Keresés

Részletes keresés

gedeon_2001 Creative Commons License 2001.06.29 0 0 174
A hivatasos hadsereget majd en fogom fizetni (veled egyutt, ha nem vagy adocsalo) azert, hogy biztonsagomat garantalja, foleg ugy, hogy betolti azt a funkciot, amelyet a NATO-hoz valo csatlakozasi szerzodes szerint be kell tolteni. Ha e hivatasos hadsereg tagjai meg ugy is gondoljak, hogy ekozben mindenoldaluan fejlett individuumokka valnak, ez a maganugyuk.
Előzmény: nevtelen (171)
gedeon_2001 Creative Commons License 2001.06.29 0 0 173
Attila, you are barking up the wrong tree. Ld. a 164-est.
Ha legalabb huszonharom eves lennel, darazsdereku es Etelkanak hivnanak ...
Előzmény: AttilaS28 (170)
gedeon_2001 Creative Commons License 2001.06.29 0 0 172
Vandorutra indult az ervelesed: ez mar nem az, mint amire en valaszoltam. Lehet, hogy a Szovjetunio felbomlasaban az is jatszott egy ici-pici szerepet, hogy a katonai know-how viszonylag egyenletesen oszlott meg a volt Szovjetunioban, tehat nem voltak kizarva belole a nem orosz koztarsasagok. De ez nem erv a sorkatonai szolgalat mellett: a katonai know-how akkor is egyenletesen oszolhatott volna meg, ha csak tizedannyi ferfi tudta volna 1990-ben a SZU-ban, hogy hogy kell tarat cserelni egy AK-47-esben.
De ez csak egy ici-pici szerepet jatszott. Jugoszlavia peldaja mutatja, hogy egy allamalakulat akkor is kurva jol fel tud bomlani, ha a katonai know-how nem oszlik meg egyenletesen. Ha azon akarunk gondolkodni, hogy milyen szerepet jatszott a Szovjetunio osszeomlasaban a kotelezo sorkatonai szolgalat, akkor nekem nem a Krasznaja Armijaban elsajatitott vitezi tudas jut eszembe, hanem az afgancik anyukai jutnak eszembe, akik, mihelyst egy kis glasznoszty lett, igen kitartoan koveteltek, hogy szamoljon el az allam fiaikkal; altalaban a sorkatonak anyukai jutnak eszembe, akik kinosan hangosan kifogasoltak, hogy fiaikat a dicso szovjet hadseregben eheztetik, rabszolgamunkara fogjak, agyonverik, ongyilkossagba kergetik -- altalaban megsertik az emberi jogaikat; az jut eszembe, hogy 1991-ben a sorkoteleseknek talan fele tett eleget a behivo parancsnak.
Előzmény: nevtelen (167)
nevtelen Creative Commons License 2001.06.28 0 0 171
"Te schmarotzer voltal, sajat tokeletesedesed arat az adofizetokkel fizettetted meg. Ezt neked igazsag szerint sajat penzedbol kellett volna allnod. Vagy a szuleidnek."

És szerinted a majdani tisztán hivatásos/szerződéses sereg katonáinak "tökéletesitését" kivel fizettetik majd meg??? Gondolod, hogy majd ők be fognak havi százezret befizetni, hogy ott "bootcampolhassanak"? SZVSZ TE kevered össze a dolgokat...

