Keresés

Részletes keresés

Your DEvil Creative Commons License 2001.04.18 0 0 9
Lehetne pl. olyan megoldás mint a Humangenom projekt ami teljesen haszonmentes és eredményeit közkincsé teszi.
Előzmény: mmormota (8)
mmormota Creative Commons License 2001.04.18 0 0 8
"De, azt be kell látnunk, hogy többmillió embert nem lehet a halál és a szenvedés martalékává tenni, mert a gyógyszergyárok jogokat meg esztelen méretű profitot akarnak kisajtolni."

Ez a gyógyszer sajnos nem fogja a betegeket meggyógyítani. Talán a következő. Az pedig, hogy mikor lesz és lesz-e egyáltalán hatékonyabb gyógyszer, a szerencsén kívül leginkább attól függ, mennyit fektetnek be a gyártók a kutatásba. Ha a jelenlegi és a várható profit leesik a másolás miatt, az egyértelműen radikálisan visszafogja a befektetést és kockázatvállalást.

Mondom, kompromisszum kell, és nem biztos, hogy az a jobb, ami rövid távon humánusabbnak látszik. A kompromisszum lehetséges és körvonalazódni látszik, hiszen egy kis pénz is több az olcsón adott gyógyszerből, mint a semmi a drágábból. Csak megegyezéssel, szabályozottan kell csinálni. Mert ha az USAban is elkezdenék az indiai másolatot terjeszteni, egyből nullára csökkenne egy jobb hatóanyag kifejlesztésének esélye.
Meg az amerikai is joggal kérdezheti, hogy mért pont neku kell állnia az _egész_ számlát.

mmormota

Előzmény: Your DEvil (6)
Your DEvil Creative Commons License 2001.04.18 0 0 7
A megelőzéssel egyetértünk, de ismert okokból nehéz ott terjeszteni a felvilágosodást. Itt Magyarországon lényegesen magasabb az egészségügyi kultúra mint afrika elmaradott területein.
Előzmény: mmormota (5)
Your DEvil Creative Commons License 2001.04.18 0 0 6
Nyilván nem a szabadalmi jogok eltőrléséről van szó. De, azt be kell látnunk, hogy többmillió embert nem lehet a halál és a szenvedés martalékává tenni, mert a gyógyszergyárok jogokat meg esztelen méretű profitot akarnak kisajtolni.
Ebben az esetben le kell, hogy mondjanak róla, majd gyártanak mást amiből bejön nekik a haszon.
Előzmény: mmormota (5)
mmormota Creative Commons License 2001.04.18 0 0 5
Ennyire azért nem kellene leegyszerűsíteni. Egy gyógyszer nem az égből pottyan, ki kell fejleszteni. A fejlesztést ki kell valakinek fizetni. A gyógyszer árának nagyobb része a kifejlesztés, kipróbálás, engedélyezés költsége. Meg a rengeteg sikertelen kísérleté és erőfeszítésé. Ha ezt nem fizetik ki, akkor lényegesen kevesebb és kevésbé hatékony gyógyszer lesz, ha lesz egyáltalán. A betegek meg mehetnek a természetgyógyászokhoz.

Nyilván valamiféle kompromiszum kell, a gazdagabbak többet, a szegényebbek kevesebbet fognak fizetni. De a szabadalmi jogok eltörlése katasztrofális lenne...

Amúgy a legfertőzöttebb országok igazán tehettek volna többet a megelőzésért, és kellene tenniük most is. Mi a francért nem képesek népszerűsíteni és akár ingyen osztogatni a gumit? Az működik, a gyógyszer meg nem igazán. Lehet, hogy lesz jobb rövid időn belül, de igen hülye kell legyen, aki erre bízza az életét. Ez azon kevés dolog egyike, amiben a világ élvonalában vagyunk, nálunk hatékony volt a megelőző propaganda, és kitűnően működött is.

Az AIDS kezelése egyébként is meghökkentő. Kezdettől fogva, a jelenlegi fertőzöttek számának egy ezrelékénél is kisebb elterjedtség mellett már pontosan lehetett tudni, mi lesz, mégis alig történt védelmi intézkedés. A sokkal kevésbé veszélyes ebola stb. (azért kevésbé veszélyes, mert túl gyorsan öl, nem terjed el ennyire) nagyságrenddel határozottabb, hatékonyabb ellenlépéseket váltott volna ki.

Kötelező szűrés, kötelező felvilágosítás, a védekezést szabotálók, a fertőzést továbbadók elkülönítése kellett volna.

Aki azt gondolja, ez személyi jogok durva megsértése lett volna, állítsa szembe annak a legalább 100 milliónak a személyi jogaival, aki pár éven belül kifejezetten ronda halállal belehal ebbe a betegségbe...

mmormota

Előzmény: Your DEvil (4)
Your DEvil Creative Commons License 2001.04.18 0 0 4
""Az érintett államok helyében sz@rnék a gyógyszergyártókra és siki-miki ügyvédeikre.

Emberélet, vagy szabadalmi jog? Számomra nem kérdés a válasz.""

