Nem is áll szándékomban ismételni... egy az egyben másolni valamit meg valóban gázos (és nem kifizetődő a plágium perek miatt).
De az egykaptafára menő slágergyár részese lehetsz anélkül is, hogy egy az egyben másolnál valakit. Elég csak kicsit hasonlítani.
Magyarország ebben mindig is 'jó' volt. A külföldi zenekarok, stílusok mintájára olykor több év késéssel ugyan, de megjelentek a magyar másolatok... beat... punk, new wave... disco, metal... stb. Olykor egy egy zenekar konkrét magyar megfelelőit is felfedezheted. A Tokio Hotel nevű tinikábítás mintájára sorra alakultak külföldön is a 'konkurens' bandák.. és idehaza is. De sorolhatnék még jó pár zenekart, aminek megjelenésével jött még kismillió másik hasonszőrű.
Az pedig, hogy milyen 'új' műfajok jelennek meg, egy jól eltervezett üzleti terv része. Lehet, hogy az egész azzal kezdődik, hogy egy ismeretlen zenekar elküldi a demóját a kiadónak... befuttatják őket, mert üzletet látnak bennük. De az is lehet, hogy végül nem is őket futtatják be, de az ő zenéjük, image -ük mintájára mesterségesen összerittyentenek egy új csapatot... csupa szép emberből, jó csajokból.
Aztán erre a szegmensre egy teljes ipar épül, amíg fut a szekér. Majd ha már kopik az újdonság ereje, leszálló ágra kerülnek, kicsit módosítanak rajta. Ez igaz szerintem az elektronikus zenékre. Már annyira túlragozták a szart, hogy mosolygok csak kínomban egy egy újabb stíluselnevezés hallatán (deep trance... meg tököm tudja mi).
Most befutni látszik például egy Srillex nevű akárki. Egy számát meghallgatod: azt mondod, tűrhető... esetleg jó. Aztán meghallgatod a többi számát és azt mondod, mind egy sémára készül... unalmas. És ilyen zenekarból, előadóból gombamód nőnek ki új egyedek.
(Ami közel hasonló stílus, de sokkal változatosabb, az majd az Engine-Earz Experiment lesz... ha végre megjelenik a lemezük... de ha ők sem fejlődnek, változtatnak a következő lemezeiken, könnyen unalmassá válhatnak.) |