Előzmény: gedeon_2001 (168)
AttilaS28 Creative Commons License 2001.06.28 0 0 170
szia Gedeon2001!
szavaiddal mar be is bizonyitottad,hogy eleg felelőtlenűl gondolkodo valaki vagy,es jot tenne
nehany 40 km-es menetgyakorlat.epp erről beszeltem,hogy mas a katonasag előtti gondolkodas es mas a katonasag utani....
Az adofizetőkről meg annyit,hogyha meg tanulsz,akkor most tőbbek kőzőtt az en adombol is
csurranik valami arra,hogy a padban űlhess....
Attila
Előzmény: gedeon_2001 (168)
Bard Creative Commons License 2001.06.28 0 0 169
:-)))))
Előzmény: gedeon_2001 (168)
gedeon_2001 Creative Commons License 2001.06.28 0 0 168
Lyaaly filyam, te osszekevered a dolgokat. Az lehet, hogy neked jot tett a katonasag. De a kotelezo sorkatonai szolgalatnak - sok penzebe kerul az adofizetoknek - nem ez az indoklasa. Az indokolas az, hogy a sorkatonai szolgalat kotelezosege hozzajarul a haza biztonsagahoz. Te azzal, hogy tiszthelyettesekkel, sot tisztekkel haverkodtal ossze, nem jarultal hozza a haza biztonsagahoz. Te schmarotzer voltal, sajat tokeletesedesed arat az adofizetokkel fizettetted meg. Ezt neked igazsag szerint sajat penzedbol kellett volna allnod. Vagy a szuleidnek. Ha neked kellett egy boot camp ahhoz, hogy emberre valj, fasza: havonta szazezer forint. Vegyel fel ra diakkolcsont. De mi kozom van hozza nekem? Es ha meg azt is fontolora venned, hogy vannak olyanok, aki boot camp nelkul is meg tudjak kulonboztetni magukat a kamasz orangutanoktol ...
Előzmény: AttilaS28 (166)
nevtelen Creative Commons License 2001.06.28 0 0 167
Hm, hm. Talán nem is olyan baromság. Gondolj arra, hogy a Szovjetszkaja Armijában milyen sok nem orosz nemzetiségű katona volt. Ezt itthon, a saját szemeddel is tapasztalhattad. És utána gondolj arra, hogy mit kaptak a kis kétmilliós Csecsenföldön. És talán próbáld meg felidézni egyik-másik csecsen népvezér korábbi foglalkozását... (Megjegyzem Csecsenföldön az orosz "rendfenntartók" (tudtommal) leginkább hivatásosok, nem sorkatonaék. ehez képest szépen kapnak.)

És volt ott pár Csecsenföldnél sokkal értékesebb "tagköztársaság" mondjuk Ukrajna a szovjet Fekete tengeri flottabázissal, amelyekkel meg sem próbáltak egy cscsenföldihez hasonló rendteremtést, simán kiszakadtak a SZU-ból. Biztos túl élénk a fantáziám, ha arra gondolok, hogy talán az is közrejátszhatott ebben, hogy ott nem kiképzetlen, 15 éves, molotov-koktélos gyerekek álltak volna szemben a hadsereggel.

