És nagyon káros, ha ezt a komcsi egyenlősdi eszmét elültetjük az arra fogékonyakba. :( Már most látjuk az eredményét...
Hát, szerintem az még mindig pozitívabb eszme, mint az egyházaknak (általában, az összesnek) az a tulajdonsága, hogy egy fölötted való hatalom létének elfogadására, és az annak való feltétlen engedelmességre szocializálnak. Így lesz ugyanis az emberiség sebezhető, megszokja, hogy ha egy "felsőbb hatalom" nevében azt mondják oda köll menni, és azt köll csinálni, akkor odamegy, és azt csinálja... mint a történelem mutatja, legyen az őslakosok irtása, atombomba ledobása, koncentrációs táborok üzemeltetése, vagy éppen az oda való engedelmes sorakozás. Bármi. Az egyenlőség eszméjének az az értelme, hogy bármi, amit más mond, vagy más nevében mondanak, nem hogy megkérdőjelezhető, de meg KELL kérdőjelezni - és csak akkor elfogadni, ha a saját rációnk és etikánk is zöld utat ad neki.
(a létezett komcsizmusban meg nyoma sem volt az egyenlőség eszméjének, hála annak, hogy ilyen címen a lenini élcsapat-teória sztálini továbbfejlesztménye terjedt el a II. VH után mindenfele... ami mégúgyabb működött, mint az előbb kritikával illetett egyházak - csak ottan az ÉLCSAPAT szava volt a "szentírás" - há vazze, még a külsőségeikben is a templomokat majmolták: oltárkép-Lenin kép, oltár-elnökségi pulpitus, oltártakaró-vörös drapéria... ezen röhögni jártam időnkét a pártházba... ha ez az egyenlőség eszméje szerint dizájnolódott volna, nincs a tömegtöl elkülönülő emberek kicsiny csoportja, és pláne nem FENN a pulpituson... meg az üzemekben sem a "fel az irodába" - "le a műhelybe" terminológia futott volna)
ÜdV |