Keresés

Részletes keresés

Tavirozsa4711 Creative Commons License 2024.02.17 0 0 26217

köszi az infót

Előzmény: pintjano (26216)
pintjano Creative Commons License 2024.02.14 0 0 26216

Nem messze van házunk, fűtetlen és semmi baja, de nincs hajópadló csak döngölt föld padló... felesleges fűteni. Benn egy búbos, vagy csikótüzhely ha kell hamar be lehet fűteni

üdv PJ

Előzmény: Tavirozsa4711 (26215)
Tavirozsa4711 Creative Commons License 2024.02.14 0 0 26215

Sziasztok.

Tisza-tó környékén szeretnék venni régi vályog parasztházat, ami nyaralóként funkcionálna.

Hírdetések között több jó állapotú is található, és a vályogépületek kapcsán elkerülendő építészeti megoldásokkal szerintem tisztában vagyok.

(pl. cement vakolat, betonozás, gipszkarton, diszperzites festés, csempeburkolat kerülése, stb.)

 

Ami számomra még ismeretlen, hogy olyan esetben, ha nyaralóként használatos az épület, de nincs beázva, vagy felázva, a téli időszak fűtetlensége okozhat-e valamilyen károsodást? 

 

Másik kérdésem, hogy vályogépületbe, kezeletlen hajópadló alá, de ott elterített üveghab hőszigetelés fölé, homokágyba telepített fűtőkábelekről van-e valakinek tapasztalata?

Egyik nézőpont szerint a hajópadló alatti kb 10cm-es homokágy melegítésével jól fűthetőek lennének a helységek, másik nézőpont szerint,  az aljzatszigetelés hiányából adódoan, a talajpára feláramlása intenzívebbé válhat, tehát épp hogy ártana az épületnek.

 

Van ezekkel a dilámmákkal kapcsolatban valakinek tapasztalata?

 

pintjano Creative Commons License 2024.02.07 0 0 26214

az a jó ha beindul, különben nem tart sokáig... még tennék bele kökényt galagonyát vadszedret, legyen valami ehető is ... somot -drága, de van ahol lehet szedni van sok magról kelt

Előzmény: recoil (26213)
recoil Creative Commons License 2024.02.05 0 0 26213

Sziasztok!

 

Nem tartozik közvetlenól a vályogházhoz, de nem lenne idegen tőle a kérdésem

A telekhatáron nagy a lejtés, és patics vagy boronafal módszerrel szintbe lehet hozni méterenkénti karo megtámasztással ~30-40cm-t?

Csinált már valaki ilyet?

Ódzkodom az L alakú betonformától.

Lehet még mogyoró vagy fűzfafonat, de tartok tőle, hogy valamelyik beindul abból

szervezkedő Creative Commons License 2024.01.08 0 0 26212

Ezeknek a házaknak a legtöbbje már simán túl van az első száz évén. Millió mindent megéltek ezalatt. Legtobbjébol már 2-3 nemzedék halt ki. Technologiák jöttek- mentek. Linóleum, gázfűtés, betonozás. Mind különböző módon, de egy egy "gyilkosság" volt az épülettel szemben. Egy tábla csokim van rá, hogy azt a bizonyos macskaajtót, akár egy kanállal ki lehetne vakarni a falból, hiszen a nem létező vizszigatelés fölött közvetlen, szerintem az alsó sor vályog is olyan amilyen. Én azért javasoltam a sima fúrógépet, mert van ahol pár sor nagyméretű téglával indítanak, ott megizzadnánk ha műanyag kanállal vakargatnánk!

:-)))))

 

Nem szeretnélek megbántani, tisztelem a korodat, ha te a háború utáni időszakot így láttad, de...!

 

Én ezt az időszakot a dedszuleim, nagyszüleim elmondásából ismerem. Az építkezés sosem volt olcsó dolog. Az hogy ki milyen anyagi körülmények között élt akkor, az lehetőségeitől, a szorgalmától és az onmagaval tapasztott igényétől függött, hasonlóan napjainkhoz. 

Azokat akiket te élelmes jelzővel illetsz, a dédim és a nagyim prolikként emlegetett mindig. Nincstelen városi/falusi prolik. Még a hangsúly is itt van a fülemben, ahogy mondták.

 

Élő példaként meg tudnám mutatni, mi a különbség a rokonunk karbantartott valyoghaza és az "élelmesek" által elfoglat épület között. Pont a kettő ház egymással szemben van az utcában!!!