Előzmény: gedeon_2001 (165)
AttilaS28 Creative Commons License 2001.06.28 0 0 166
sziasztok!
1994-ben 22 evesen vonultam Szombathelyre hatarörnek.Mindössze 150 km-re van a lakhelyemtöl.A sorozason kertem,hogy lakhelyemre kerülhessek,de allattenyesztö szakmaval nem igazan lehettem volna pl gepkocsivezetö vagy tüzer.Ezert bevonultam kutyas hatarörnek,de vegül "sima" akcios-hatarvadasz kikepzest kaptam.
Nem voltam egy kisportolt emberke,mert a 181 centis magassagomhoz 63 kilo tarsult,azt hiszem ez mond valamit.De megtudtam csinalni a kikepzest,a teriszonyom ellenere a 15 meter magas teglafalra is felmasztam menetfelszerelessel,RPG-vel vagy geppuskaval a hatamon,a löveszarkot is kikapartam a gyalasoval.A kikepzes utan az Idegenrendeszetre kerültem.Ott kaptam egy fönököt,egy zaszlost,(Isten nyugosztalja,azota meghalt szegeny),akire ma mar ugy tekintek,hogy ö az egyik ember,aki embert faragott belölem,belölünk.Ö volt az,aki megtanitotta nekünk a masik ember tiszteletet,a meltosagot.
Mindent összevetve,en jol ereztem magam,sok baratom lett,a tisztek,tiszthelyettesek között is.
Nem is ugy ereztük,hogy mi sorkatonak vagyunk,hanem inkabb kollegak.Mint egy munkahelyen.
Beutaztuk a fel orszagot,a kaja jo volt( jo szakacsok voltak),neha mar untam a pacalt es a szalontüdöt,vadast.Az elhelyezes is jo volt,semmivel sem volt rosszabb mint akarmelyik osztalykirandulas 0 csillagos motelje.
A hazajaras is jo volt,az szinte garantalt volt,hogy 2 hetente hetvegere hazamehettem.A masodik felevben mar minden hetvegere.Anyu meg is jegyezte,hogy egy ismerös fia a lakohelyemröl ritkabban jarhat haza,mint en 150 km-röl....
Mindent egybevetve en ellenzem,hogy eltöröljek a sorkatonasagot,söt,a jelenlegi katonaidöt rövidnek tartom.18 honap az az idö,ami szerintem realis,es kell is.
Az elejen irtam,hogy milyen sulykategoriaval vonultam(181/63).En arra vagyok kiakadva,amikor egy 190/90 kilos izmos atleta( ismerek ilyet) nem alkalmas.Bezzeg sportra alkalmas,csak katonanak nem.Mindenki alkalmas katonanak,mert a seregben mindenfele melora szükseg lehet.Ha valaki pl nem alkalmas normal örszolgalatra,harcjarmü vezetesere,majd talalnak neki munkat a konyhan,vagy a telephelyen,vagy a disznokörletben.
Pl most mar örvendetesnek tartom,hogy a "parlagfűveseknek" is megtalaltak a "megoldast":
behivjak őket telen.... Ebben a kategoriaban is van bodybilder ismerősőm,aki eddig nem mehetett be a seregbe.
Szoval higyje el mindenki,hogy szűkseg van arra az 1-masfel evre,mert mas emberkent jőn ki onnan az ember,mint ahogy bevonult.Egy kis zakkantas meg mindenkinek jot tesz,mert benő tőle a fejelagya...
Attila
gedeon_2001 Creative Commons License 2001.06.28 0 0 165
Hihetetlen baromsag, amit irsz.
Sok szempontbol, csak a legnyilvanvalobbat emlitem.
Az afganci tulnyomo tobbsege nem Gorbacsov hive volt. Hanem vegig is mindig azoke, akik a birodalmat fenn akartak tartani. Ami pszichologiailag teljes ertheto.
Az egy teljesen masik kerdes, hogy az afganisztani katasztrofa milyen szerepet jatszott a Szovjet Birodalom felbomlasaban. Biztos nem olyat, hogy Afganisztanban egy csomo demokrata elsajatitotta a fegyverforgatast, es ezert nem lehetett fenntartani a diktaturat.
Előzmény: nevtelen (163)
gedeon_2001 Creative Commons License 2001.06.28 0 0 164
He, Derek, ilyen ven vagy? Ezexeszerint en egy teljes evvel akkor is fiatalabb vagyok, ha nem bukdacsoltal az alsotagozaton es nem otodszorre vettek fel egyetemre. Mar nem is faj annyira a hexenschussom :)
Szerintem nem Petonek hivtak, de nem jut eszembe, hogy. Elgurult a Cavinton.
Előzmény: Derek (147)
nevtelen Creative Commons License 2001.06.28 0 0 163
"...a sorkatonakbol allo szovjet tomeghadsereg sokat szenvedett a gerillaharchoz jol erto afganoktol. Hiaba no a mennyiseg nem mindig potolja a minoseget..."

