|
|
 |
|
 |
nettomazsola
2010-08-24 20:33:54
|
1029
|
Fehérje túletetés
Fehérje túletetés
. . . A hosszú ideig tartó fehérjetúletetésre vonatkozóan ismereteink hézagosak. Az állati szervezet fő kémiai összetevői a fehérjék, zsírok, szénhidrátok és ásványi anyagok. A fehérje jelentősége kiemelkedik, mert bizonyos funkcióiban nem helyettesíthető és egyes összetevőit a szervezetnek a táplálékkal, "készen" kell kapnia. A táplálékfehérje az emésztőenzimek hatására a bélcsatornában alkotóelemeire bomlik, s az aminosavak fölszívódnak. A nem arányos aminosavfölvétel nemcsak a fehérjeszintézist korlátozza, hanem sajátos egyensúlyzavarokhoz és élettani tünetekhez vezet (aminosavimbalansz, -antagonizmus és -toxicitás). A szervezet fehérjeellátottságának mértékét klinikai vizsgálattal, fejadagszámítással és a vér jellemző paramétereinek mérésével becsülhetjük meg. A klinikusok által elfogadott ajánlás felnőtt kutyák számára a 37,5 g jó minőségű, nagy biológiai értékű nyersfehérje/1000 kcal ME (=8,9 g/MJ ME), ami a tápra vonatkoztatva kb. 15% nyersfehérjének felel meg. . . Fehérjetúletetés . A szervezet fehérjeraktározó képessége korlátozott, ezért a szükséglet fölött bevitt fehérje lebomlik, s cukrokká vagy zsírsavakká alakul. A májban a dezaminálás révén keletkezett ammóniából karbamid keletkezik, amelyet a vizelettel a vesék választanak ki. Így e szervek túlzott "munkára" kényszerülnek. A fehérjetúletetés "célszervei" az izületek, az erek fala, az idegrendszer, a vese, a máj, a szaporodás szervei és az immunrendszer. Ezekben köszvény, hialinózis, amiloidózis, fibrinoid illetve hialincseppes elfajulás alakulhat ki. Táplálékallergia is könnyebben fejlődik ki. A fehérjebevitel hatása az élettartamra. A maximális teljesítményhez (növekedés, termékelőállítás) lényegesen több fehérje kell, mint amennyi a hosszú élettartamhoz. Több mint 70 éve ismert, hogy a táplálóanyag-bevitel korlátozása meghosszabbítja a kísérleti állatok életlét. A tartósan (évekig) kísérletben tartott beagle kutyák számára készült táp 22% nyersefehérjét, 5,5% nyerszsírt és 3% nyersrostot tartalmaz. A fehérjetúletetés hatása az immunválaszra és a tumorképződésre. Bár idősebb korban inkább a fehérjehiány az, ami károsítja az immunválaszt, kísérletekből és gyakorlati megfigyelésekből tudjuk, hogy esetenként a szükségletet jóval meghaladó fehérjeadag minősége és összetétele is kifogásolható. A tumorképződés tulajdonképpen a megfelelő immunválasz hiányának is fölfogható. A ráksejtek anyagcseréje nagymértékben függ a közeg metionintartalmától: diéta növekvő metioninkoncentrációja elősegíti a daganatok kialakulását. A hús és a tejtermékek mértéktelen fölvétele, azáltal, hogy fokozzák a vér inzulinszerű növekedési faktora koncentrációját, elősegítik a mell-, remese-, prosztata- és tüdőrák kialakulását. Az amiloidózis során a májban, lépben, vesében és más szervekben a kiserek fala körül jóddal barna színt adó kondroitin-kénsavval konjugált fehérje rakódik le. Oka a vér magas globulinszintje, amit fehérjetúletetés illetve toxikus hatások idéznek elő s a kor előrehaladtával gyakorisága nő. A kutyában is előforduló Alzheimer-kórban ß-amiloid rakódik le az agyszövetbe, a szövettani kép - s részben a klinikai - megegyezik az emberével: kognitív diszfunkció, dezorientáltság, aluszékonyság, tompaság. Kutyában és macskában elsősorban a máj- és veseamiloidózissal lehet számolni. Fehérjetúletetés okozta bélbeli zavarok A fehérjetúletetés megzavarhatja a bélbeli baktériumok egyensúlyát. A vastagbélbe eljutó, tökéletlenül emésztett fehérjéből a baktériumok hatására káros anyagcseretermékek keletkeznek, rothadásos diszpepszia léphet föl. A biogén aminok az aminosavak dekarboxilezésével keletkeznek. Káros hatásuk akkor jelentkezik, ha a béltartalomban koncentrációjuk megemelkedett. A túlzott fehérjefölvétel, s a vele párosult kéntartalmú aminosavak fölöslege a bél lumenében toxikusak a vastagbél sejtjeire. A lehetséges következmények között az idült, fekélyes vastagbélgyulladást írták le. . . |
|
A hozzászólás:
Előzmény:
 |
Pitkin_
2010-08-24 20:25:52
|
1027
|
Igen, mondjuk ez nekem is fura volt, de olyanokat olvastam róla, h. a sok fehérje miatt a hosszútávú etetése májbajokat okoz- persze ki tudja, melyik rivális gyártócég lobbija az ilyen híresztelés is.
Mindenesetre tápok közül az összetétele alapján az Orijen volt a legszimpibb, az Acana is jó, de egy fokkal gyengébb minőségű, a Senior tápjában pedig túl sok a szénhidrát szerintem.
Azt hiszem, a meglévő zsák Orijen tápokat elkezdem szép lassan felváltva etetni friss kajákkal, és később kiegészítésnek is adni fogom talán.
Azért ha utólag belegondolok a saját hülyeségembe, hogy hány zsák Royal C. gyógytápot és Hill's konzervet stb. vettem meg, megszúr az ideg. Ajánlották egyszer a Trovet Exclusion gyógytápját is allergiára, de elolvastam az összetevőit, és 4500.-/2kg-os áron bele bírnak tenni a tápba egy valagnyi "gabonaterméket" - gondolom liszt, sikérek és egyéb szemét, növényi olajat és vitaminkeveréket. Ergo ha szárazkenyeret lelocsolnék Vénusz sütőolajjal, kb. ugyanott lennék...
A nyers hús vs. főtt hús témában nem jutok dűlőre, nekem szimpibb a nyers (persze nem sertés vagy vadhús), de olvastam olyan véleményt is, h. a nyers hús etetése a baktériumok, férgek miatt felelőtlenség. Nos? Ha csak kicsit megpárolom, vagy épp, mint a steak-re kérget sütök rá kb 2 perc alatt?
|
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|