Keresés

Részletes keresés

fizimiska Creative Commons License 2009.01.28 0 0 42

Ha jól tudom, Magyarországon nem kötelező feltüntetni hogy mennyi az élelmiszerek TFA tartalma, ezzel szemben jópár országban nem-, vagy csak minimális mennyiségben tartalmazhatnak. 

Ha tényszerűbben szeretne valaki erről a kérdésről olvasni, ezt az írást javaslom:

Margarin a terminátor 

A cím elég hatásvadász de amúgy jó írás. Kiemelném, hogy Mo.-on mivel nincs korlátozva a TFA tartalom, ebből a szempontból az ipar számára készült sütőzsiradékok nagyobb kockázatot jelentenek mint a margarin.

Keksz, ropi, felvágott, csipsz, pattogatott kukorica, sült krumpli és hasonló nyalánkságokból nyilván többet fogyaszt az arra hajlamos egyén és ezzel arányosan több TFA-t is visz a szervezetébe mint egy szelet margarinos kenyérrel.

Előzmény: pint (41)
pint Creative Commons License 2009.01.27 0 0 41
ezen az oldalon (margarin.hu!) érdekes módon nem találni a transzzsírsav szót. hm.

site kereséssel ezt találjuk (google: transzzsírsav site:margarin.hu)

"A jó minőségű margarinok transzzsírsav-tartalma alacsony, a WHO által ajánlott 1 százalék alatti, zsírsavösszetételüknek köszönhetően a szív- és érrendszerre kifejezetten jó hatással vannak"

aha. szóval a jó minőségűek. melyek azok? fel van tüntetve rajtuk? vagy csak a levegőbe van beszélve megint?
Előzmény: anev (40)
anev Creative Commons License 2009.01.27 0 0 40
No itt is találtam erről egy írást: Margarin vagy vaj
jerk Creative Commons License 2008.01.22 0 0 39
A coca-colából.
Előzmény: pint (37)
kis59 Creative Commons License 2008.01.11 0 0 38

Szerintem ez egyébként sincs a kenyérben.

Tényleg, a vajban lehet?

Előzmény: pint (37)
pint Creative Commons License 2008.01.10 0 0 37
"Azt teszek bele, amit én akarok (meg ami van itthon)."

na de honnan veszel guargumit?
Előzmény: kis59 (36)
kis59 Creative Commons License 2008.01.10 0 0 36

Mi már vagy 15 éve leálltunk a margarinról....

Volt egy öreg amerikai prof (sajn már rég meghalt), aki már akkor ágált a margarin ellen, hogy az nem egészséges. akkor még teljesen egyedül volt a véleményével. A sok vaj ellenére a gyerekek igencsak vékonykák. Igaz, sokat is mozognak....

Ja, és a kenyeret sütjük...:)))

Azt teszek bele, amit én akarok (meg ami van itthon).

Vagy komplett technológiám, hogy hogyan lehet HALBÉLBŐL margarint csinálni nagyüzemileg. Ha valakit érdekel, hétvégén megkeresem...:))

kékhagyma Creative Commons License 2007.12.22 0 0 35
Sajnos nem ez az egyetlen nívón aluli műsor, ami teret enged az áltudománynak. Nézzétek meg egyszer (de előtte vegyetek be nyugtatót :-))) ) a TV2-n a Két testőr c. reklámműsort. Vasárnap délelőtt 10 körül adják. Tömény reklám az egész, és a többszörösen elkaszált (őssejtfokozós) Szabó a "szakértőjük". Hihetetlen, milyen parasztvakításokkal van teli... :-( És ezzel tömik a népet. :-(((
Előzmény: psylocybin (34)
psylocybin Creative Commons License 2007.12.21 0 0 34
Az egészben a felháborító, hogy ezt a körlevelet TÉNY-ként tárta a nézők elő az RTL Klub Csak Csajok c. műsorában egy zöldségzabáló, anorexiás zombi. Hogy lehet egyetlen molekulányi különbségre hivatkozni?? Eszerint a logika szerint a higany ugyanaz mint az arany, csak épp eggyel több proton ill. neutron van benne. De a kémiában rengeteg példát fel lehet még hozni... nem mindegy hogy O2 (oxigén) vagy O3 (ózon) , mint ahogy az sem hogy H2O (víz), vagy H2O2 (hidrogén-peroxid). :)
Amiatt a molekula miatt van az, hogy nem műanyagot, hanem margarint eszünk. Mindenkinek, aki úgy gondolja, hogy műanyagot eszik, amikor margarint ken a kenyérre, azt kívánom, hogy ózondús levegőben hidrogén-peroxidot igyon amikor szomjas! Talán így ráébred, mi is a különbség...
TestiPasztor Creative Commons License 2007.12.19 0 0 33
Vaj, margarin, disznozsir, olivaolaj, kokuszzsir, kakaovaj, tok midnegy.