Pontosan ezért megy most ez a velejéig mocskos per. Ugyanis a Dél-Afrikaiak kiszámolták, hogy a napi 1 dollárból élő fekete lakosság nem tudja megfizetni a nyugati csodagyógyszerek alkalmasint többezer dolláros árát. Fogták és a nyugati készítményeket lemásoltatták indiai gyógyszergyárakkal töredékáron. Magyarul szartak a szabadalomra. Ezért perelnek most a nagy gyógyszergyártók.

Előzmény: Sirfélix (3)
Sirfélix Creative Commons License 2001.04.18 0 0 3
Az érintett államok helyében sz@rnék a gyógyszergyártókra és siki-miki ügyvédeikre.

Emberélet, vagy szabadalmi jog? Számomra nem kérdés a válasz.

sf

Előzmény: Your DEvil (-)
promike Creative Commons License 2001.04.18 0 0 2
Dehogy süllyed.
Előzmény: Your DEvil (1)
Your DEvil Creative Commons License 2001.04.18 0 0 1
Elsülyed? Nem baj gondoltam, hogy nem sok embert érdekelnek az afrikai négerek gondjai és az rajtuk élősködö kapitalista férgek.
promike Creative Commons License 2001.04.18 0 0 0
Aggodalomra semmi ok,hiszen a BSE humán változata nagy valószínűséggel még szélesebb körben terjedt el hiszen a kapszulák (lágy zselatin v zselatin)hasonlóképpen a húsliszthez álati hullából készülnek nem beszélve a kozmetikai alapanyagokról, a Q10 tabblettáról(marhaszív) és számtalan egyéb gyógyszerről.Köztudott a kór évtizedekig lappang.
Egyébként a biztonságunk a 0-val egyenlő.
Bocs a 0 felhasználásáért.
Your DEvil Creative Commons License 2001.04.18 0 0 topiknyitó
Megegyezéssel zárulhat az AIDS-per
A gyógyszergyártók visszavonják a keresetet?
Peren kívüli megegyezéssel zárulhat Dél-Afrika és 39 gyógyszergyártó cég vitája. A multik azért támadják a pretoriai kormányt, mert 1997-ben olyan törvényt hozott, amely lehetővé teszi a lemásolt, ezért sokkal olcsóbb AIDS-ellenes készítmények forgalmazását. Dél-Afrikában katasztrofális az AIDS-helyzet.

Szlankó Bálint
2001. április 18. szerda 16:41


Kapcsolódó anyagaink:
• Gyógyszerhackre buzdítanak a szegény országok




Dél-Afrika 4,7 millió HIV-fertőzöttjével a világ egyik legnehezebb helyzetben lévő országa, de az AIDS-ellenes készítmények horribilis ára nem teszi lehetővé a betegség visszaszorítását. Ezért - több fejlődő országhoz hasonlóan - Dél-Afrika olyan gyógyszergyártókhoz fordult, amelyek egyszerűen lemásolják a multik által gyártott készítményeket, és a nyugati ár töredékéért árulják őket. Ezzel a módszerrel Brazíliában felére esett vissza az AIDS-ben meghaltak száma.

Kereskedelmi szabályozás és szabadalmak védik az AIDS-gyógyszereket


Az Oxfam becslése szerint évente 11 millió ember hal meg amúgy gyógyítható betegségekben szerte a világon, mert nem tud hozzáférni a megfelelő készítményekhez
A gyógyszermásolás azonban megszeg bizonyos kereskedelmi rendelkezéseket és szabadalmakat. Brazília és Dél-Afrika jelentős amerikai nyomásnak van kitéve az erős washingtoni gyógyszerlobbi miatt. Tavaly 39 nemzetközi gyógyszergyártó cég beperelte a pretoriai kormányt, mert egy 1997-es törvény lehetővé tenné Dél-Afrika számára a másolt AIDS-gyógyszerek beszerzését. További 14 fejlődő országot fenyeget kereskedelmi szankció vagy bírósági eljárás hasonló okokból.

A Világkereskedelmi Szervezet szabályzata egyébként elvileg lehetővé tenné a szabadalom megsértését (vagyis a szerek másolását) "nemzeti szükséghelyzet" esetén, Thabo Mbeki dél-afrikai elnök azonban erre nem hajlandó. Mbeki korábban több vitatott kijelentést tett a betegségről, és eltartott egy ideig, míg kormánya ráébredt a helyzet súlyosságára.

Piárkatasztrófa fenyegeti a gyógyszergyártókat

Egy kormányszóvivő a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy remény van rá, hogy a multik visszavonják a keresetet. Az elmúlt egy év piárszempontból rémálom volt a gyógyszergyártók számára: több tekintélyes civil szervezet vádolta meg a vállalatokat, hogy fontosabb számukra a profit, mint az emberek élete, és a kampány rendkívül nagy sajtónyilvánosságot kapott. A gyógyszergyártók ugyan tavaly ajánlatot tettek több afrikai országnak AIDS-gyógyszerek kedvezményes árusítására, de a felkínált ár még mindig több mint háromszorosa a másolt termékének.

Egy februári Oxfam-jelentés szerint évente 11 millió ember hal meg amúgy gyógyítható betegségekben szerte a világon, mert nem tud hozzáférni a megfelelő készítményekhez. Az ENSZ felmérése szerint a Szaharától délre eső területeken több mint 25 millió ember HIV-fertőzött.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!