Keresés

Részletes keresés

jee_c Creative Commons License 16 órája 0 0 57088

A Starship azért igencsak másik liga a Neutronhoz képest. Szerintem megéri a belefektetett időt/energiát/pénzt.

 

Az újrahasználható második fokozat (azaz a teljes rendszer újrahasználhatósága - ebben benne van az SRB-k használatának a mellőzése) egy elengedhetetlen eleme a költségek egy adott szint alá csökkentésének.

 

Értem én, hogy a Neutron második fokozata egy igen egyszerű felfújt fémlufi lesz csak, de hajtóműnek akkor is kell rajta lennie, illetve elég szerkezeti szilárdságának kell legyen ahhoz, hogy a tartályok tetején hordozza a hasznos terhet.

(most itt eszembe jutott, hogy mi van akkor, ha a hasznos teher kerül közvetlenül a hajtómű tetejére, és az üzemanyag és oxigén tartály pedig ennek a tetejére kerül? Mivel a második fokozat úgy is eldobós, így a payload kiengedése előtt leválaszthatóak lennének a tartályok, utat engedve a rakománynak.. sztem ez egy hülye ötlet. :D )

 

A lényeg: van benne egy hajtómű, ami kidobásra kerül. Kérdés, hogy mennyibe fog kerülni egy vákuumra optimalizált Archimedes.

 

Ezer formájú Shipek: ez szerintem rendben van. Megfelelő eszközt a specifikus feladatra.

Ez nem bull-ship. :D

 

A Shipek kicsit legós jellegűek lesznek szerintem: lesz amiben lesznek széles támaszkodású lábak (Lunar, Martian Ship), lesz, amin lesz atmoszferikus repüléshez/visszatéréshez szárny és hőpajzs (Martian, Tanker, LEO), lesz, amelyikben lesz napfény árnyékolás (Lunar, Depot, Martian).

Előzmény: ShaReRe (57087)
ShaReRe Creative Commons License 16 órája 0 0 57087

Amiben MINDEN mást rakétától különbözik; magában foglal a booster minden egyebet is! Az eldobható második fokozat sztem bocsánatos bűn, ahhoz a szenvedéshez képest, ami a Starshippel jár és még mindig nem tudjuk, hogy beválik-e egyáltalán?

 

Túl sok speciális "starship" lesz. Hold-ship, Mars-ship, tanker-ship, Starlink-ship, whale-ship... és még ki tudja mi egyéb-ship? 

Előzmény: jee_c (57086)
jee_c Creative Commons License 18 órája 0 0 57086

Van amiben hasonló, és vannak különbségek is:

 

hasonló

- Hasznos teher LEO-ra

  Neutron: 13t

  F9: 17t

 

- Első fokozat

  Neutron: többször használatos, RTLS/drone ship leszállás, 9 hajtómű

  F9: többször használatos, RTLS/drone ship leszállás, 9 hajtómű

 

- Második fokozat:

  Neutron: egyszer használatos, egy hajtómű (ugyanaz a típus, mint az első fokozaton)

  F9: egyszer használatos, egy hajtómű (ugyanaz a típus, mint az első fokozaton)

 

más:

- Hajtómű

  Neutron: Archimedes, methalox, ORSC

  F9: Merlin, kerolox, nyílt ciklus, gáz-generátoros

 

- Rakéta test

  Neutron: szénszálas (karbon)

  F9: aluminium ötvözet

 

- Fairing (/áramvonalazó/ orrkúp)

  Neutron: első fokozat része (újrahasználható)

  F9: nem az első fokozat része, siklóernyővel tengerre száll le (újrahasználható)

Előzmény: ShaReRe (57083)
Biga Cubensis Creative Commons License 18 órája 0 0 57085
Platon Creative Commons License 18 órája 0 0 57084

Igaza van bigának, az Ndominál mint a sarki fényben és az szép vörös. Az atomos nitrogén az az amiről te beszélsz. 

Előzmény: exhighand (57071)
ShaReRe Creative Commons License 18 órája 0 0 57083

A Neutron a F9 koppintása lenne?? Ebben nagyon nem értünk egyet. Mondjuk sztem csak meg kellene nézni a Neutront bemutató RocketLab filmet és azzal el is dől a dolog.

Előzmény: informer0707 (57022)
atherton_ Creative Commons License 19 órája 0 0 57082

ehh.. hogy is hihettem hogy nincs. :)

Előzmény: jee_c (57081)
jee_c Creative Commons License 20 órája 0 0 57081
Előzmény: atherton_ (57080)
atherton_ Creative Commons License 20 órája 0 0 57080

(ha az embernek volna ideje, lehetne normális cameratrackinget csinálni a blenderben (3D-ben), mivel ismert a földátmérő, a pálya magassága, hengeres törzs és flap méret, csak az optika látószögét kellene meghatározni, ami nem olyan nagykunszt. és akkor lehetne egy független külső kameraszögből animációt renderelni erről a bukdácsolásról, hogyan is festett valójában kívülről nézve.)

