Keresés

Részletes keresés

szabiku_ Creative Commons License 2021.01.12 0 0 387
pk1 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 386

Lukács Béla, Almár Iván. Vajon milyen sci-fit írnának? Lehet, álnéven már írtak is. Mint Kulin György.

Előzmény: Törölt nick (385)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.30 0 0 385

Tudomásom szerint ez egy elemzés volt, nem regény.

A szerkesztőségben vannak tudósok is, nem csak világűr-fantaszták.

 

https://galaktika.hu/impresszum/

A Tanácsadó Testület tagjai:

Előzmény: pk1 (384)
pk1 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 384

Igen.

Meg Stanislaw Lem egyik novellája a Kiberiádában.

Egy másik véglet pedig egy neutroncsillag hipergyors életciklusú lakóiról szólt, de szerzőt most nem tudok.

Előzmény: jogértelmező (383)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.30 0 0 383

Fred Hoyle - A fekete felhő c. scifije?

Előzmény: Törölt nick (382)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.30 0 0 382

Személy szerint nem olvastam, csak ismerősök mondták - jóval később -, hogy volt ilyen írás. Egyébként engem is érdekelne.

Előzmény: szabiku (377)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.28 0 0 381

Azért ennek az Mi az élet ? elméletnek is megvanak a veszélyei: 

  1. A tapasztalat szerint amit felfedezünk, azt hamarosan tönkre is tesszük .
  2. Jönnek a zöldek, és le lesznek védve, hozzájuk se nyúlhatunk, feléjük se nézhetünk .
  3. A vallásosak begerjednek tőle .
Előzmény: lyukas csokoládé (380)
lyukas csokoládé Creative Commons License 2019.04.28 0 0 380

Ez egy hívogató csapda. Az "élet" definíciója egy szó, fogalom jelentésének leírása, nem magáé az életé. Amit igazán keresni kell az egy elmélet az élet mibenlétéről. Ennek felállítása pedig komoly kihívás, tekintetbe véve, hogy legjobb tudásunk szerint egyelőre csak egy példánk van az életre (abban az értelemben, hogy a földi életformák mind kapcsolatban vannak egymással). Ez az, ami vezet is valamire, ami segíthet abban például, hogy mire figyeljünk, milyen jeleket kutassunk - nem a szemantika. És persze bármivel is állunk elő, mindig észben kell tartani, hogy minden elméletnek megvannak a maga határai, hisz az elméletek pusztán egy leírásai a valóságnak. A valóságban pedig nincsenek ember által létrehozott kategóriák, skatulyák, definíciók. Az van, ami van. 

hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.27 0 0 379

Ez sem rossz meghatározás . És milyen példányok jönek ki belőle .

Előzmény: jogértelmező (378)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.27 0 0 378

" Az élőlénynek az a legegyszerűbb definíciója, hogy az élőlény egy sejt vagy soksejtből álló egész ."

 

Az enyém egyszerűbb: Öröklött program vezérelte erőmű.

Előzmény: hiper fizikus (372)
szabiku Creative Commons License 2019.04.27 0 0 377

Nekem is rémlik ilyen galaktikus méretű élőlény szerűség elképzelés. Pár évvel ezelőtt olvastam is róla pongyola sorokat, de már nem emlékszem az elképzelés lényegére. Lehet, hogy csak egy túlgondolás, mindenesetre érdekes lehet.

Előzmény: Törölt nick (375)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.27 0 0 376

Persze, a chemotonokat sokan vizsgálják . De mondjál többet a Galaktika magazin ezzen cikkéről . Esetleg ha van róla link, akkor linkeld be ide; idegennyelvű is jó esz, mert a Google lefordítja .

Előzmény: Törölt nick (375)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.27 0 0 375

"Vizsgálta ezt a kérdést már valaki?"

 

Valaki említette évekkel ezelőtt, hogy a Galaktika magazinban volt erről egy cikk, hogy milyen létformákat ismerünk, és milyeneket lennénk képesek élőként felismerni.