Ó, az még csak a kisebbik baj lett volna. De azok a seregben megkeményedett legények aztán hazamentek, és ugye a mai "nemzetközi helyzetben" már nem lehetett Sztalin atyuska bevált "gulagra a frontharcosokkal" receptjét követni. Bele is bukott a komenizmus őshazája.

Nem lehet az, hogy a mi honi pacifistáinkat sem a nemes elvek vezérlik annyira, mint inkább az, hogy olyan védtelen birkák kellenek nekik, akiket a szedett-vedett, kétes tagságú és szándékú "őrzővédő" miliciákkal veszélytelenül lehet terelgetni???

Előzmény: JO (145)
hegyivadasz Creative Commons License 2001.06.28 0 0 162
Nekem tetszett az ötlet. De erdemes lenne azt is beirni, mivel igazolja Heinlein ezt az ötletet. Baromi tanulsagos. Az ötvenes evekben irta a Csillagközi invaziot es en megis annyira helytallonak ereztem a mai viszonyokra vetitve. Jo kis könyv! Az egyik kedvencem.
Előzmény: Bard (159)
Bard Creative Commons License 2001.06.28 0 0 161
Nem mondtam, hogy kötelező... :-) Ez a lényege. Szabadon választod, hogy akarsz-e katona lenni, de polgárjogot az kap, aki már volt, az lehet politikus, stb. Más is élhet jól, lehet gazdag, bármi, de mások fölött semmi hatalmat nem gyakorolhat.
Előzmény: cc (160)
cc Creative Commons License 2001.06.28 0 0 160
ez legfelejebb izraelben megvalosithato, ott ugye a nok is, kotelezoen.
Előzmény: Bard (159)
Bard Creative Commons License 2001.06.28 0 0 159
Szerintem aki a katonákat lenézi az balfasz.

Mi a véleményetek a Veterán Köztársaságról, mint államformáról (copyright by Heinlein)? (Röviden: csak az kap polgárjogot, aki volt katona. Ezzel jár pl. a szavazati jog.)

Bard

Előzmény: Éhesló (154)
cc Creative Commons License 2001.06.28 0 0 158
Atti,
az ido nagyon megszepiti az esemenyeket, szerintem kozvetlenul a katonasag utan nem ezt mondtad volna. legalabbis nem emlekszem, hogy barki a kornyezetembol az egyetem elso eveiben ugy emlekezett volna vissza arra a 12 honapra, mint amit kar lett volna kihagyni.
Előzmény: McAtti (133)
monfondir Creative Commons License 2001.06.28 0 0 157
Voltam. A rendszerváltást volt szerencsém megélni a hadsereg alatt. 18 hónapra mentem, akkor ez nekem baromi nagy időnek látszott. A választások elötti nap volt az eskünk, hogy szavazhassunk otthon. Elötte, a volt politikai tiszt - akkor nevelő tiszt- előadást tartott, hogy milyen fontos, hogy szavazzunk, majd kifejtette miért fog ő az MSZP-re. A társaság a Fideszre szavazott egyébként többségében, mert 12 hónapos katonaságot igértek - ami egy ujjoncnak szupernek igérkezett.
Be is vezették később, sajna a bizonyos fegyvernemeknél nem. Nálunk sem :(. Hála Istennek, legalább normális zsoldot kaptam a plussz időre, és a tartalékos időből leszámolták.
Egyébként egy csomó olyan embert ismertem meg, akivel valszeg soha nem találkoztam volna. Érdekes volt, minden nehézség ellenére.
Üdv Mindenkinek: Zsolt
Derek Creative Commons License 2001.06.27 0 0 155
Mert nalunk minden haborut az elmult parszaz evben rendszervaltas kovetett amikor az elozo rendszer katonait , akik katonak es nem politikusok voltak,ugyanugy bunbaknak tekintettek.
Az en anyai nagyapam Horthy zsoldos volt(biztos megelhetes egy foldnelkuli cselednek), megjarta a Don kanyart,mint akkor mar behivott tartalekos aztan az uj rendszer 50-ben elrekviralta azt a kis Opel Olympiajat amit a szolgalati evei utan kapott vegkielegitesbol vett, es azon taxizott.
Előzmény: Éhesló (153)
Éhesló Creative Commons License 2001.06.27 0 0 154
Akkor én még csak fokáztam, és azt hittem hogy majdan egy csillaggal, a Kossuth téren, enyém lesz a világ.....
Hiába minden, már kiskoromban elkapott az olaj és a vas jellegzetes szaga.
Azért ez is szép hivatás, még ha az olvtársak nagy része le is néz ezért...
Előzmény: pindiy (150)
Éhesló Creative Commons License 2001.06.27 0 0 153
Irigylem öket, hogy annyi mocsok után is becsülni tudják a katonáikat.
Nem ugy mint itthon....
Előzmény: Derek (152)
Derek Creative Commons License 2001.06.27 0 0 152
"Derek, örömmel vettem amit a "csillagháborurol" irtál.
Hiszen fontos a jó technika és a képzettség, de (ahogy egy kedves barátom szokta volt mondani): "

