Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2020.06.11 0 0 10023

Majd alkalomadtán utánanézek, hogy a szupravezetőkben mi tartja össze a Cooper-párokat.

(De ott mintha nem is fotonok lennének, hanem fononok. Azok pedig kvázirészecskék, kvantált rácsrezgések.)

Ez egyre cifrább...

Előzmény: Mungo (10022)
Mungo Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10022

Állítólag létezik nyugalmi tömeggel rendelkező foton.

 

A hülyeség is létezik, az teremti meg a nyugalmi tömeggel rendelkező fotont.

(Amikor lenne nyugalmi tömege, akkor éppen már nem lenne foton.)

Előzmény: Törölt nick (10021)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10021

Elnézést, lekötötte a figyelmemet a nyugalmi tömeggel rendelkező foton problémája.

Mert ha ilyen nincs, akkor a határfrekvencia nem terjedhet.

De közben eszembe jutott a szupravezetés. Állítólag létezik nyugalmi tömeggel rendelkező foton.

Előzmény: Mungo (10020)
Mungo Creative Commons License 2020.06.10 0 1 10020

És még valami eszembe jutott...


E2=m2c4+p2

Tudod, csak pontosan, szépen...

E2=m2c4+p2c2

Előzmény: Törölt nick (10016)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10019

Régebben nekem is úgy magyarázták, hogy az optikai szálban a teljes visszaverődés miatt pattog a fény.

De ha megnézed az utolsó előadást, ez a professzor már Maxwell alapján számolja az optikai szálat is.

Persze megkülönbözteti a vékony (egymódusú) és a vastagabb (többmódusú) optikai szálakat.

A terjedési sebességet pedig a két dielektrikum közötti határfeltételből számolja ki.

 

(Csak a félvezetőfizikát ne keverné bele valamelyik előadáson, mert az a magyarázata nem túl jó.)

 

Na de miköze ennek a relativitáselmélethez!?

 

A kulcsmondat az, hogy a határfeltétel adja meg a terjedési sebességet.

Na de mi van akkor, ha "nincs" határfeltétel. Se másik dielektrikum, se fém fal.

Vákuum vákkummal körülvéve. Hagymát hagymával.

Merugye akkor is van határfeltétel, csak eddig ezt mintha nem vettük volna észre.

Szóval engem régóta foglalkoztat az a kérdés, hogy a fénysebesség miért pont annyi.

Esetleg a vákuummal lezárt vákuum alapján ki lehetne okoskodni valamit...

Előzmény: G.Á 0123 (10018)
G.Á 0123 Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10018

Pedig csak ebben az esetben lenne némi létjogosultsága a cikk-cakkban verődés naiv elgondolásának. De a valódi számolás éppen azt  mutatja, hogy ekkor c-vel halad át a csövön.

 

Valamelyik távközlési inasegyetemen bolondítják a diákokat ezzel a magyarázattal?

 

Egyébként közismert, hogy ha a hullámhossz összemérhető a cső keresztmetszetével (vagy a hullámtérben lévő bármi akadályok méreteivel), akkor egy efféle "geometriai optikai" közelítés teljesen rossz eredményre vezet.

 

 

Azért a kérdés ennél árnyaltabb. Optoelektronikai és száloptikai számításoknál valóban sok könyv szokott tartalmazni egy geometriai optikai leírást, azzal a kiegészítéssel, hogy az optikai utat a fázissal köti össze. A különböző geometriai optikai utakhoz fázist rendelve, és általában ezek interferenciáját megengedve aztán olyan jóslatokat lehet tenni az optikai módusokra vonatkozóan, ami egyszerű esetekben elég jó közelítéssel igaz. És persze könnyebben számolható mint a hullámegyenlet.

Előzmény: construct (10015)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10017

Egyébként közismert, hogy ha a hullámhossz összemérhető a cső keresztmetszetével (vagy a hullámtérben lévő bármi akadályok méreteivel), akkor egy efféle "geometriai optikai" közelítés teljesen rossz eredményre vezet.

 

Ha egy rés kisebb a hullámhossznál, akkor a hullám (elvileg) rugalmasan visszapattan róla.

 

A csőtápvonal numerikus szimulációja szerint viszont egy rövid csövön is átmegy a csillapodó hullám egy része. Márpedig a rés (vagy lyuk) felfogható nagyon rövid csőnek.

 

- * -

 

Valamelyik távközlési inasegyetemen bolondítják a diákokat ezzel a magyarázattal?

 

Engem egy kicsit zavar viszont a következő magyarázat:

Két pontból kiinduló hullámok szuperpozícióját síkhullámként számolja. (ZH-példa.) Pedig pontszerű forrásból nem indulhat síkhullám.

https://bme.videotorium.hu/hu/recordings/5262/elektromagneses-terek-14-eloadas

Ha jól emlékszem, ezt az ábrát két alkalommal is felrajzolta.

https://bme.videotorium.hu/hu/recordings/5259/elektromagneses-terek-11-eloadas

Előzmény: construct (10015)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10016

Egyetlen frekvenciáról beszélek egyelőre. Csak semmi csoportsebesség. Maradjunk a fázissebességnél.

