Keresés

Részletes keresés

Első Polgár Creative Commons License 2010.11.09 0 0 15

Az origó és az Eurékalerts cikkében 2012es klinikai próbákról beszélnek, én ezt elég merésznek tartom.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2010-11/mu-mst110410.php

 

 

McMaster scientists turn skin into blood

Making blood from skin does not require the middle step of changing a skin stem cell into a pluripotent stem

Hamilton, ON (November 7, 2010) – In an important breakthrough, scientists at McMaster University have discovered how to make human blood from adult human skin.

The discovery, published in the prestigious science journal Nature today, could mean that in the foreseeable future people needing blood for surgery, cancer treatment or treatment of other blood conditions like anemia will be able to have blood created from a patch of their own skin to provide transfusions. Clinical trials could begin as soon as 2012.

[...]

Előzmény: Első Polgár (14)
Első Polgár Creative Commons License 2010.11.09 0 0 14

Újabb nagyszerü eredmény a sejt újraprogramozásban, ezúttal felnőtt vérképző sejteket hoztak létre kötőszövetből. Ráadásul, úgy néz ki magyar kutató van az első helyen.

Ha valaki el tudja küldeni ezt a cikket nekem, nagyon megköszönöm!

 

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature09591.html

 

Direct conversion of human fibroblasts to multilineage blood progenitors

Eva Szabo1, Shravanti Rampalli1, Ruth M. Risueño1, Angelique Schnerch1,2, Ryan Mitchell1,2, Aline Fiebig-Comyn1, Marilyne Levadoux-Martin1 & Mickie Bhatia1,2

  1. Stem Cell and Cancer Research Institute, McMaster University, Hamilton, Ontario, Canada L8N 3Z5
  2. Department of Biochemistry and Biomedical Sciences, McMaster University, Hamilton, Ontario, Canada L8N 3Z5

Correspondence to: Mickie Bhatia1,2 Email: mbhatia@mcmaster.ca

Abstract

As is the case for embryo-derived stem cells, application of reprogrammed human induced pluripotent stem cells is limited by our understanding of lineage specification. Here we demonstrate the ability to generate progenitors and mature cells of the haematopoietic fate directly from human dermal fibroblasts without establishing pluripotency. Ectopic expression of OCT4 (also called POU5F1)-activated haematopoietic transcription factors, together with specific cytokine treatment, allowed generation of cells expressing the pan-leukocyte marker CD45. These unique fibroblast-derived cells gave rise to granulocytic, monocytic, megakaryocytic and erythroid lineages, and demonstrated in vivo engraftment capacity. We note that adult haematopoietic programs are activated, consistent with bypassing the pluripotent state to generate blood fate: this is distinct from haematopoiesis involving pluripotent stem cells, where embryonic programs are activated. These findings demonstrate restoration of multipotency from human fibroblasts, and suggest an alternative approach to cellular reprogramming for autologous cell-replacement therapies that avoids complications associated with the use of human pluripotent stem cells.