Ha nem eszik az ember minden nap fel kilo krumplit hasabburgonyanak megsutve, meg nem ontozi "szaftal" a tokfozeleket, nemmarekkal szedi a zsirosbodonbol a zsirt a vacsorahoz, meg hetente parszor nem a teve elott ul orakat egy csipszeszacskoval a kezeben hanem valami minimalisat mozog, akkor rogton midegy, hogy vaj vagy margarin.

Mindent mertekkel. A tonhalban is annyi a higany, hoy a fal adja a msikat.
newPenion Creative Commons License 2007.12.19 0 0 32

Teflonos serpenyo kell. Abban szinte nem is kell zsiradék.

 

Ha pedig teflonos kést haszálunk, akkor lehet vaj nélkul is kenyeret kenni. :-)

Törölt nick Creative Commons License 2007.12.17 0 0 30
Bocs, így rendben van, félreértettem......
Előzmény: kékhagyma (23)
kékhagyma Creative Commons License 2007.12.17 0 0 29

Egészséges étel nincs, mindegyiktől meghalsz

 

No igen, ezt bátorkodtam írni én is korábban: mindenből, csak mértékkel.

Amúgy meg alapmű:

 

 

TILTSÁK BE A DIHIDROGÉN-MONOXIDOT!

 

:-)))))))

Előzmény: Astrojan (27)
pint Creative Commons License 2007.12.17 0 0 28
http://en.wikipedia.org/wiki/Rapeseed#Nutritional_value
Előzmény: Törölt nick (25)
Astrojan Creative Commons License 2007.12.17 0 0 27

Igen, elég jól összefoglaltad. Egészséges étel nincs, mindegyiktől meghalsz. Minden (élelmiszert) mértékkel lehet fogyasztani, nem véletlenül javasolják a változatos étrendet amit természetesen nem tudunk teljesíteni. A mérgek abban különböznek az élelmiszerektől, hogy azokból kevesebbet szabad fogyasztani.

 

Betegeknek speciális lehet az étrendje, bizonyos anyagcserebetegségek, enzimdefektusok esetén felhalmozódhat valamilyen bomlástermék pl fenilketonúria, köszvény a húgysavval vagy epe, vesekövek stb.

 

 

Csév 20, egyetértek, a margarinban lévő nem enzimatikus, katalitikus hidrogénezéssel keletkező transz kettőskötések lebontására nincs jól felkészülve a szervezet és ezért ha sok margarint eszünk akkor a természetes cisz zsírsavaink (pl sejtmembránokban) lecserélődnek transz zsírsavakra és ez felszaporodhat. Nem tudni mit okoz, cisz kettőskötés amúgy lazítja a membránt (a lipidréteg olvadáspontja csökken).

 

A (disznó)zsír meg a növényi olajok nagyjából ugyanaz az anyag (trigliceridek, az olajban kicsit több a kettőskötés), "egészséges" ember szerintem mindegy melyikkel főz ugyanis a szervezet ha nem kap koleszterolt akkor készít magának. Sok kell az epéhez ami literszám termelődik persze ennek nagyrésze recirkulál.

 

Nem hinném, hogy a repceolajat le kellene húzni, hogy milyen adalékanyagok vannak az élelmiszerekben az persze más kérdés. Minden élelmiszernek lehet találni valamit ami miatt nem szabad kizárólagosan fogyasztani, pl a halak összegyűjtik a szennyeződéseket, rengeteg tojás vitaminhiányt okoz és tényleg sok benne a koliszterin, bár az agyban (velő) több van. Vagy akár az alma:

 

meg kell enni a héját is kisfiam mert abban van a vitamin.

Meg a permetlé.

 

Előzmény: Törölt nick (26)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.17 0 0 25
A repce az összes zsiradék közül a legkevésbbé egészséges, a választék alja! Azután már csak a disznózsír jön, öreg kandisznóból..... 
Előzmény: pint (22)
kékhagyma Creative Commons License 2007.12.16 0 0 24
Nálad a pont! :-)
Előzmény: Törölt nick (21)
kékhagyma Creative Commons License 2007.12.16 0 0 23

Ha nem érted, nem az én hibám...

 

A két főzési (sütési) mód közötti különbségre próbáltam rámutatni.

Az átlagos magyar háziasszony a liternyi olajokban való sütést preferálja, míg az olaszok, egyéb mediterrán népek pedig a kevéske olajon sütést. Én ez utóbbi mellett teszem le a voksom.

 

Nem azt állítottam, hogy azonos módszer mellett kell kevesebb olívából!!!!!!!!!