....és a proli hiába csak úgy megkapta, belőle csak proli maradt, akitől meg elvették, az meg tanítatta a gyerekét és alkotmánybíró lett belőle.

 

Tehát ez is egy érdekes kanyar a valyoghazak életében.

Szerintem!

Előzmény: Mezőföldi 2 (26211)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2024.01.08 0 0 26211

 

 

 

Egyszerű  és tán naiv kérdéseddel vihart generáltál.   Előkerült sok sok tévhit.

 Pl. az hogy a vályog oldódik.

 

  Anno régen...... a szociálizmus születésének idején(  46 -49  -ben) láttam,hogy   a házakat u.n vert falból    / is / építették  (már aki akkor épített faluhelyen) Nos ezekbe a vert falakba a nyílászárokat útólag alakították    ki.  Egyszerű fűrészeléssel kialakították a nyílást majd behelyezték az ajtót és ablakokat.

 

 

 Természetesen csak nagyon 'földhözragadt' szegény emberek csinálták  így. Az élelmesek akkoriban nem építettek házakat.....egyszerűen elvették a másokét.

Előzmény: százévegypillanat (26198)
mzm Creative Commons License 2024.01.07 0 0 26210

Amint írtam, nem kívánok veled társalogni, és ha nem tudod értelmezni, amit írtam, ezúton is megkérlek, hagyjál ki a hozzászólásaidból.

Előzmény: szervezkedő (26207)
Zöldár Creative Commons License 2024.01.07 0 0 26209

 

 

 

 "szeretnék két szoba közé macskaátjárót vágni".,majd  

 

  25 centi átmérőjű acélcső beépítésével 

Készülhet a doktori disszertácó...nem a vályog -acélcső  együtt hatásáról,   hanem a félre olvasásról.

Előzmény: százévegypillanat (26198)
Zöldár Creative Commons License 2024.01.07 0 0 26208

  Túl van lihegve ez a macska luk..

 

   Egy használt rókafarkú fűrész is megteszi. Kézzel, semmi gép.

 

A macsek méretétől függően nagyjából a 150 mm átmérő is megteszi.

szervezkedő Creative Commons License 2024.01.07 0 1 26207

Szükséges az egymás iránti tisztelet és alázat ahhoz hogy egy ilyen felületen az ember kommunikálni tudjon másokkal.

Ebben a topicban ez azt gondolom eddig nem volt probléma.

 

Többször felmerült olyan kérdés, amire hétköznapi megoldást tud egyik másik olvtárs. Többfélék vagyunk, mindenki más szemüvegen keresztül látja a világot és tud más-más választ adni.

 

Bevallom nekem nincs építőiparral kapcsolatban végzettségem, de több épulet felújítását vagy építését végeztem már el. Sok munkafázisba aktívan is bekapcsolódtam. Az önbizalmat  az adta hogy "egy kis malter, egy kis mész, a kőművesnek nem kell ész."-tartja a bölcselet. Természetesen ez egy külön szakma, de ha nem egy több funkciós szellőztető rendszer központi egységét kell angolul felprogramozni vagy bármi más speciális ismeretet igénylő feladatot végrehajtani, akkor annak sokszor nekivagok én is, ha időm engedi.

 

Kedves mzm!

Azt kérem tőled, ha rossz napod van, vagy bármi más miatt érzékenyebben megérint amit itt olvasol, akkor ne válaszolj azonnal, inkább aludj rá egyet. 

 

Teljesen intelligens módon, minden cinizmus nélkül javasoltam egy egyszerű falusi megoldást, ami gyors, olcsó és mindneki számára könnyen kivitelezhető, ha a falba pl. egy elszívó ventilátor számára szeretne kivezetést készíteni, lyukat fúrni.

 

Egészséges okát nem látom a reakciódnak.

Kérlek mindenkinek, tehát nekem is, azt a tiszteletet add meg a topicban, amit te is kapsz. Köszönöm szépen.

Előzmény: mzm (26206)
mzm Creative Commons License 2024.01.06 0 0 26206

Ja, valóban.

Hiszen eddig még csak 34 épület felújítását csináltam végig, köztük kettőt a saját családomnak...

Részemről a veled való vita befejezve

 

Előzmény: szervezkedő (26205)
szervezkedő Creative Commons License 2024.01.05 0 0 26205

Valószínűleg inkább vagy elméleti mint gyakorlati ember.