 

 

És még valami eszembe jutott...

 

E2=m2c4+p2

Ha jól emlékszem, mintha Susskind azt mondta volna, hogy a végtelen hullámhossz megjelenése a diszperziós relációban a nyugalmi tömeggel rendelkező részecskékre jellemző. Ezek szerint tehát a határfrekvencián tömeges fotonok jelennének meg? Egyre érdekesebb...

Előzmény: Mungo (10013)
construct Creative Commons License 2020.06.10 0 0 10015

A csőtápvonalban természetesen nem azért terjednek lassabban az EM hullámok, mert "cikk-cakkban verődnének" faltól falig.

Akár TE10, akár TM10 módusról van szó, a hullámegyenlet megoldásaiból kijön, hogy a csoportsebesség:

vcs=c.gyök(1- fkrit2/f2 )

 

Amiből látszik, hogy függ a jelcsomag f közepes frekvenciájától.

Ha az közelit a cső kritikus frekvenciájához (alsó határfrekvenciájához), akkor a csoportsebesség a nullához tart.

Ha pedig f a végtelenhez tart, akkor a csoportsebesség tart a c-hez.

Vagyis abban az esetben, amikor a hullámhossz annyira rövid a cső keresztmetszeti méreteihez képest, hogy abban már kvázi szabad hullámként terjed.

 

Pedig csak ebben az esetben lenne némi létjogosultsága a cikk-cakkban verődés naiv elgondolásának. De a valódi számolás éppen azt  mutatja, hogy ekkor c-vel halad át a csövön.

 

Valamelyik távközlési inasegyetemen bolondítják a diákokat ezzel a magyarázattal?

 

Egyébként közismert, hogy ha a hullámhossz összemérhető a cső keresztmetszetével (vagy a hullámtérben lévő bármi akadályok méreteivel), akkor egy efféle "geometriai optikai" közelítés teljesen rossz eredményre vezet.

 

Előzmény: Ménes Dénes (10014)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.09 0 0 10014

Ugye nem ebből a két-három szép ábrából akarod megérteni a teljes csőtápvonalelméletet. Cikk-cakkban terjed benne az elektromágneses hullám, verődik ide-oda a falak között. Nézz jobban utána! A hullámfrontok frdén állnak a keresztmetszeti síkhoz képest, ezért más a csőhullámhossz is. Rövidebb. A terjedés is lassabb a cső irányában, mint a fénysebesség. Nem az összképet kell nézni, hanem annak a fénysebességű tényleges EM hullámösszetevőit. 

Előzmény: Törölt nick (10012)
Mungo Creative Commons License 2020.06.09 0 0 10013

A hullámhossz is végtelen és a terjedési sebesség is.

Itt valamit csúnyán benéztél. A hullám terjedési sebessége kisebb a vákuumban mérhető fénysebességnél, a fázissebesség az, ami lehet annál nagyobb is.

Előzmény: Törölt nick (10012)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.09 -1 1 10012

Legyen TE10 módus, az egyszerűség kedvéért.

 

(Hoppá, a J-mezőt nekem nem is tanították.)

 

 

 

Hol van itt cikk-cakk terjedés? A módushoz tartozó erővonalkép adott sebességgel halad előre változatlan formában.

Bármilyen f(x,y,z) függvény az f(x,y,z-vt) leképezésen megy át. A határfrekvencián a terjedési tényező komplex 0. A hullámhossz is végtelen és a terjedési sebesség is.

Előzmény: Ménes Dénes (10010)
Mungo Creative Commons License 2020.06.09 0 0 10011

Fém falak között, mondjuk egy csőben.

Ott is csak a fázissebesség gyorsabb, mint a fénysebesség, de azzal nem lehet információt közölni a fénysebességnél gyorsabban.

Előzmény: Törölt nick (10008)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.09 0 0 10010

A csőtápvonalra gondolsz?

Mert abban pont nem, mivel abban valójában cikkcakkban terjed az EM hullám, és így a fénysebességnél kisebb a tápvonal irányú terjedése.

Előzmény: Törölt nick (10008)
mma Creative Commons License 2020.06.09 0 0 10009

Ez biztos, hogy nem igaz.

Előzmény: Törölt nick (10008)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.09 -1 0 10008

Megjegyzem, hogy léteznek fénysebességnél gyorsabban terjedő elektromágneses hullámok. Fém falak között, mondjuk egy csőben.

Előzmény: mma (10007)
mma Creative Commons License 2020.06.09 0 0 10007

Kimásoltam a 300 Mbyte-os, 628 oldalas fájlból azt az egy 18 oldalas, 700 kbyte-os cikket, amiben a kb. 4 oldal terjedelmű "6. §. Példa a „fénysebesség túllépését“ matató mozgásformára" fejezet az, amiről beszélünk.

