Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2001.06.05 0 0 148
Kedves Szalonna kartárcs, még egyet fordítanék a szellemes mondatodon: a legrosszabb az lenne, ha csak máshol tanítanák a magyar történelmet. Jobbnál jobb tanulmányok születettek az elmúlt évtizedben arról, hogy milyen magyarságkép él a környező országokban a középsikolás történelmi tankönyvekben, s nem igazán tudtam röhögni rajta.
Előzmény: szalonna (140)
Domingos deCarvalho Creative Commons License 2001.06.04 0 0 147
Hát, a kultúrához valóban nem sok köze van, s ha ilyen mederben folynak a dolgok, nem is lesz egyhamar...
Előzmény: fanyűvő (146)
fanyűvő Creative Commons License 2001.06.04 0 0 146
Ja, az USA még a legjobb korszakában sem volt meghatározó hatalom, vagy elsődleges kulturális centrum.

Előzmény: fanyűvő (144)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 145
tökély!

(nagyvonalú üzemmód: on)

Előzmény: fanyűvő (144)
fanyűvő Creative Commons License 2001.06.04 0 0 144
Légy már nagyvonalú velem szemben, kérlek!
Hidd el, a kettőnek semmi köze egymáshoz. Az elsőt fogd fel kicsinyes kötözködésnek. BE meg semmi olyat nem állít, amit hamisításnak mondhatnék. Ő csak véleményt mond, amivel nem értek egyet.
tessék nekem megmondani: ezek után rosszul gondoltam, hogy BE-t történelemhamisítónak tartod? Nem tartom annak.
Így jó?
Előzmény: Törölt nick (143)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 143
Kedves Fanyűvő,

te beszélsz történelemhamisításról!

idézem: "A nemzeti minimumba beletartozik-e az, hogy egy történész tudatosan ne hamisítsa a magyar történelmet abból a célból, hogy megmutassa: ez a nemzet sokkal kevesebbet ér, mint a többiek?"
ezek után hivatkozol pár BE beírásra egy másik topikban

tessék nekem megmondani: ezek után rosszul gondoltam, hogy BE-t történelemhamisítónak tartod?

Előzmény: fanyűvő (139)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 142
Ajvé. Szinte félek szóvátenni, de a Habsburg történelemszemléletröl épp az a lüke József-Attila-díjas Németh László írt éppen.

na tessék, még ez is... :))

Előzmény: szalonna (140)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 141
Nos, Eszterrel sok kérdésben egyetértek, de ez a mondat szerintem sem igaz: pl. Nagy Lajos idején abszolút meghatározó hatalom volt.
Előzmény: fanyűvő (125)
szalonna Creative Commons License 2001.06.04 0 0 140
Persze úgy is lehet ám nézni a dolgokat, Nagyuram, hogy Magyarországon nagyon sokáig csak a gyöztes politikai hatalmak történelemszemléletét tanították. És lám, hogy az hová vezetett. Meg úgy is, hogy hol tanítsák a magyar történelmet, ha már itt se.

Ajvé. Szinte félek szóvátenni, de a Habsburg történelemszemléletröl épp az a lüke József-Attila-díjas Németh László írt éppen.

Előzmény: Törölt nick (136)
fanyűvő Creative Commons License 2001.06.04 0 0 139
Ki beszél itt történelemhamisításról? Arra ott a megfelelő topic. Csak a véleményedet kérdeztem. Azért annyit, hogy BE mintha nem lenne túl büszke a múltunkra. Hja, a mancsos szellemiség! ( meg az ÉSes )
Előzmény: Törölt nick (132)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 138
passz, és mégegyszer passz,
de elhiszem
Előzmény: Törölt nick (136)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 137
de főleg Orbán Viktor alatt!
és még meghatározóbb lesz, ha jövőre a Fidesz nyeri a választásokat!

:))))

Előzmény: Törölt nick (128)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 136
"de mindettől függetlenül, ha valaki úgy látja, hogy Mo. nem volt elsődleges meghatározó politikai vagy kulturális hatalom, akkor az miért hamisít?"

Nem hamisít, csak szakmailag hiteltelenné válik, pl. ha az Anjouk gazdaságpolitikájáról vagy III. Béla diplomáciájáról ír monográfiát.

Előzmény: Törölt nick (132)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 135
azok alapvetően nem ide menekültek, de nem baj
Előzmény: cogito (130)
Aradi Zoltán Creative Commons License 2001.06.04 0 0 134
Na erről csinálhatna Szabó István egy nagyszabású filmet. Egy zsidó család története, akik Magyarországra menekülnek és itt csinálnak karriert. Meg hogy, hogyan alakul a viszonyuk a befogadókkal egészen az ÁVH-ig.
Előzmény: cogito (130)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 133
Szvsz inkább III. Béláról vagy Károly Róbertről kellene. Gyönyörű történelmi regényeink vannak forgatókönyv-nyersanyagnak. De van még egy eretnek ötletem: Mohács, a megmaradás és túlélés jelképe.
Előzmény: Aradi Zoltán (129)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 132
én azt hiszem, hogy nem
de ezt inkább Dudith Andrással és a többi történésszel kellene megvitatnod, esetleg magával Eszterrel - végülis ő írta -, én ebben nem vagyok annyira járatos

de mindettől függetlenül, ha valaki úgy látja, hogy Mo. nem volt elsődleges meghatározó politikai vagy kulturális hatalom, akkor az miért hamisít?
őneki ez jött ki a források elemzéséből - tessék szépen megcáfolni, ugyanazon és/vagy más források alapján, de nem indulatból "óbégatni", mert az nem vezet semmire

