Keresés

Részletes keresés

Tibbe Creative Commons License 2004.12.23 0 0 109
Tibbe Creative Commons License 2004.12.03 0 0 108
SZOLI

Nagyon élvezetesen írsz!

Véletlen találtam rád az Állati-fórumból!

Ezután is figyelemmel kisérem az élménybeszámoló-jellegű hozzászólásaidat!

;-))
Előzmény: SZOLI (105)
Desire Creative Commons License 2001.11.27 0 0 107
1000 bocs, csak éppen munkát keresek, és nem vagyok net közelében, ezért nem tudok itt kalandozni közöttetek a tudományok és a technika világában.
Legyetek rosszak!!
Előzmény: SZOLI (105)
Ittse Creative Commons License 2001.11.03 0 0 106
Figyelek ám! :)))

i

Előzmény: SZOLI (105)
SZOLI Creative Commons License 2001.11.03 0 0 105
Hogy el ne sülyedjen ez a topic.

Most találtam:
Egy rövid utleirás Dél Vietnámból magyarul
http://www.balogh.org/hixazsia/orszagvaros/vietnam/ka99viet/ka99viet.html

(A 3 év alatt is rengeteg változás volt, pl. Saigon ma már tele van autókkal is)
Az északi (Hanoi) rész egy egészen másik világ (szerencsére :-)).

Morae Creative Commons License 2001.10.29 0 0 104
Szoval megis atvagtak!!! Tudtam! Hat ezert tanultam ennyi evig kinaiul???:)
Előzmény: SZOLI (103)
SZOLI Creative Commons License 2001.10.27 0 0 103
Ittse
Köszi a dicséretet. Az könyv iráshoz nincs tehetségem, de egy rendes honlapot készülök előbb utóbb létrehozni vietnamról, az itteni életről stb.

A vietnami Kólásdobozon nincs semmi különleges, mint irtam ők rendes európai betükkel irnak. De ha ez minden vágyad ezen ne muljon :-).

A mozgás szabadságot én nem csak a városban irtam. (Bár az utcán átkelés itt is művészet a szó szoros értelmében.) Itt vidéken is oda kóricálsz ahová akarsz. Legfeljebb megesznek a piócák :-).

Morae
Itt ennyiért én két ananászt kapok :-). De én is arra a piacra szoktam járni ahová külföldi nem igen téved be.
Én is mindenfele kapualjakban meg padlasokon vásárlom a CD-ket. Itt gyakorlatilag eredeti nem is kapható :-).
Ugy látom te is szivesen mesélsz Kináról :-)

Előzmény: Ittse (99)
Ittse Creative Commons License 2001.10.25 0 0 102
Köszönöm! Kólásdoboz jöhet, Vietnámból is!!!! :)))))

Visszatérnék a szabad mozgásra. Persze csak ha lehet... :) Addig OK, hogy a városokban elterelések vannak, de én inkább az országon belüli mozgásra értettem. Lehet, hogy Kínából 0 vagyok :), de a Rendszer keménységéről sokat hallottunk. Nincsenek az országnak olyan területei, ahova jobban tesszük, ha nem tervezünk utat? Csak attól tartok, hogy nem rendelkezek Chrudinák Alajosi diplomatai képességekkel és szeretném elkerülni az összetűzést a helyi hatóságokkal. :)))

Vigyek Máté Péter lemezt? Vagy túrót, esetleg? :)))

i

Előzmény: Morae (101)
Morae Creative Commons License 2001.10.25 0 0 101
1. Kozbiztonsag
Majdhogynem tokeletes itt is, sosem jutott meg eszembe, hogy este sotet utcan feljek. Raadasul nem nagyon vannak kihalt utcak, mert ember az aztan mindenhol akad:)
Akkor sem szoktam felni, amikor berangatnak mindenfele kapualjakba meg padlasokra CD-ket vasarolni:)
Az atvagosdi meg itt is fellelheto, de nagyon sokat fejlodtek ebben a tekintetben. Alig probalkoznak, foleg ha az ember kinaiul szolal meg.