Első Polgár Creative Commons License 2010.10.08 0 0 13
Valaki tud olyan kutatásról, ami a felnőtt őssejtek gyakoriságát mérné különböző szövetekben, különböző életkorokban?
Első Polgár Creative Commons License 2010.10.07 0 0 12
Az IPC technológia szépen fejlődik.
A legújabb eredmény ingyenesen is elérhető.
Ezúttal nem retrovirusokkal érték el a visszaprogramozást, hanem szintetikus mRNA bejutattásával. A hatékonyság kb 2-4%os. Igazából innen a fő akadályt már az őssejtkolóniák kultúrásában, minőség kontrolljában és irányitott differenciálásában látom.
Highly Efficient Reprogramming to Pluripotency and Directed Differentiation of Human Cells with Synthetic Modified mRNA
Abstract
Clinical application of induced pluripotent stem cells
(iPSCs) is limited by the low efficiency of iPSC derivation
and the fact that most protocols modify the
genome to effect cellular reprogramming. Moreover,
safe and effective means of directing the fate of
patient-specific iPSCs toward clinically useful cell
types are lacking. Here we describe a simple, nonintegrating
strategy for reprogramming cell fate based
on administration of synthetic mRNA modified to
overcome innate antiviral responses. We show that
this approach can reprogram multiple human cell
types to pluripotency with efficiencies that greatly
surpass established protocols. We further show
that the same technology can be used to efficiently
direct the differentiation of RNA-induced pluripotent
stem cells (RiPSCs) into terminally differentiated
myogenic cells. This technology represents a safe,
efficient strategy for somatic cell reprogramming
and directing cell fate that has broad applicability
for basic research, disease modeling, and regenerative
medicine.
Előzmény: Első Polgár (8)
Dearg Morrigan Creative Commons License 2008.02.11 0 0 11
atp a 0. hozzászólásban már elég közérthetően leírta, hogy miről van szó:
ezekből az őssejtekből gyakorlatilag bármilyen szövet, szerv létrehozható, ha valakinek becsődöl valamelyik szerve, és transzplantációra szorul, nem kell cidrizni, hogy honnan vegyenek neki újat, mert ott van (ill. lehet, elvileg) egy tartalék, ráadásul saját.
De ne aggódj, rád már senki nem fogja rádtukmálni, mert a te őssejtjeidből nem vettek mintát - akkor még nem volt ilyen.
Előzmény: sniffí (9)
Dearg Morrigan Creative Commons License 2008.02.11 0 0 10
Szerintem kevesen olvasták (én is csak most), és a legtöbben egyszerűen nem értik.
Előzmény: Első Polgár (7)
sniffí Creative Commons License 2007.12.07 0 0 9
Ezt az onnantól, nem veszem, aki vagyok ( énem, aki dönt ott bent), az én testem legősibb setje, mit akarnak rám tukmálni már megint.
Mi ez valami genetika, szintű virus, biologiai fegy.
Támadnak az idegenek? Vagy mi ez, …….anyaggá válás, végső misztériuma?
Előzmény: zsengevagyok (-)
Első Polgár Creative Commons License 2007.12.07 0 0 8

Már meg is született az első proof of concept eredmény ezt a technológiát használva.

Saját bőrsejtjeiből nemcsak regenerálták az egér csontvelőjét, hanem genetikai módositást is végeztek rajta.

Ezek hihetetlen eredmények!

A bőrsejteket először őssejtekké (na jó nem pontosan őssejtekké) alakittották a lent leirt technológiával, majd genetikai módositást végeztek rajtuk és csontvelősejtté differenciálták őket.

Az egerek igy kigyógyultak a sarlós vértestes betegségből.

 

Sajnos a módszer hátulütője, az , hogy retrovirusokat használ az bőrsejtek őssejtté programozásához még nem megoldott, a retrovirusok azonban rákot okoznak, ezért ez még humán terápiában nem alkalmazható.

De remélem nemsokára más módszerekkel is felszabályozható lesz a 4 kérdéses gén expressziója. Pl plazmidok bevitelével?

http://www.newscientist.com/article/dn13007-sicklecell-mice-cured-with-their-own-cells.html

Előzmény: Első Polgár (6)
Első Polgár Creative Commons License 2007.11.24 0 0 7
Hmm, senkit nem érdekel, senki nem tud hozzászólni vagy csak én tartom óriási jelentőségünek?
Előzmény: Első Polgár (6)
Első Polgár Creative Commons License 2007.11.21 0 0 6
Hatalmas előrelépés történt az őssejtkutatásban, sima emberi (és egér) bőrszövetből emberi (és egér) őssejtszerü sejteket állitottak elő.
Induction of Pluripotent Stem Cells
4 gént kellett felszabályozni, (retrovirusokat használtak vektorként) és igy kb 5o.ooo sejtből lett 1o őssejtszerü.
Az őssejtszerü sejtek morfológiailag, felszini markerek alapják, differenciálódó képesség alapján, teratoma képzés alapján megegyeztek a normál emberi(egér) őssejtekkel.
Persze a metódus még eléggé kezdetleges, nyilván sokat kell még finomitani rajta.
Például a retrovirusokat leváltani valamilyen más módszerre, amivel fel lehet szabályozni a szükséges gének expresszióját.
Egy aggodalmam azért van, mivel ilyen kevés sejtből lett csak pluripotens sejt, lehet, hogy ezek eleve ASCk voltak (felnőtt őssejtek) igy nem olyan óriási az előrelépés, de persze igy is csodálatos távlatokat nyit meg ez a felfedezés, sokkal de sokkal nagyobbat, mint az egykor agyonreklámozott birkaklónozás.
Muster Mark Creative Commons License 2003.05.08 0 0 5
Nem tartom kizártnak, hogy a mostani őssejt-balhék között a már élő emberek azon tudatalatti, vagy netán nagyon is tudatos irigysége nyilvánul meg, hogy nekünk már nincsenek őssejtjeink. A mi őssejtjeink nejlonzsákban kerültek a veszélyeshulladék-feldolgozóba a szülőszoba takarításakor. Nekünk már nem lehet új májat, szívet, vesét növeszteni...