Nezd en egesz napomat az Amerika osszes haboruinak a veteranjaival toltom. Es eleg sokat beszelgetek veluk. Aki a hutoberendezeseimet es hidegszobaimat tartja itt karban , es horgaszhaver,tobb evet volt Vietnamban,mint az 82nd ormestere, meg kulon rendszama is van, hogy Purple Heart kituntetett, ami a sebesulesi erem azt hiszem, de mindenki aki itt dolgozik az kiszolgalt obsitos valamelyik csatabol.

Előzmény: Éhesló (149)
Gyurkaferko Creative Commons License 2001.06.27 0 0 151
Én nem voltam.
Akkor még az volt az alkotmányos izé, hogy - mivel a seregben nem tudják biztositani a rendszeres gyakorlás lehetőségét - nem hivnak be. Ma asszem ez már nem igy van.
Ezekszerint ma már biztositják a rendszeres gyakorlás lehetőségét?
pindiy Creative Commons License 2001.06.27 0 0 150
Hát Éhesló én modtam mióta van oda.
A vég kezdete, úgy 25 éve volt.
Én nekem meg ne tegyél szemrehányást, tudtam mér megyek haza.
Előzmény: Éhesló (149)
Éhesló Creative Commons License 2001.06.27 0 0 149
Helló,
Voltam, (vagyok) leszek(?).
Derek, örömmel vettem amit a "csillagháborurol" irtál.
Hiszen fontos a jó technika és a képzettség, de (ahogy egy kedves barátom szokta volt mondani):
- Ki vágja el a "csecsen harcos" (behelyettesitthetö bármi mással szimpátia szerint) torkát?
Nos ez számítógéppel és lézerirányitásu bombákkal kissé körülményes. Amig pedig ez van, kellenek a jo harcosok, akik ha kell szarban-mocsokban lehetetlen körülmények között is helytállva megölik (harcképtelenné teszik) az ellenséget.
Az érdekes kérdés, hogy a zsoldos mit tesz ha baj van.... Szerintem van egy határ, ahol kell mögé a géppuska.
pindiy, az ethosz régen (már a 2.-3. átszervezés-reform körül) odavolt! Ma is odavan.
(Ha arra gondolok, hogyan viselkedik a vezérkari fönök az elödjével és tiszttársaival......) Messze még a kánanán. De ti sem kapkodtatok nagyon a megteremtéséért....
Kellenek még a katonák (jó darabig), és tisztelet azoknak akik szar körülmények között is teljesitik a törvényben rájuk rótt kötelezettségeket.