A multkor pl. a piacon vettem egy ananaszt ket yuanert (kb. 75 forint). Ennyiert meg is pucoltak, es a fel piac odagyult, akkora attrakcio voltunk. Ez egy teljesen kinai piac egyebkent (ezert is szeretem), es szerintem havonta egyszer fordul meg ott kulfoldi.
Aztan nem is nagyon banom azt sem, hogyha ezzel az ananasszal atvagtak:)))

2. Szabad mozgas
Hat alapjaban veve nincs gond, csak mivel senki nem hajladno betartani semmilyen kozlekedesi szabalyt, ezert minden tele van keritesekkel, betonfalakkal. Igy neha tobb kilometeres keruloket kell tenni, hogy az ember kijusson a labirintusbol:)

3. Itt is imadjak a kulfoldieket, na meg utaljak is egyszerre. De inkabb az elso. Altalaban csodalattal neznek rank, azt mondjak szepek vagyunk meg okosak (bar lehet, hogy csak udvariasak). Megtiszteltetesnek veszik, ha az ember beszelget veluk. Foleg ha udvarias is (ami alap), hiszen nalunk az udvariassag teljesen mast takar.
Hozza nektek majd kinai Coca Colas dobozt:)?

4. Ellatas
Minden van, csak draga. Ami nincs az pl. pirospaprika, turo, vegeta, Mate Peter lemez, meg ilyenek. Film, elohivas minden sarkon.

5. Fotozas
Az idosek nem mindig orulnek, ha lefenykepezed oket, mert egy babona szerint ezzel ellopod a lelkuket. Masreszt ha fotoznek, en legszivesebben a legtobb oreg kinairol keszitenek kepet. Olyanok, mint egy ket labon jaro legenda! Nagyon aranyosak, komolyan!

6. Szalloda
Az alacsonyabb kategoriakrol nem sokat tudok, de szivesen utananezek. Regebben lehetett 3-5000 forintert szobat talalni, de persze nem a legszebbet es nem a legcsotanymentesebbet...
A jo szallodak 50 dollarnal kezdodnek.

7. Betegsegek
En neha gyomorrontast kapok (sok fuszer, mas izvilag), de mas bajom meg nem volt. Mastol sem hallottam semmi komolyabbrol.
Ha meguszod az uttesten valo atkelest, akkor a legveszelyesebb dolgon tul vagy...

8. Kigyo, skorpio
Itt is inkabb kajaban, alkholos uvegben... Pl. van gekkos palinka meg kigyos bor... Fene az izlesuket:)! (Olyan szaga van, mint egy tobb eve ki nem takaritott istallonak.)

9. Itt persze kinaiul, vagyis pekingiul beszelnek. De mivel a pekingi az alapja a Putonghua (vagyis mandarin) "hoch kinai"-nak, ezert itt a normal kinaival jol el lehet boldogulni. Az orszagban viszont szamos nyelv van, de 50 ev alatt mindenki beszeli a putonghua-t. Angolul nem sokan tudnak, viszont annal tobben hiszik azt, hogy igen...
Viszont erdekes modon barmilyen nyelven beszelnek, az leginkabb kinainak hangzik valamilyen rejtelyes okbol...

10. Ide is szeptemberben es oktoberben a legerdemesebb jonni, telen hideg van, szel, fagy, ho. Nyaron meg fulledt, nyomaszto hoseg.

Irnek meg tobbet is, de mar haza kell mennem:)!

Előzmény: SZOLI (98)
Morae Creative Commons License 2001.10.25 0 0 100
Szia! Persze, orommel!:)
Mar korabban is akartam irni, de dolgoznom kellett...:( Elvegre azert vagyok itt..

Egyebkent meg fogsz lepodni, nagyon sok hasonlosag lesz Szoli valaszaival.

Ez igy nem jo... Mindjart folytatom.

Előzmény: Ittse (99)
Ittse Creative Commons License 2001.10.25 0 0 99
Szoli, ez osztályon felüli! :))) Szerintem még nem jelent meg magyar nyelven Vietnámról szóló útikönyv, de Neked meg kellene írnod, mint abszolút autentikus személynek :))) Köszi!

