Keresés

Részletes keresés

trancsiloz Creative Commons License 2001.04.06 0 0 11
Erősen kultúrafüggő az, hogy valaki napjában hányszor nem mond igazat. Vannak olyan kultúrák, ilyen például a magyar is, ahol, különböző okoknál fogva, bizonyos szituációkban nem illik igazat mondani. Például a barátod ír egy novellát, esetleg összetákol valami zenét a gépén, s akkor jön a nagy kérdés: hogy tetszik? Még szép, hogy nem azt fogod mondani, ez úgy szar, ahogy van. Inkább olyasmiket felelünk, hogy itt ez a rész tetszik, meg, hogy nem is igazán értünk az ilyesmikhez, vagy, a legőszintébb, amit ki tudunk préselni magunkból anélkül, hogy vérig sértenénk a másikat az, hogy nem is olyan rossz.
A legszebb az egészben az, hogy ez nem számít hazugságnak, hiszen a barátunk is ugyanabban a kultúrában nevelkedett, tehát tudja, hogy a nem rossz kábé annyit tesz: nem tetszik. De mivel nem mondtuk ki, csak burkoltan, ezért nincs sértődés, minden nagyon szép, minden nagyon jó.
Gondok csak akkor vannak, ha két olyan ember találkozik, akik eltérő kulturális közegben nőttek fel. Például egy amerikai és egy magyar. Az amerikaiak brutálisan őszinték tudnak lenni (nálunk, ha az iskolában valaki kiselőadást tart, a végén senki nem fogja bírálni, még akkor sem, ha hülyeségeket mondott a delikvens, mert azt nem illik, az óceán túlpartján ezzel szemben az a legtermészetesebb, hogy odamondogatnak egymásnak). Volt is ebből probléma, amikor egy ottani vezetőt küldtek ki egy magyar vállalathoz. Ő ahhoz szokott, hogy a hibákat megbeszélik és nyílvánosan bírálnak, a magyar középvezetők viszont vérig voltak sértve. Hogy lehet valakit így megalázni, micsoda arrogáns amerikai sötöbö?!
De megfordítva is igaz. Vegyük, mondjuk, hogy egy amerikai kölcsönkéri az autódat. Nem szívesen adnád, de persze nem is akarod egyértelműen visszautasítani, szóval valami olyasmit fogsz kinyögni, hogy nem lehet, mert szervízbe kell vinni, vagy el kell vinned a kölyköket zabot hegyezni. Egy magyar ebből egyből megértené, hogy nem akarod odaadni az autót, az amerikai viszont nem, hiszen ő ahhoz szokott, hogy egyértelmű választ kap. Erősködni fog, hogy semmi gond, elviszi a szervízbe ő, s utána majd elintézi a maga dolgát, és így tovább. Nagy dühösen le kell baszni, hogy végre megértse, az életbe nem fog a kocsinkba ülni.

No, aki azt állítja, végigolvasta ezt a hozzászólást, az nem hazudik, de nem is mond igazat.

ABSENT Creative Commons License 2001.04.06 0 0 10
hogy érted? magammal szemben az?
Előzmény: lolka_bolka (9)
lolka_bolka Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9
Ne legyel bajban, szerintem az is hazugsag.

Lolka

Előzmény: ABSENT (7)
lushy Creative Commons License 2001.04.04 0 0 8
Igen, én szoktam hazudni, nem igazat mondani.
Szerintem minden nap.
Sőt, lehet egy nap többször is.
ABSENT Creative Commons License 2001.04.03 0 0 7
mondj igazat, azt beverik a fejed :)
ha azt mondod annak az embernek, hogy a soha-viszont-nem-látásra, meglepődnél-e ha kissé vérmesebb ember lévén jól hókon csűr? :)
biztos egy csomószor hazudunk, ha ilyeneket is figyelembeveszünk. :(

más:
a tények elhallgatása mennyire nyilvánul hazugságnak? ha megkérdezik, hogy szerinted ..., és tudod, hogy ha igazat mondasz, akkor megbántod, stb. mit csinálsz akkor? elmismásolod, féligazságot mondasz, vagy pedig, lesz ami lesz, tudja meg a véleményed?
én ilyenekkel vagyok bajban...

stYx Creative Commons License 2001.04.03 0 0 6
én igazat mondok, mégis hazugságnak vélik...
Előzmény: olajbaro (-)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.02 0 0 5
Szerintem ha nem őszinte, akkor mindenképpen.
Egyébként én nem tudok sokáig lódítani, mert az arcomra van írva miden.
Előzmény: Flora (3)
lolka_bolka Creative Commons License 2001.04.02 0 0 4
Flora: Lehet :) Pl a viszontlatasra... Tenyleg viszont akarod -e latni ??

En pl soha nem hazudok :)))

Lolka

Flora Creative Commons License 2001.04.02 0 0 3
Attól függ, mit számítunk hazugságnak ?
Pl. ha azt mondom, hogy "jó napot kívánok" vagy "viszontlátásra", azt is mérlegelni kell ?
Stiletto Creative Commons License 2001.04.02 0 0 2
keves dologra ugyelek annyira, mint a hazudozas mellozesere, azt hiszem tobbe-kevesbe sikeresen...
ZedIzDead Creative Commons License 2001.04.02 0 0 1
Én napi átlag 200-ról hallottam...megdöbbentő, nemde?

[ZedIzDead]

Előzmény: olajbaro (-)
nickwarren Creative Commons License 2001.04.02 0 0 0
ha most aztmondanám 0-szor akkor hazudnék...
Előzmény: olajbaro (-)
olajbaro Creative Commons License 2001.04.02 0 0 topiknyitó
Napjában hányszor? Felmérések szerint az átlegember többször is folyamodik ehhez az eszközhöz 24 óra alatt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!