Előzmény: szabiku (373)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.27 0 1 374

A biológiai sejt lényege a chemoton-ság, újabban kemoton-nak nevezik, amit egy magyar tudós fedezett fel . A chemoton lényege az autokatalízis . Az autokatalízis azt jelenti, hogy a kémiai reakció terméke katalizálja a reakciót, ezekből van néhány alapvető körfolyamatú reakciólánc . Ezek az autokatalízises körfolyamatok kitermelik a sejthártyát is, ami elválasztja a külső környezetet a belső környezettől . Ezeknek a reakcióknak jellegzetes képletük van a termék hozamokra vonatkozóan, ami meghatározza a primitív sejt működését. Tehát az a válaszom a kérdésedre, hogy a chemotonos sejt féleségek egy fő osztályt képeznek az elképzelt élet lehetőségek között .

Előzmény: szabiku (373)
szabiku Creative Commons License 2019.04.27 0 0 373

Tehát akkor a sejt az elemi élőlény elnevezése. Ezek szerint nincs a biológiai sejttel vagy sejtekkel össze nem egyeztethető élőlénynek nevezhető létforma. Vizsgálta ezt a kérdést már valaki? Érdekes lenne, ha mégis lenne, vagy legalább nyomós kétség merülne fel. Megmondom őszintén, nekem hirtelen nincs ötletem, de lehet másnak van, majd kiderül.

Előzmény: hiper fizikus (372)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.03.30 0 0 372

Az élőlénynek az a legegyszerűbb definíciója, hogy az élőlény egy sejt vagy soksejtből álló egész .

Előzmény: Törölt nick (371)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.30 0 0 371

Valamikor, az iskolámban, azt tanultuk az életről, azaz úgy deffiniáltuk az "élőlény" fogalmát, hogy: anyagcserét folytat, reprodukálni képes önmagát, vagyis szaporodik, tehát fenntartja önnmagát és a faját. Ezeket a feltételeket ki lehet szélesíteni, lehet vitatkozni azon, hogy egy egyedet, vagy összetartozó összességét vizsgáljuk, avagy melyik állapotában vizsgáljuk meg.

 

Egy átlagos ember hány sejtből áll?

Az egyes sejteket tekintjük élőlénynek, vagy magát az embert is?

Mert ilyen alapon a fogalmat kiterjeszthetjük az egész emberi társadalomra.

Előzmény: plebanos (369)
korieander Creative Commons License 2010.05.03 0 0 370
"Ezek közül az esetek közül több is nappal történt de a legtöbb kora este. Nem részletezném most ezeket, mert az "UFOkról komolyan" - ban már részletesen leirtam ezeket de ha valakit érdekel, néhány érdekesebbet leirhatok."

ezekben az "ufót láttam" sztorikban én látatlanban nem hiszek, pusztán logikai alapon...

-aki képes megoldani azt h x ezer fényéveket tujázzon a világűrben az szvsz képes éppségbn leszállni (ufokatasztrófák)
-aki ide tud jönni azt (ha inkognitóban akar maradni) te nem fogod észrevenni a 6. emeleti panel erkélyéből
-aki ide tud jönni (és nem akar inkognitóban maradni) az meg tudja oldani h a panel mindegyik emeletén tudjanak az érkezésükről.

Előzmény: idegen 32 (366)
plebanos Creative Commons License 2010.05.02 0 0 369
Sziasztok.
Maximálisan egyetértek a szemlélettel, egy-két dolgot szeretnék hozzáfűzni.
Valamikor, az iskolámban, azt tanultuk az életről, azaz úgy deffiniáltuk az "élőlény" fogalmát, hogy: anyagcserét folytat, reprodukálni képes önmagát, vagyis szaporodik, tehát fenntartja önnmagát és a faját. Ezeket a feltételeket ki lehet szélesíteni, lehet vitatkozni azon, hogy egy egyedet, vagy összetartozó összességét vizsgáljuk, avagy melyik állapotában vizsgáljuk meg. A lényege ez a két dolog, de szerintem ennek nem az összehasonlítás az alapja.
Előzmény: idegen 32 (366)
idegen 32 Creative Commons License 2006.07.21 0 0 368

Szia,

 

Érdekes dolgokat iirsz de ez nagyon távoli téma tőlem.