Morae, ha erre jársz Te is megválaszolnád Kínára vonatkozóan a kérdéseket, amelyeket Szolinak feltettem? Thnx!

i

Előzmény: SZOLI (98)
SZOLI Creative Commons License 2001.10.24 0 0 98
Ittse

Na akkor sorban:

- közbiztonság: kiválló. Saigonban ugyan gyakoriak a zsebtolvajok (északon nem jellemző), de ebben kb. ki is merül a bűnözés. Most olvastam valami ENSZ vagy valami ilyesmi elemzésben hogy Vietnam Ázsia legbiztonságosabb országa. Nagyon ritka a komolyabb bőneset, pláne amit külföldi ellen követnek el. De azért vigyázni kell mert a külföldi pénztárcáját mindig megpróbálják egy kicsit megfejni. Szinte sportot tudnak üzni belőle, hogy egy kicsit becsapjanak :-).
- szabad mozgás: én nem tudok, és nem tapasztaltam semmilyen korlátozást. A határmenti területek kivételével oda mész ahová akarsz. Ugy tudom a határ övezetekbe (Kambodzsa, Laosz, Kina) talán kell valami engedély de az is csak formaság, ha kéred kiadják.
- kapcsolatuk az angol anyanyelvűekkel (1xűbben: utálják-e az amikat?): Nevetni fogsz, imádják az amikat. A tavaj amikor itt járt a Clinton éljenző tömeg kisérte mindenfelé. És nem szervezett volt a tömeg, sőt. A lakosság 70%-a 28 év alatti, ők csak a történelemkönyvből ismerik az "amerikai háborút", az öregebbeknek meg az csak egy volt a sok közül (előtte a kinaiakat verték vissza, még előtte meg a franciákat zavarták haza). Szóval semmi bajuk a külföldiekkel.
- ellátás: minden kapható a boltokban. A vietnami kajáldák olcsóak, és én imádom a helyi kaját.
- a fotózás: Van bőven mit :-). Sehol nem volt problémám vele. Sehol nem szóltak érte. Nagyon olcsón és jó minőségben dolgoznak a helyi laborok, és rengeteg van belőlük (legalább is itt Hanoiban). Érdemes itt előhivatni a képeket.
- szállodai árak: 10 USD/nap/szoba-ért már lehet kapni elfogadható szobát (ált. kétágyasat) kissebb hotelekben (hideg/meleg zuhany, légkondi), de légkondi és saját fürdőszoba nélkül, 5 USD környékén is (itt már erősen alkudozni is kell :-)). 70 USD-ért már 5 csillagosban lakhatsz :-).
- összeszedhető betegségek: Nincs semmi különleges. A vadabb területeken elvileg van malária. Egy hepatitisz oltás azért ajánlott mielőtt elindulsz, de az amugy sem árt még otthol sem. Amugy nincs semmilyen kötelező oltás az utazóknak. Kajálásnál vigyázni kell a nyers dolgokkal, de ha valami megvan sülve/főve nyugodtan megehető, még a legelvadultabb gugolós kajáldákban is.
- kígyók és skorpiók: Vannak :-). Én eddig csak a tányéron találkoztam velük :-). Az erdős részeken néha rengeteg a pióca, de az csak kellemetlen. Ahol én lakom tele van gekkokkal, de őket szeretem, olyan kis aranyosak :-).
- beszélt nyelvek: Vietnami :-). Turista jártabb helyeken angol, francia. Általában az angollal el lehet boldogulni sokfelé. Elég sokan tudnak oroszul is. De néhány alapvető szót érdemes megtanulni vietnámiul (Bia-Sör stb. :-)). Vidéken csak vietnamiul beszélnek. Nagy könnyebbség, hogy a vietnamiak, majdnem európai betükkel irnak. Csak mindenféle kis kalapocskákat, pontokat, vesszőket raknak alájuk, feléjük, amik a hangsúlyokat felyezik ki (valami francia nyelvész találta ki nekik még a gyarmati időkben a mandarin irás helyett, hamar elterjedt, és ma ez a hivatalos irás).

Előre tudom, hogy lamer kérdés, de hogy hívják a hivatalos nyelvet? Vietnáminak? :o) - Igen. "Viet" (az e-n van egy kis kalap és alatta egy pont)

Ha komolyan gondolod az utazást javaslom a szeptember-október hónapokat, akkor a legkellemesebb. Áprilistól-augusztusig baromi meleg van, és rengeteget esik. Télen meg bár nincs túl hüvös de szintén folyton esik.