Ezt ne kritikaként vedd, nagyon sokat segítettél már sokunknak az évek alatt.

 

A lyuk közepét fúrod meg először. Ha kész, akkor már látod mindkettő oldalon hogy mit mutat. Itt tudsz változtani ha szeretnél.

Azután a lyuk szélén alul, felül, jobbra, balra egy egy lyukat fúrsz. Azutan körbe pl felezve, negyedelve a távokat megfurkálod és egy collos csővel kiütöd, kapargatod stb.

Híg anyag, cserép stb ahogy a cső mellé dolgozol. 

Így nem kell "szétveretni" az egész falat + felesleges emiatt valami brutál gépet bérelni/venni.

 

(A B verzió nálam az volt hogy megvakartam a falat és kb 2/3ad valyogteglat operáltam ki. A nyílás 2oldalara élére állított téglát tettem, közé ment a 110es cső, amit át kellett vezetnem a falon.)

 

Előzmény: mzm (26203)
trebront Creative Commons License 2024.01.05 0 0 26204

az acélcsövön kicsapódó pára hosszútávon feloldja a vályogot körülötte.

vályogot nem illik acél, beton, ("hideg tapintású") anyagokkal összeérinteni.

a tégla, fa, ytong, bitumenes lemez viszont problémamentes kapcsolat.

statika: ne az ajtónyílás mellé tedd közvetlenül a lukat, hanem hagyj jó vastag "húst" a tok mellett

Előzmény: százévegypillanat (26198)
mzm Creative Commons License 2024.01.05 -2 0 26203

Bakker...

Ilyenkor jövök rá, hogy én mennyire nem értek a vályogfalakhoz, hisz még csak 27 éve foglalkozom velük. És mások mennyire menők!

Ja. Egy 10 mm-es fúróval kell 50 centi vastag falba 250 mm átmerőjű lukat fúrni. Azannnnya, hogy én eztet mé' nem tudom...

 

Előzmény: szervezkedő (26202)
szervezkedő Creative Commons License 2024.01.05 0 0 26202

Csudákat kell.

Egy sima lidls akksis géppel, 10es furóval ki lehet faragni gyorsan.

Szerintem.

25centin egy cig*nygyerek befér, ekkora felesleges. Bőven elég szerintem egy sokkal kisebb KG cső is.

Előzmény: mzm (26201)
mzm Creative Commons License 2024.01.05 0 1 26201

Az acélcső beépítése - vagy valamilyen megtámasztás kialakítása a lyukhoz - mindenképp szükséges és jó. De...

Egy 250 mm átmérőjű lyuk fúrásához egy vályogfalba vagy tömésfalba nagyteljesítményű (ipari) fúró kell. 

Ezek viszont fúráskor elég komoly dinamikus terhet adnak át a falszerkezetnek, amit azok nem szeretnek.

Én valami más megoldást javasolnék.

Miért nem jó, ha az ajtón van a lyuk?

 

 

Előzmény: százévegypillanat (26198)
Varek1 Creative Commons License 2024.01.01 0 0 26200

 

 

 A 25 cm-es lukon egy kotorék eb is átfér

Előzmény: Varek1 (26199)
Varek1 Creative Commons License 2024.01.01 0 0 26199

  Mennyi lehet annak a macskaajtónak a mérte?

 

Legyen 200 mm.

Semmi problém akár kör,akár négyzetes   a szelvény.

   A kör annyival praktikusabb hogy a cső elejét kifogazzuk és azzal furjuk a lukat

Előzmény: százévegypillanat (26198)
százévegypillanat Creative Commons License 2024.01.01 0 0 26198

Tisztelt MZM-hez lenne kérdésem.

 

100 éves másfeles  vályogtéglából épült 50 centis teherhordó vályogfalba szeretnék két szoba közé macskaátjárót vágni. Lent a padló magasságában. 25 centi átmérőjű acélcső beépítésével könnyen kivitelezhető lenne. A kérdés az hogy problémát jelent e majd idővel statikailag körszelvény beépítése teherhordó falban? Vagy sokkal körülményesebb módon négyzetkeresztmetszetű átjárót készítsek hogy ne keletkezzen statikai probléma? Előre is köszönöm a válaszát!

bbfeco Creative Commons License 2023.12.06 0 0 26197

Akár igazad is lehetne, de nálam nem porfödém van, henem boritott gerendás fafödém.A saralás és a padlásdeszka levétele után a gerendák közti höszigetelést is meg tudtam csinálni( + 2talicska diohéj, uannyi vályogpor, meg egy macska csontváz eltakaritása). 