Előzmény: Törölt nick (19)
pint Creative Commons License 2007.12.16 0 0 22
tescoban kapható "tesco gazdaságos növényi olaj", ami 100% repceolaj. ezt is megértük, az egyik legegészségesebb olaj titokban kapható az egyik legrosszab hírű szupermarketben
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.16 0 0 20

Van más módszer is a margarin konzisztenciájának beállítására, mint a hidrogénezés. A piacvezető Unilever (Rama, Liga, Delma, Flora, Bertolli, Rama Harmonia stb....) pl már évek óta felhagyott a hidrogénezéssel, átészterezéssel emelik az olvadáspontot ill. keményebb természetes zsiradékokat használnak mint pl. kókuszzsír vagy pálmaolaj.

Különben a zsíralap tran-szzsírsav tartalmának káros voltát még senki sem bizonyította be, de a szervzetben a lebomlás folyamatában - elvileg - más anyagok is keletkezhetnek, mint a cisz-zsírsavak esetén. A két elnevezés egyébként ugyanarra a molekulára vonatkozik, csak a középen lévő kettőskötés körüli térbeli elhelyezkedés más.

A gyártók tehát óvatosságból elébementek az esetlegesen később várható kritikáknak.....

Előzmény: nézőpont (4)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.16 0 0 19
Már megbocsáss, de hogy egy zsiradékból (legyen az olivaolaj) sütéshez kevesebb kell, mint mondjuk napraforgóolajbó, nagy marhaság.
Előzmény: kékhagyma (16)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.16 0 0 18

Így van, a vaj a legtöbb szempontból jobb, mint a margarin. Ízben nyilvánvaló - a természetes ízt a margarinban arómával csak megközelíteni lehet -, tele van természetes vitaminokkal.

Az más kérdés, hogy a hűtőből kivéve nem kenhető. Meg tele van koleszterinnel és vannak emberek, akiknek ez bizony sokat számít.....Ha Neked még nem, örülj neki.

Előzmény: kékhagyma (9)
kékhagyma Creative Commons License 2007.12.16 0 0 17

otthon sütöm a kenyeret, úgyhogy nem érdekel, miből csinálják a boltit. :-)

Német vajat veszek, jobban megbízom benne, mint a többiben.

 

Egyébként én is azzal értek egyet, hogy mindenből de mértékkel.

 

Előzmény: vlevi (11)
kékhagyma Creative Commons License 2007.12.16 0 0 16

Tudod hányan kérdezik ezt olyanok, akik alkalmanként 2 liter napraforgóolajban sütik a rántotthusit?

5-6 szelet natúr hús kisütéséhez kábé 3 evőkanálnyi olívaolaj elég.

Akkor melyik a drágább?

(nem kell mindig rántotthusi! :-)) )

Előzmény: pária (13)
newPenion Creative Commons License 2007.12.16 0 0 15
A vaj sem olcsó dolog.

Amúgy azt vallom, hogy mindenből egy keveset.
Valóban keveset.

A kenyeret lehet vaj/margarin nélkül is enni.
A krumplit lehet főzni/párolni is, vagy héjában sütni.

Szóval ha eleve visszaszorítjuk a zsírfogyasztásunk, akkor ez nem is olyan szörnyű kérdés.

A topiccímre a válaszom: Mindkettő. (Sőt, ha az olívás margarin külön kategória akkor mindhárom)
De leginkább egyik sem.

-Üdv!


Előzmény: pária (13)
newPenion Creative Commons License 2007.12.16 0 0 14
Hát persze hogy kitalálnak minden okosságot.

Annyi tehén a világon nincs, ami megtermelné azt a mennyiségű tejet, ami csak Európa tej-tejtermék fogyasztásához szükséges.

És mégis... :-)
Előzmény: vlevi (11)
pária Creative Commons License 2007.12.16 0 0 13
Olívaolaj, ok, azt kéne használni. De ki tudja azt megfizetni.
Előzmény: Törölt nick (-)
weress Creative Commons License 2007.12.16 0 0 12
Mi például azért készítünk vagy egy éve kizárólag házilagosan rozskenyeret, mert egyszer láttuk miből is készül ma a kenyér. Azon túl, hogy biztosan tudjuk mi van benne, nem kicsit finomabb, ráadásul jelenősen olcsóbb. Az elkészítése meg percek kérdése, naponta, kétnaponta.
Előzmény: vlevi (11)
vlevi Creative Commons License 2007.12.16 0 0 11
Azért arra én nem tenném rá a tökömet, hogy ma kapható bolti vajak teljesen természetes módon készülnek. Lehet készíteni vajat köpüléssel is, tejből, de ipari méretekben már kitalálnak mindenféle "okosságot"
Nézted pl., hogy a kenyér miből készül manapság?
Előzmény: kékhagyma (9)
weress Creative Commons License 2007.12.16 0 0 10
Jah kérem, ízléseken nem lehet vitakozni. Vagy lehet, csak nem érdemes.
Előzmény: kékhagyma (9)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!