 

Innen le is tölthető:  MARX GYÖRGY—SZAMOSI GÉZA : TÖMEGPONT ÁLTALÁNOS MOZGÁSFORMÁI A RELATIVISZTIKUS DINAMIKÁBAN

Előzmény: mma (10006)
mma Creative Commons License 2020.06.08 0 0 10006

Én egészen más dolgokat láttam itt, de most alaposabban megnéztem, és már látom, hogy a 440. számot viselő 460. oldallal kezdődően tényleg erről van szó. Kőszi!

Előzmény: Ménes Dénes (10005)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.08 0 1 10005

Amit én küldtem, három '57-es tanulmány, az annak az' 56-osnak a kidolgozottja, bővebb verziója. 

Előzmény: mma (10004)
mma Creative Commons License 2020.06.08 0 0 10004

 azt nem találom

 

Kár. Mindenesetre kösz, hogy kerested.

Előzmény: Ménes Dénes (10003)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.07 0 1 10003

Amit te vastagon írva említesz, azt nem találom, de ezt igen, és ez a három van meg nekem:

 

http://real-j.mtak.hu/1172/ itt rákeresel Marxra, látod az oldalszámokat.

 

https://matarka.hu/mobil/dev/klikk.php?cikkmutat=1040060&mutat=http://real-j.mtak.hu/1172/1/MAFIZFO_05.pdf

Előzmény: mma (10002)
mma Creative Commons License 2020.06.07 0 0 10002

Fel tudnád tenni valami elérhető helyre?

Előzmény: Ménes Dénes (10001)
Ménes Dénes Creative Commons License 2020.06.07 -3 0 10001

Nekem meg van, pár éve sikerült kivadásznom a netről, és letöltöttem. De figyelmeztetlek, hogy nagy marhaság az egész. Sajnos DGy valamelyik előadásában dicsőítően hivatkozik rá, amivel saját magát diszkvalifikálja az értelmes fizikusi szintről.

Előzmény: mma (10000)
mma Creative Commons License 2020.04.29 0 0 10000

Amiket írok, az tkp. Marx György: Relativisztikus dinamika c. ((MTA 1956) műve egyik fejezétének ismertetése

 

 

Megvan ez valakinek elektronikus formában?

(azt látom, hogy papír formában valahol az MTA könyvtárában megvan

Előzmény: Callie (3100)
takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2019.07.16 0 0 9999

Félreértettem a kérdésed. Nem az átkoordinátázás miatt cserélődik fel a dimenzió, hanem attól függetlenül az Sch metrikában. Az átkoordinátázással ezt el lehet kerülni. A beleeső objektumokhoz rögzített koordinátázásban nincs szingularitás.

Előzmény: pk1 (9997)
takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2019.07.16 0 0 9998

Igen. A metrikában előjelet váltanak az együtthatók a gravitációs sugáron belül.

Előzmény: pk1 (9997)
pk1 Creative Commons License 2019.07.16 -1 0 9997

A dinamikus átkoordinátázás miatt felcserélődik az idő, és a távolság dimenziója? Komolyan ezt állítod?

Előzmény: takacs.ferenc.bp (9996)
takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2019.07.16 0 0 9996

A metrikának az eseményhorizonton is szingularitása van, még ha megszüntethető is a szingularitás egy dinamikus átkoordinátázással. Emiatt a horizonton belül felcserélődik az idő, és a távolság dimenziója a külső metrikához képest, ami nyilvánvalóan értelmetlenné teszi ezen mennyiségekkel való számolást.

Előzmény: pk1 (9995)
pk1 Creative Commons License 2019.07.16 -1 0 9995

"A Sch metrika csak az eseményhorizonton kívül használható."

 

Miért is? Jó volna olvasni erről valami indoklást.

Előzmény: takacs.ferenc.bp (9994)
takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2019.07.14 0 0 9994

Alapvetően a szingularitás egy olyan tartományt jelez a modellben, amely nem kezelhető. Ilyen érteleben nincs jelentősége, mit mondunk róla. A Sch metrika csak az eseményhorizonton kívül használható. A paramétertér viszont egyfajta hozzárendelése az euklideszi newtoni tèrnek, és időnek. Itt persze értelmezhető a középpont.

 

Az eseményhorizonton belüli lehetőségekről sok elmèlet született, ebbe nem szeretnék belemenni, bár nekem is megvan a magam, hozzávetőleges műkedvelő elmélete, amiről már korábban is ejtettem szót valamikor.

      https://en.m.wikipedia.org/wiki/Interior_Schwarzschild_metric

Itt látható, hogy egy normál csillag belsejében a gr.potenciál körívszerű. Ez valójaban egy nagy sűrűségű univerzummodell is egyben. Ha nő a csillag es vele a tömege, a körív közelít a félkörhöz. Amikor eleri a félkört, akkor alakul ki a fekete lyuk. De ez a váltotás csupán a külvilagot érinti, a csillag belseje számára nincs változás. Én így gondolom.

Előzmény: pk1 (9986)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!