Előzmény: Palási (26196)
Palási Creative Commons License 2023.12.06 0 0 26196

 

 

Kárvolt.

A saralásnak meg van a funkciója !

Előzmény: bbfeco (26195)
bbfeco Creative Commons License 2023.12.06 0 0 26195

Pedig ez egy "joo 5let", én pl "levettem " a padlésdeszkárol a saralást, és azzal vakoltam a tömés falamat :))

Előzmény: szervezkedő (26193)
Zöldár Creative Commons License 2023.12.04 0 1 26194

Na most mindenki jól meg lett edukálva !

Előzmény: David_991 (26192)
szervezkedő Creative Commons License 2023.12.03 0 2 26193

Vakolatot venniiiii????

Ki szeretne ilyet????

 

Ezt szerintem te nem ide szeretted volna bemásolni!

 

Ez eléggé reklamízű, nem????

Előzmény: David_991 (26192)
David_991 Creative Commons License 2023.12.03 0 0 26192

Vályogvakolatot venni egyet jelent azzal, hogy döntöttünk az egészséges otthon mellett.
A vályogvakolat számos előnnyel jár: rendkívül felhasználóbarát építőanyag, rugalmas és sokoldalú, és különböző szerkezeti vastagságban és színben kapható. Feldolgozható kézzel és vakológéppel egyaránt.

Ezenkívül az agyagvakolat hozzájárul a minőségitisztahelyiség klímához és fenntartható öko-építőanyag: Gyártása minimális energiát használ fel.


A vályoggal történt vakolás biztosítja többek között a helyiség páratartalmának megbízható szabályozását. Például főzés vagy fűtés során a levegő nedvességtartalma ingadozik, amelyet az Agyagfal kiegyenlít. A nedvességtartalom vagy a külső falrészre diffundál, ahol megszárad, vagy később visszakerül a szoba levegőjébe. Ez a tulajdonság a tradicionális favázas házak (“Fachwerk”) különösen előnyös, hiszen védi a fát is.

Ezenkívül a vályogvakolatainkban lévő agyagásványok megkötik az idegen-, és a szennyező anyagokat, így lényegében egy láthatatlan légtisztítóként funkcionál. 

Bővebben itt olvashat: https://www.shop.agyagfalak.hu/

Agyagvakolat az otthonába - új építésnél, felújításnál, egy ezermester az építőanyagok körében.

De nem a vályogvakolat az egyetlen ökológiai építőanyag, amivel elősegíthetjük az egészséges otthon létrejöttét...
Az egészséges otthon nem csak agyagból vagy mészből készített jó vakolatból áll: itt van még a szigetelés hő és hideg ellen, falfűtés a kényelemért és nem utolsó sorban a színek, stílusok az általános boldogságért, amit az otthonainktól elvárhatunk. A komplett beltéri rendszert megtalálja az Agyagfalaknál.

Fenntartható otthon: Napjainkban egyre gyakoribb kérdéskör a fenntarthatóság, a környezettudatosság, nyilván ez nem meglepő.

Számos felmérés igazolja viszont, hogy az építőipar jövőjét nagymértékben fogja befolyásolni a fenntarthatóság témaköre, éppen ezért egyre nagyobb hangsúly képeződik a lakosság edukálására ezen témakörben.

Pedro_amigo Creative Commons License 2023.11.28 0 0 26191

Sziasztok! Vályogház utólagos aládöngöléses alapmegerősítésben jártas ember segítségét / tanácsát szeretném kérni. Köszönet.

Pedro_amigo Creative Commons License 2023.10.13 -1 0 26190

Nincs bennük semmi titkos, de elég sokminden és inkább eszmecserét szeretnék folytatni más hasonló helyzetben lévő tulajjal. Ha lesz kedvem majd bepötyögöm őket.

Előzmény: szervezkedő (26189)
szervezkedő Creative Commons License 2023.10.12 0 1 26189

...de miért nem lehet ezeket a kérdéseket nyilvánosan feltenni???

Ha annyira személyes lenne, gondolom nem vadidegentől kérdeznéd meg. Nem???

bbfeco Creative Commons License 2023.10.12 0 0 26188

A gmailos:gmfeco@.

Előzmény: Pedro_amigo (26187)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!