Előzmény: atherton_ (57079)
atherton_ Creative Commons License 20 órája 0 0 57079

én az excentrikusnak tűnő forgásra gondoltam hogy csalóka, ami a videón a legjobban dominál.

Előzmény: mpx (57078)
mpx Creative Commons License 20 órája 0 0 57078

Elég durva bukdácsolást adott elő, és egyáltalán nem csalóka a videó ( főleg, hogy a földhöz igazították a kamera mozgását) Konkrétan a végén seggel előre és háttal az áramlásnak repült.

Előzmény: atherton_ (57076)
szilvatövis Creative Commons License 21 órája 0 0 57077

Így már érthető, kösz. :-)

Előzmény: jee_c (57074)
atherton_ Creative Commons License 22 órája 0 0 57076

azért szerintem csalóka az a videó: a starship törzsének kvázi hengeralakja konkáv, így nem fordulhat elő hogy a tömegközéppont kívülre essen bárhogy lötyög is benne a nafta, és a forgás vagy legalábbis a perdület ugyebár ezen a pont körül történik. viszont a kamera majdnem a flep végén lehet, azaz távol a tömegpontól, és a video ehhez a kamera perspektívájához van stabilizálva. mindenestre az jól látszik hogy belépéskor ugyanúgy pörög mint előtte végig, bár az állásszög változik közben (bejön a horizont). ezt a két dolgot még előtte kellett volna stabillá tenni (+ a flepeket reentry helyzetbe állítani) és így belemerülni a légkörbe, utána meg pici mozdulatokkal lehet korrigálni a flepekkel - gondolom én. de tényleg olyan mintha nem lenne rcs kontroll, hanem a flapekkel akarnák megállítani a forgást a légkörben.

Előzmény: mpx (57075)
mpx Creative Commons License 22 órája 0 0 57075

Nézve ezt a bukdácsolást, nekem nagyon úgy tűnik, mintha a végére elfogyott volna valami. Az RCS thrusterek milyenek ezen ? Nitrogén, vagy a jó öreg hidrazin ?

jee_c Creative Commons License 23 órája 0 0 57074

Abban a technológiában pont a kialakuló plazmát alakítják - elektromágneses terekkel - olyanra, hogy optimális legyen a repülés szempontjából, szóval ott a körüláramló plazma formáját nem a repülő test formája határozza meg (illetve csak kis részben). A céljuk nyilván a légellenállás csökkentése, pont a melegedés elkerülése miatt és hogy kisebb teljesítménnyel lehessen nagyobb sebességet elérni még sűrűbb légkörben.

Előzmény: szilvatövis (57073)
szilvatövis Creative Commons License 1 napja 0 0 57073

Ja... a múltkor a csempe polémiánál olvasgattam róla, ezért nem áramvonalas (hegyes) a Shuttle orra sem, hogy széttolja a lökéshullám kúpot, ne érje a felületet.

Akartam is írni a múltkor, hogy a Hyperionnak túl hegyes az orra, de aztán meggondoltam magam, biztosan nem véletlen szakítottak a hagyományos formával, ha már plazmaháton akarnak utazni.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166494750&t=9009306

Előzmény: jee_c (57072)
jee_c Creative Commons License 1 napja 0 0 57072

Légkörbe visszalépés sebessége (azoknál a sűrűségeknél, amik már számítanak ennél a jelenségnél) lényegesen nagyobb a kifele haladás sebességénél. Nem is lenne értelme olyan repülési profilt csinálni indításnál, aminél ekkora sebességgel ez a hatás fellépne. Hiszen ez egyben elég komoly fékező erőt is jelent, amit minimalizálnak, amennyire lehet. Tipikusan a Max-Q pont körülbelül 1 Mach sebesség körül szokott elhelyezkedni a repülés során, olyan 10-20km magasságban.

Amikor már orbitális körüli sebességgel halad a második (vagy többedik) fokozat, akkorra már elhagyja a légkört gyakorlatilag.

 

(amennyire én tudom) maga a plazma effektus kialakulása a nagy hőmérséklet kialakulása miatt következik be, ahogy írtátok is. Az pedig amiatt jön létre, mert az eszköz olyan hatalmas sebességgel érkezik (több km/s), ami miatt a légkör legfelső részének a nagyon ritka gázai sem tudnak kitérni az útjából, hanem azokat maga előtt tolja (amíg aztán el nem tudnak slisszolni oldalt), és ott összesűrűsödnek. Ha egy gázt összenyomsz, az felmelegedik.

 

Az űrhajó felülete szerencsére nem melegedik fel ennyire, mivel egy kompressziós lökéshullám (angolul shockwave) alakul ki, ami - az űrszköz alakjától függően - az űrhajó felületétől egy bizonyos távolságra van. A melegítő hatás nagyobbik része a forró plazma hősugárzásának az útján jut el a felületre (bár biztosan van konvekciós hőátadás is - de ez kisebb annál, mintha a kialakult brutál magas hőmérsékletű plazma ténylegesen érintené az űreszköz felületét).