Előzmény: Helem (367)
Helem Creative Commons License 2006.07.20 0 0 367

Egy valóban létező idegen létforma.

Artficial life avagy mesterséges élet, avagy a szintetikus biológia kezdetei.

Számítógépeinkben mesterségesen szelektálódó mutálódó szaporodó lényeket tenyésztheünk. Ha elég nagy és gyors gépben gépekben, hálózatokban tenyésztenénk őket az evolúció újra lejátszódana és esetleg igen érdekes és értelmes lények fejlődnének ki. Talán nem is kéne távoli bolygókon értelmes lények után kutatni, itt magunk létrehozhatnánk őket.

Előzmény: idegen 32 (366)
idegen 32 Creative Commons License 2006.07.20 0 0 366

Sziasztok,

 

Én elfogadom, hogy nem vagyunk, nem lehetünk egyedül a világmindenségben. Már csak azért sem mert több olyan dolgot is láttam amiketmáshogy nem igazán tudok magyarázni, csak az ufok létezésével.

Ezek közül az esetek közül több is nappal történt de a legtöbb kora este. Nem részletezném most ezeket, mert az "UFOkról komolyan" - ban már részletesen leirtam ezeket de ha valakit érdekel, néhány érdekesebbet leirhatok.

Egyébként szerintem inkább tőlönk távolabb, és nem itt a Naprendszerünkben kell keresni őket. Persze nem zárom ki azt sem, hogy a Naprendszerünkben is van a Földön kivül kezdetleges élet, például a Marson vagy a Jupiter egyik holdján az Európán. Már csak azért sem mert mindkét égitesten találtak az utóbbi években olyan dolgokat, tapasztaltak olyan jelenségeket, amik legalábbis közvetve utalhat arra, hogy ott van, vagy lehet kezdetleges élet. Vagy esetleg ha ma már nincs is, de volt.

 

Egyébként nemrég dolgoztam ki egy kissé filozófikus gondolatmenetet amit egyébként már több topicban is leirtam, úgyhogy bocs ha valaki már olvasta, de azok kedvéért akik nem, azoknak leirom itt is, tehát:

 

Ha megcáfolhatatlanul bebizonyosodna, hogy egyedül vagyunk, akkor fel kéne tenni egy olyan kérdést amire ebben az esetben szerintem nem lehetne válaszolni, mégpedig, hogy mi az anyagnak az a megnyilvánulása, formája amit mi életnek nevezünk. Egyszerübben, hogy mi az élet.

Egyébként szerintem pontosan azért nem lehetne válaszolni erre ebben az esetben, mert nem lenne összehasonlitási alap, vagyis egy másik életforma a Földön kivül. 

 

 

 

  

emp Creative Commons License 2005.10.24 0 0 365
úgy látom, ott már mindent kitakarított a modi :)
sajnos egyre távolabb kerülök attól, hogy naprakész legyek az olvasott topikokkal
Előzmény: fokhagymabors (361)
Dulifuli Creative Commons License 2005.10.20 0 0 364
De legalább nagyra van az intellektusával... :-)
Előzmény: Törölt nick (363)
petfol Creative Commons License 2005.10.20 0 0 362
Láttam...
Előzmény: fokhagymabors (361)
fokhagymabors Creative Commons License 2005.10.20 0 0 361

zsu teljes szellemi erejével nekem rontott, olvassátok, de csak nagykorú felügyelete mellett:-))

 

itt
Előzmény: emp (358)
Dulifuli Creative Commons License 2005.10.20 0 0 360
Vagy az X megabántos Durr-O-Dum puskával. :-)
Előzmény: fokhagymabors (359)
fokhagymabors Creative Commons License 2005.10.20 0 0 359
hagyd békén, még idepuffant egyet az ufópasija laser-proton-ágyújával, azt nézhetünk nagyokat...
Előzmény: emp (358)
emp Creative Commons License 2005.10.20 0 0 358
pszt! menny vissza jáccani!
Előzmény: Zsuzsánna, Anna (354)
petfol Creative Commons License 2005.10.03 0 0 357
Vajon mikor jelennek meg az első nyílnyelvűek a kölyök menű mellé a mekiben?
Előzmény: fokhagymabors (356)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!