Ha van még kérdésed, vagy valami részletesebben is érdekel kérdezz nyugodtan!

Előzmény: Ittse (90)
Desire Creative Commons License 2001.10.24 0 0 97
Sort kerítünk rá...
Előzmény: Thor (96)
Thor Creative Commons License 2001.10.24 0 0 96
Én is meghallgatnám.
Szerintem arról lehet szó, hogy szabadon asszociált a szerző :) Van nekem Feng Shui zeném is, pedig azt sem zenére csinálják :)
Előzmény: Desire (95)
Desire Creative Commons License 2001.10.24 0 0 95
Ki mondta, hogy nem lehet Nirvana-t hallgatni sakkozáshoz? Ilyen szabály pedig nincs! :)
A Tai chi-ban igazad lehet, de ezt a zenét akkor is ott és ehhez gyártották. Én nem tehetek róla!
Akkor ez a zene biztosan annyira hiteles, mint a horoszkópok a Kiskegyedben! :)(most remélem azt gondolod, rendszeres olvasója vagyok lapnak) Persze, leginkább gongok meg csengők szólnak benne...
Nem baj! Én szoktam néha hallgatni.
Előzmény: Ittse (93)
Thor Creative Commons License 2001.10.24 0 0 94
Télleg zenenélküli :) de az a vicces benne, hogy ahányszor csináltam, mindig olyan volt, mintha dallama lenne, szinte hallottam a zenét közben. De csak annyira szinte, olyan megfoghatatlan volt, hogy leénekelni pl nem tudtam volna :)
(/me nosztalog :)
Előzmény: Ittse (93)
Ittse Creative Commons License 2001.10.24 0 0 93
A tai chit nem is zenére csinálják! :))) Ott a belső hangokra kell figyelni! Zenére csinálni olyan lehet, mintha Nirvánát hallgatnál sakkozás közben! :)))

i

Előzmény: Desire (91)
Desire Creative Commons License 2001.10.24 0 0 92
Morea!
De a "férfi szakosztály" kafa, ugye? Van pl. kínai kosárlabdacsapat? Mert karmesterek azok, ugyebár nagyon.:)
Előzmény: Morae (83)
Desire Creative Commons License 2001.10.24 0 0 91
Ja-ja! A Tha chi-t én is tudtam. :) Sőt vannak ilyen autentikus zenéim is.
Előzmény: Ittse (90)
Ittse Creative Commons License 2001.10.24 0 0 90
Szoli, ez egy útikönyvekbe illő leírás volt! Köszönöm! :)))

Tudnál írni pár sort olyan dolgokról is, amelyek közvetlenül érinthetnek, ha arrafelé vennénk a fotózás irányát? Olyasmi érdekelne, mint pl. közbiztonság, szabad mozgás, kapcsolatuk az angol anyanyelvűekkel (1xűbben: utálják-e az amikat?), ellátás, a fotózás - maga, szállodai árak, összeszedhető betegségek, kígyók és skorpiók, beszélt nyelvek, szóval bármi, amivel összekerülhet egy olyan túrista, aki szívesen letér az aszfaltozott útról, s nem kifejezetten a híres nevezetességek érdeklik.

Előre tudom, hogy lamer kérdés, de hogy hívják a hivatalos nyelvet? Vietnáminak? :o)

A "lassított karatét" tai chi-nek hívják. Legalábbis Kínában, az amiknál és itt, Budán. :)))

Az álcanövény vmifél pálma volt. Egy pálmalevél mögött áll a baseball-sapkás pasi. :)

Thnx,

i

Előzmény: SZOLI (81)
SZOLI Creative Commons License 2001.10.23 0 0 89
Ez vietnamiakknál is igy van. A Magyarországon tanult, dolgozott vitnamiak közül van itt pár Attila, Jenő, Gábor stb. ismerősöm :-).
Előzmény: wzindbad (87)
Desire Creative Commons License 2001.10.22 0 0 88
:) De jó!! Most mondjam azt, hogy "Milyen kicsi ez a világ??!"
Nekem is ezt mondta, hogy az igazi nevét itt nem jegyezné meg senki, ezért találta ki magának a Petőfit. Te hol találkoztál vele?
Előzmény: wzindbad (87)
wzindbad Creative Commons License 2001.10.22 0 0 87
------ ez egy kicsit lemaradt hozzászólás ------