Vagy igen, de csak 20 év múlva.

Hogy lehetne pártatlan ez ügyben egy 60 éves bíró?

Kovács Rozi Creative Commons License 2003.05.07 0 0 4
Én csak azt nem értem ezzel kapcsolatban, hogy miért számít az kutatásnak, ha ezt az őssejtet tartalmazó vért tárolják néhány évig, hátha szükség lesz rá? Az nem kutatás, amikor én elmegyek vért adni? Vagy nagyon laikusnak kell lenni egy ilyen kérdés nem-értéséhez?

Itt van ez a mostani balhé is, hogy az anya mindjárt szül, a bíróság meg gyorsítva jár el - de elég lesz az idő? Elég csak néhány órás késés és az őssejteknek lőttek...

A mint alamer Creative Commons License 2002.11.01 0 0 3
A csontvelőben lévő sejteknek -legjobb tudomásunk szerint- már beszűkült a repertoárjuk, azaz már nem lehet belőlük akármi. Ezért nyomatják annyira a megtermékenyített petesejteket. (Persze ha egy blasztulának már vannak emberi jogai, akkor a spermiumoknak miért nincs? Ha pedig van, akkor minden férfi tömeggyilkos, hiszen a több milliárd spermiumából max 3-10-ből lesz gyerek...)
Viszont úgy rémlik, valahol olvastam, hogy sikerült elérni ezeknél a csontvelői őssejteknél, hogy egészen más sejttípusokat hozzanak létre, ami igencsak megkönnyítené a dolgot.
dr_strange Creative Commons License 2001.07.24 0 0 2
köldökzsinórvért szoktak levenni pl., abban nagy a koncentrációjuk
Előzmény: zsengevagyok (1)
zsengevagyok Creative Commons License 2001.07.23 0 0 1
Vannak a felnőtt szervezetben is őssejtek? Ez megoldhatná az etikusok, hisztérikusok és nem utolsósorban az immunkompatibilitás problémáját. Most lehet, hogy nagy hülyeséget mondok, de ugye a csontvelőben termelődnek a vörösvérsejtek...
Előzmény: atp (0)
atp Creative Commons License 2001.07.23 0 0 0

Hát , mint tudod az egyedfejlődés kezdeti szakaszán a sejtek un. totipotensek. Szóval a környezetüktől függően bármilyen szövet sejtjeivé differenciálódhatnak. Később eldől a sejt sorsa de még osztódóképes marad. Aztán néhány kivételtől eltekintve meghszűnik az is. Szóval időben elkapva egy sejtcsoportot (embrionálisat) és átültetve, az tovább osztódva pótolhatja a beteg sérült, működésképtelen szöveteit. A gond az immunkompatibilitásban van. Az lenne a jó, ha a beteg saját klónjából lehetne átültetni szövetet.
Másik probléma az etikusokkal és a hozzánemértő hisztériásokkal van. Ezek nagyban gátolják a tudományos kísérleteke és a haladást...
Előzmény: zsengevagyok (-)
zsengevagyok Creative Commons License 2001.07.23 0 0 topiknyitó
Sziasztok,

Nemrég kiderült, hogy az USA-ban emberi petesejteket termékenyitettek meg kizárólag abból a célból, hogy őssejtekket nyerjenek ki a néhány napos embriókból kutatási célra. Találgatások szerint számos, ma gyógyithatatlan betegségre találhatnánk az őssejtek segitségével gyógymódot (pl. cukorbetegség, Alzheimer, Parkinson). A dolog tudományos háttere érdekel, bármilyen információt szivesen látok. Én csak mint lelkes műkedvelő érdeklődöm. Az egész dolog helyénvalóságáról természetesen lehet vitatkozni, de elsősorban nem ezért nyitottam.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!