Előzmény: fanyűvő (127)
szalonna Creative Commons License 2001.06.04 0 0 131
Hát igen. Valaki persze megmondhatta volna Tamásnak is, hogy "Ne fogjon senki könnyelmüen..." :))) Mert ö azért megértené, ha fél sor olvasás után nem rohanna mindjárt el két oldalt írni... :)))
Előzmény: Törölt nick (124)
cogito Creative Commons License 2001.06.04 0 0 130
Nem is szólva spanyol inkvizíció elől ide menekülő gazdag zsidókról.
Előzmény: Aradi Zoltán (129)
Aradi Zoltán Creative Commons License 2001.06.04 0 0 129
Na ezért kell a Mátyás királyról szóló film. Hogy az ilyen műveletlenek tájékozódjanak.
Egyébként volt egy időszak, amikor az angol királyi család is ide menekült, és erre ők még ma is emlékeznek.
Előzmény: fanyűvő (127)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 128
Elsődleges kulturális centrum nehezen védhető, de lehet, hogy az én történelmi ismeretem szegényes. Persze nem ártana tudni, hogy az idézett szerző mit tart elsődlegesnek és mit kulturálisnak és mit centrumnak. :-)

A meghatározó hatalom viszont jól védhető: pl. Közép-Európa meghatározó hatalma volt Magyarország pl. III. Béla, Nagy Lajos, Andrássy Gyula és Orbán Viktor idején. :-)

Persze ez esetben is jó volna tudni, hogy a szerző mit tekint meghatározónak. A kis növényhatározót? :-)

Előzmény: Törölt nick (126)
fanyűvő Creative Commons License 2001.06.04 0 0 127
Soha se volt pl. elsődleges meghatározó hatalom? Európa közepén?
Előzmény: Törölt nick (126)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 126
miért, volt?
mikor volt pl. elsődleges kulturális centrum?
Előzmény: fanyűvő (125)
fanyűvő Creative Commons License 2001.06.04 0 0 125
Kedves macskaköröm!
Eszembe se jutna ciklusba vinni a BE történelemoktatás szemléletéről folytatott beszélgetést!
Azért raktam oda a linkeket, nehogy félmondatokból alkossunk véleményt.
Akkor ehhez mit szólsz? (idézett mű)
Magyarország kicsi ország, és még a legjobb korszakában sem volt meghatározó hatalom, vagy elsődleges kulturális centrum.
Előzmény: Törölt nick (123)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 124
unter uns gesagt, eléggé bonyolult egy írás az a Kisebbségben - nincs könnyű dolga annak, aki meg akarja fejteni, "mire gondolt" a kedves szerző...
Előzmény: szalonna (121)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 123
Kedves Fanyűvő,

közben túljutottunk ezen a problémán,
meg ott van annak a fránya kis félmondatnak a folytatása, amiből kiderül, hogy BE szerint hogyan kell a magyar történelmet tanítani
aszem ezt a csontot mára hanyagolhatjuk

Előzmény: fanyűvő (118)
szalonna Creative Commons License 2001.06.04 0 0 122
Nem volt zavaros, kedves Micuember. A mai egybites világban TGM mélynek számit. Föleg azoknak, akiknek elég, hogy most ö beszél. Németh László vagy akár Sárközy, Radnóti gimnazista-korban is 4-5 nyelvböl fodító generációja meg kiröhögte volna. Lehet, hogy Te sem olvastad a Kisebbségbent? Ki ne derüljön, mert szétültetlek!!! Nézze meg a törp :)))
Előzmény: Törölt nick (119)
szalonna Creative Commons License 2001.06.04 0 0 121
Csak tudod, ott ez a tell-tale nyilván.... A Kisebbségben nem arról szól, hogy Németh László senkit sem tart elég magyarnak. Az meg, hogy Németh László mindenkit utál, hát azon nem is csodálkozom. Én is már csak azokat szeretem, akiket még nem is ismerek... :))) Egyébként meg sajnos tényleg mindegy, hoyg TGM szegény mit olvas, mit nem. Nyom nélkül mennek át rajta a dolgok, és politikai fortyanatok lábjegyeteiként jönnek ki belöle.
Előzmény: Törölt nick (116)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 120
Hm, az en garde után, a szerintem és baj közül kimaradt egy NEM. Szori.
Előzmény: Törölt nick (119)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.04 0 0 119
Ejnye, kedves Szalonna. Egy sorral elébb azt vési: "csak arra nem derül fény, hogy ki a túró van végül is többségben." Tehát olvassa, csak számára nem világos. Hogy tényleg nem-e, vagy pedig valóban az aktuális poénról van szó, arról nem brekeg a fáma.

Egyébként szerintem nem rossz gondolat ez az aktuális poénért beáldoz mindent. Effektíve azt mondod, hogy többre tartja a formát a tartalomnál. Mondjuk azért így eerős túlzás. Inkább úgy mondanám, hogy TGM félúton van azok között, akik minden szavukkal valamilyen politikai irányvonal helyességét próbálják igazolni (tehát a tartalom-mániások), és a azok között, akiknek csak az aktuális poén a fontos (a forma emberei). És ez szerintem egyáltalán nem rossz. Valahogy unalmasak azok, akik mindent az eszmének rendelnek alá. Ha valaki ebből gyakorta kimász, sasszéz egyet, csakcsupán az aktuális elegáns en garde-ért, szerintem baj. Érdekesebb így. Azaz tartalmat és formát egyenrangúan kezeli. Voltaképp legtöbbször nem érvel, hanem szónokol, próbálgatja Démoszthenész-körmeit... és jól csinálja. Kicsit Nietzsche jut róla eszembe. Teljesíti Micu Első Törvényét: sose légy unalmas. Az a legnagyobb bűn tollat markoló ember számára :-)

(Khm, ez most nagyon zavaros volt ? Nekifussak mégeccer ?...)

Előzmény: szalonna (114)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!