Én is találkoztam a kínai Petőfivel. Petőfi Jin névre hallgatott, egy bp-i kínai újság újságírója volt, és azt mondta, hogy náluk szokás, hogy mondjuk Budapesten felvesznek egy magyar nevet, mert az igazi nevüket senki nem jegyezné meg (-hát a Petőfi Jin-t tényleg nem felejtettem el -:)) - bár szerintem a Weö Res-ből is ki lehetett volna hozni egy jó kínais nevet.

Előzmény: Desire (53)
SZOLI Creative Commons License 2001.10.22 0 0 86
A Thai lányok a közelébe sem érhetnek a vietnamiaknak :-). Itt a nők 90%-a legaláb a nagyon csinos kategóriába esik. Sokkal világosabb a bőrük. És állandóan nevetnek :-)
Előzmény: Thor (85)
Thor Creative Commons License 2001.10.22 0 0 85
Én is úgy emlékszem, Thaiföldön egyetlen szép lányt láttam. A szálloda liftjében pillantottam meg, amikor megfordultam, feltűnt az is, hogy szomorú arcot vág. Aztán hogy feljebb néztem, láttam, hogy egy minimum 2xannyi idős fehér férfival volt. Majd nyílt a liftajtó és ők kiszálltak, a férfi úgy vonszolta maga után a thai lányt, mint pórázon a vonakodó kutyákat szokták.
Az utcán nyüzsgő thai nők viszont tányérképűek voltak, vaskosak, sehol egy szép arcvonás. Mondjuk általában, lényegesen jobb kedvűek voltak, mint az a lány.
Előzmény: Vajk (84)
Vajk Creative Commons License 2001.10.22 0 0 84
A thai lanyokbol-nokbol azok a szepek akik fiuk:))

Tenyleg.
Ugyanis a lanyok olyanok, mint gy fatorzs: alacsonyak, girbegurbak, gocsortosek. A transzvesztitak pedig a fiukbol kerulnek ki(az alakjukra gondolok? magasak, karcsuak), es az arcuk ugyanolyan egzotikusan szep es kellems tuid lenni, mint a lanyoke.
A legszebb no, akit kint lattam az fiu volt:))

(en kifejezetten csakis a -valodi-lanyokat kedvelem!!)
Szoval szerintem a thai lanyok nem szepek.

Előzmény: Morae (83)
Morae Creative Commons License 2001.10.22 0 0 83
A japan lanyokrol alkotott velemennyel tokeletesen egyetertek... En magam is azt gondoltam, hogy a japan nok szepek, ehhez kepest nagyitoval kell keresni azt, aki elfogadhatoan nez ki. Altalaban inkabb kifejezetten csunyak.
A kinaiak kozott sok csinos lany van, es az itteni kulfoldiek kozul sokan rajonganak ertuk, de valahogy annyira mashogy gondolkodnak es viselkednek, hogy szamomra erthetetlen az egesz.
En meg igazan, teljesen es belsosegesen sosem talaltam meg a hangot egyetlen azsiai emberrel sem.

Egyebkent sok szep no van a Fulop szigeteken (szerintem ok a legbajosabb azsiaiak, legalabbis akiket ismerek valamennyire), de szepek a thaifoldiek is peldaul.