 

A Starship (Ship) esetében a henger forma, illetve az abból kiálló szárnyak formája miatt ez a lökéshullám messzebb lehet, mintha pl. orral - vagy hajtóműgondolával előre érkezne a légkörbe.

exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57071

Annyit még hozzáteszek, hogy a N a spektrumanalizátorban a másik végén van - UV tartományban...

Előzmény: Biga Cubensis (57070)
Biga Cubensis Creative Commons License 1 napja 0 0 57070

Vannak itt jobb matekosok/fizikások nálam, majd írnak, ha lesz kedvük, tőlem ennyire tellett :)

Előzmény: exhighand (57068)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57069

A lökéshullámban a molekula sebesség a rendezetlen irányokban függ csak a hőmérséklettől. 2,7K űrhőmérsékletnél ez  42,2m/s. A molekula tehetetlensége miatt is képtelenség, hogy a molekulák felvegyék az űrhajó sebességét - rendezett irányban, tömegesen. De én befejezem, nincsen elég ismertem - mindenesetre más is feltette ezt a kérdést 4 évvel ezelőtt.

Előzmény: Biga Cubensis (57066)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57068

Ezek szerint rosszul tudtam, de a 2000 fokos felület mellett irreális a 68.000 fokos levegő. 2000 foknál pedig nincsen plazma, se narancssárga, se kék. 

Hagyjuk, mert nem tudjuk megfejteni most.

Előzmény: Biga Cubensis (57067)
Biga Cubensis Creative Commons License 1 napja 0 0 57067

Én meg azt találtam, hogy "red to yellow".

 

CF4: blue
SF6: pale blue
SiF4: light blue
SiCl4: light blue
Cl2: pale green
CCl4: pale green
H2: pink
O2: white bluish
N2: red to yellow
Br2: reddish
He: red to purple
Ne: brick red
Ar: dark red

 

https://www.plasma.com/en/plasma-technology-glossary/colour-of-the-plasma/

Előzmény: exhighand (57064)
Biga Cubensis Creative Commons License 1 napja 0 0 57066
Előzmény: exhighand (57063)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57065

Ha levegő molekulái felvennék a belépő űrhajó sebességét, akkor nem lenne sebességkülönbség és súrlódás sem, akkor nem kellene hőpajzs sem.

Előzmény: Biga Cubensis (57062)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57064

A nitrogén plazmája szép kéken világít.

Előzmény: Biga Cubensis (57062)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57063

Ez úgy tűnik, mintha egy AI adta volna válaszként. Kérlek add meg az egyes állandók értékét, mert utána számolnék. Szerintem nem lehetséges az entrópia ellenében ez a felmelegedés.

Előzmény: Biga Cubensis (57062)
Biga Cubensis Creative Commons License 1 napja 0 0 57062

Nitrogén szerintem. Egyébként az űrsikló belépésekor is megfigyelhető volt ez a vörös/narancssárga szín.

 

"A légkörbe való visszatéréssel az űrhajó átadja mozgási energiáját a becsapódó levegőmolekuláknak, így a molekulák is elkezdenek az űrhajó sebességével mozogni. A molekulák átlagos sebességének ismeretében kiszámíthatjuk a lökéshullám zóna gázhőmérsékletét :

 

 

Az űrsikló tipikus visszatérési sebessége kb. 7823m/s. Ez adja a lökés zóna hőmérsékletét ≈68′000Celsius fokot, ez több mint elégnek tűnik ahhoz, hogy a nitrogént plazmává hevítse."

Előzmény: exhighand (57061)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57061

Na igen, de a felső légkörben csak nyomokban van olyan elem ami narancs színnel világít az ionizáció miatt. Ugye az mindegy, hogy kifelé, vagy befelé jön valami az első szökési sebességgel és mégis, amikor kifelé megy, akkor minden esetben kékes-zöld az ionizálódott levegő színe. 

Előzmény: Biga Cubensis (57060)
Biga Cubensis Creative Commons License 1 napja 0 0 57060

Ionizált gáz, ezt is nevezik plazmának. Attól függően változik a színe, hogy melyik gáz ionizálódott nagyobb mennyiségben.

(Ez a gáz ilyenkor kb 2000 C fokos.)

 

Langmuir also introduced the term "plasma" as a description of ionized gas in 1928:[12]

 

Except near the electrodes, where there are sheaths containing very few electrons, the ionized gas contains ions and electrons in about equal numbers so that the resultant space charge is very small. We shall use the name plasma to describe this region containing balanced charges of ions and electrons.

Előzmény: exhighand (57059)
exhighand Creative Commons License 1 napja 0 0 57059

Tud valaki magyarázatot adni arra, hogy amikor a SpaceX belépett a légkörbe, akkor az ionizálódó levegő miért narancs színben világított?

Mert ugye plazmáról szó sem lehet 12.000 fok alatt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!