1./ Hiába fizeti egy állam pillanatnyilag a hiteleit, ha nem változtat a költségvetési politikáján, akkor az igen nagy rizikót jelent a befektetőknek. A bevételi oldal biztonsága mellett a kiadásit csökkentenie kell. Az, hogy a most elveendő nyugdíjpénztári pénzekből fizet, csak átmeneti megoldás, 2012-13 ig tart. Azután, ha nem tesz mélyreható - drasztikus - változtatásokat a kiadási oldalon, akkor bizony ismét baj lesz, mert nem tud honnét pénzeszközt átcsoportosítani. Nem lehet a bankokra, energia szektorra, multikra újabb válság adót kivetni. Ez a rövid távú veszély. A hosszútávú pedig, hogy a most elvett magánnyugdíj tőkéket el kell kezdeni visszafizetni, mert nyugdíjazzák az igényjogosultakat, azt miből tudja majd rendezni?
A nemzetközi hitelminősítők minden gazdasági, költségvetési, pénzügyi számot, politikai szándékot elemeznek, és így alakitják ki a besorolását az illető országnak. A befektetők igen is sokat adnak ezekre az előjelzésekre, mert vagy a tőkéjének a biztonsága érdekli, vagy ellenkezőleg a p.ü. helyzet romlására, az ellen spekulálva fektet be. A menekülni vágyó tőkét csak kamat emeléssel lehet megtartani, egyre nagyobbal, de ezt a kamatot az illető országnak is fizetnie kell. Ez egy olyan spirál lehet, amely egyre gyorsul.
"Nem egészen ide tartozik, de lásd a Wikileaks-t ért támadásokat is,
akár pedofilnak is képesek valakit beállítani ha az érdekeik úgy kívánják.
Mocskos dolgok folynak a világban."
Így van ez máshol is, például Paul Lendvai, vagy Soros György esetében. Amíg érdekeinknek megfelel, addig elfogadott, és hivatkozási alap, ha kritizálni merészel, akkor ügynök, és rossszidulatú spekulánsá válik, legalább is, a sajtó egy részében. |