Üdv, Éhesló

schgy Creative Commons License 2001.06.27 0 0 148
Nálunk sajnos ennyire nem volt jó a kép, mert pl. az 1. szakasz parancsnoka (így a rangidős szakaszparancsnokhelyettes) egy nálunk fiatalabb hivatásos törzsőrmester volt (pedig mi is csak előfelvételisek voltunk), aki azt hitte attól lesz tekintélye előttünk, hogy néha elmesélte, kit, hogyan vert meg a kocsmában. No, nem lett neki (mármint tekintélye).
schgy
Előzmény: Derek (147)
Derek Creative Commons License 2001.06.27 0 0 147
"Nálunk véletlenül pont a Szegeden volt egy értelmes századparancsnokunk"

Mi Vasarhelyen 68-ban a vegyvedelmi szakasszal voltunk egy korletben es ok kimondottan kedveltek a parancsnokukat egy fiatal hadnagy volt akkor azt hiszem Peto-nek hivtak. Meghajtotta az embereit,mint szodas a lovat es a vegyvedelmi kikepzes nem egy leanyalom, de aztan a kikepzasi idon tul nem piszkaltak oket, es emlekszem a tiszteseik es a tiszthelyeteseik is rendesek voltak. Amolyan kis igazi elit alakulat volt az ezreden belul.Aztan 85-ben amikor tarcsiskent bevittek Vasarhelyre ,orommel lattam,hogy o volt az ezred torzsfonoke.

Előzmény: schgy (146)
schgy Creative Commons License 2001.06.27 0 0 146
Nálunk véletlenül pont a Szegeden volt egy értelmes századparancsnokunk, akivel ugyanezt játszottuk, csak kilométerben (mert ugye ennyi engedményt azért kaphat egy sorkatona) :-)
Sajnos általában nem vele telt az idő.
schgy
Előzmény: Derek (131)
JO Creative Commons License 2001.06.27 0 0 145
UDV!

"56-ban is a hatalmas technikai fölényben lévő szu csapatokat kegyetlenül mexivatták"

Akkor miert csak 91-ben mentek el?????

"Afganisztánról ne beszéljek."

Hat ezt probaltam en is makogni, hogy a sorkatonakbol allo szovjet tomeghadsereg sokat szenvedett a gerillaharchoz jol erto afganoktol. Hiaba no a mennyiseg nem mindig potolja a minoseget...

"De ha megnézitek a világtörténelmet, a zsoldosok mindig cserbenhagyták a megbízót. "

Fogalmi zavar. Ne azonositsd a kulfoldi zsoldost aki penzert jott harcolni, a magyar foldet ingyen is megvedo magyar zsoldoshoz. Amikor zsoldosrol beszelunk, akkor gondolom nyilvanvalo, hogy nem etiop zsoldosokrol van szo hanem olyan MAGYAR katonakrol, akiknek fizetnek azert, hogy bekeidoben is a haborura keszuljenek. En nem tudok a vilagtortenelembol egyetlen olyan peldat se, amikor egy zsoldos felelembol cserbenhagyta sajat orszagat.

"Az meg nevetséges hadsereg, ahol 8-16 óra között vannak katonák, este hazamennek. (A nagykövet meg ott téblábol, kezében a hadüzenettel, és nincs kinek átadnia. A portás barátságosan a vállára csap: menj haza öreg, már csak reggel nyolc után lehet kezdeni a háborút.) "

A katonaknak is lehet maganelete. az egy foglalkozas, csak bizonyos esetekben veszelyes.

A haduzenetet pedig a kulugyminiszteriumnak szoktak atadni es nem a katonasagnak...

m.t.:
JO

Előzmény: McAtti (133)
Derek Creative Commons License 2001.06.27 0 0 144
"Amikor odakünn jártamban bekapcsoltam a tévét, el is képedtem azon, hogy mi pénzt el nem reklámozgat a Navy. "

Nem csak a Navy, az Army(be all you can be, azt hiszem ez volt a reklamszlogenjuk) , az Air National Guard, az Army Reserve, az Air Force Reserve, a Coast Guard,mindegyik.

Előzmény: lx (141)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!