni az ammóniádat, ami maga is lúgos (szalmiákszesz).

 

Hogyan cserélgeted a telítődött oldatot, egyáltalán hogy állapítod meg, hogy már nem hatásos?

Amíg a biogáz nem túlzottan robbanékony a magas CO2 tartalom miatt, addig a tiszta metán már robbanásveszélyes. !!!

Előzmény:
máté R Creative Commons License 2012-03-07 17:17:44 374

Hosszas kémiai számolgatás után (molszámok, reakcióegyenlet stb.) arra jutottam, hogy 37%-os szén-dioxid tartalmat feltételezve (ennyit ír a szakirodalom) gáz-köbméterenként 1140,34 g oltott mészre van szükség a szén-dioxid teljes kiszűrésére. Értelemszerűen, ha 10m3 a termelés naponta, 11,4 kg mészre van szükség. Ez persze a mész szárazanyagtartalmára vonatkozik, nedvesen, ahogy azt árusítják kicsit több kell. A nátrium-hidroxidos ötletemet visszavonom, így utánaszámolva igen drága lenne. Ha minden feltétel adott (teljes oldódás, a gáz minél nagyobb felületen való érintkezése a mészoldattal) teljes szűrés válik lehetővé. Igaz mivel kivonjuk a szén-dioxidot, ami kb. 37% így csak a termelt gáz 2/3-a marad meg, de az nem 63%-os metántartalmú lesz, hanem olyan 96-99% körüli, ami már a fölgázéval egyenértékű fűtőértéket tesz lehetővé. Árban a szűrés a következőképpen alakul: ez alapján számoltam http://www.shopmania.hu/otthon-kert-felujitas/p-zsakos-oltott-mesz-40-kg-3771968 az oltott mésznek 50% körül van a kalcium-hidroxid tartalma, így 2xesét kell venni majd a m3-enkénti 1140g-nak. 53Ft lenne a szűrés m3-enként. Egyes szakirodalmak szerint 1m3-es erjesztőtartályos házi biogázüzemben maximum 235liter gáz termelődik, ennek megszűrése tehát 12,5 Ft lenne napontja :) Nos így ha van saját "termelésű" trágyánk vagy zöldhulladék, csapadékvízzel hígítjuk, akkor abból a maximum 235 liter gázból lesz a szűrés után napi 148 liter kb 96-98%-os metánunk naponta 12,5 Ft-ból. Jó pont még a mésznek, hogy megköti a záptojás szagú kén-hidrogént: Ca(OH)2 +H2S=CaS+2H2O valamint a víz a vizeletszagú ammóniát: NH3+H2O=NH4OH.Egyetlen aggodalmam, hogy valószínűleg csak akkor köt meg mindent, ha teljesen fel van oldva, ami ehhez az 1140g Ca(OH)2-hoz 633 liter víz kéne, amihez nagy szűrőtartály kellene. De lehet működne részleges oldás esetén is. Mivel nem vagyok profi és nincs házi biogáz előállítóm, ennek fényében mondom, hogy ezek csak elméleti számítások, ki lehet javítani ha szerintetek nem így van :) Bocs a hosszért :D

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!