Előzmény: Desire (80)
SZOLI Creative Commons License 2001.10.21 0 0 82
Kedves Desire

Milyenek a vietnámi csajok?
Nekem nagyon tetszenek. Szinte mind nagyon szép, karcsúak, pici formás fenék, pici formás mell, bársonybőr. Minden pici rajtuk, de azért minden megvan és olyan gyönyörű, hogy nem is kell nagyobb :-). És nagyon kedvesek. Egészen mások mint az európai lányok, nem csak külsőleg, de az egész viselkedésük is. Lentebb irtam hogy mindig vidámak, és nevetenek, és rengeteget beszélnek. Ezért azt lehetne hinni, hogy kis butuskák, de ez nem igaz. Nagyon is okosak. A vietnami családokban bár felszinen a férfi az úr, de kemény matriarchátus van :-). Általában a nő a főnök. A legtöbb boltank, étteremnek, magáncégnek nő a főnöke. A vietnami férfiak véleményem szerint általában, meglehetősen buták és lusták. De nagy macsók, ami elég hülyén tud kinézni egy 160 cm-es ürgénél. A katonásdihoz, meg a rendőrösdihez jók, meg az állami cégekben, minisztériumokban napotlopni. De én dolgozni itt hanoiban igazábol csak a nőket látom. Ez alól kivétel a parasztok, és az értelmiség egy része.
Szóval a vietnami lányokról szinte csak tiszta jót tudok mondani (azért vannak hülyeségeik is rendesen). Nem véletlen hogy nem is volt igazi katona az az amerikai aki nem vitt haza egy vietnami feleséget a vietnami háború után :-). (a vietnamiak "amerikai háborúnak" mondják :-))

Érdekes hogy az én ismerősöm is, aki volt japánban, elég lesujtó véleménnyel volt a japán nőkről. És az az igazság, hogy az igazi gésák szerintem csúnyák :-). De azért szivesen elmennék megnézni személyesen is őket :-).

Előzmény: Desire (80)
SZOLI Creative Commons License 2001.10.21 0 0 81
Kedves Ittse

Igen itt 5 ("télen" 6) órával vagyunk előbbre mint otthol. Itt elég hamar sötétedik, ugy 7 óra körül ("télen" már 5 órakor sötét van).
Most van a legjobb időjárás. Az esték különösen szépek. Kb. mint otthol egykicsit fülledtebb nyári este. Hajnalban pedik kellemes hüvös (20-25fok) van, ami itt nagy kincs :-). Nyáron nem ilyen jó, mert még éjfél után is 30 fok fölött szokott lenni, és baromi párás. Akkor légkondi nélkül gyakorlatilag lehetetlen aludni.
Sötétedés után élénkül aztán csak igazán meg a város. Megtelnek a parkok, sétányok gyalogló, sétáló emberekkel (a vietnamiak csak sportól hajlandóak sétálni, amugy 10 méternél messzebbre már csak motorral hajlandóak menni :-(), motoron összeölelkezve bóklászó párokkal (sétáló párokat nem lehet látni), ill. a tópartok megtelnek motoron ülő csókolózó párokkal. A vietnamiak viszonylak korán vacsoráznak 5-6 körül. Ezért olyan vietnami étterembe, ahová a helyiek járnak (nem turisták) még 8 óra előtt kell menni mert később már zárva vannak. Bár ha legalább ketten hárman megyünk szivesen kinyitnak újra :-).
A város általában 10-11 óra körül elcsendesedik. Kivéve a nagyobb bárokat, discokat, ezek általában addig vannak nyitva amig van vendég.
A vietnamiak, általában korán lefekszenek, de nagyon korán kellnek is. Hajnali 3-4 kor már újra nyüzsög a város. Ekkor vannak a nagy utcai (zöldség, virág "nagyker") piacok, amiknek reggel 6-ra már nyomuk sincs. kb 5 óra körül jelennek meg az első kocogók, sétálók, tornázók. A járdákra mindenütt tollas pályák vannak felfestve és az utcai fákon horgok a hálóknak. Reggel 6-ra tele van a város tollasozókkal, a 10-től a 80 évesekig. Minden park tele van a "lassitott karatézókkal" (nem tudom a nevét), itt is minden korosztály, de elsősorban az idősebbek.
Egyelőre ennyit a hanoi éjszakákról :-).

Amugy milyen növényekkel álcázom magam?

Előzmény: Ittse (79)
Desire Creative Commons License 2001.10.19 0 0 80
Milyenek a vietnámi csajok? Nekem a japán csajszik nagy csalódást okoztak. Valamiért azt gondoltam, hogy Japánban csupa titokzatos gyönyörű gésa csattog az utcán, de nem egészen.:)
Előzmény: SZOLI (78)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!