Keresés

Részletes keresés

pk1 Creative Commons License 18 órája 0 0 43464

Ebben az esetben az időegyenlet a magyarázat.

Előzmény: Thibi (43463)
Thibi Creative Commons License 18 órája 0 0 43463

Az még furcsább hogy például a nyári napforduló/legkorábbi napkelte/legkésőbbi napnyugta dátumai nem egy időpontra esnek, a nyári napforduló előtt van egy-két héttel a legkorábbi napkelte és utána egy-két héttel a legkésőbbi napnyugta, hasonló van a téli napfordulónál is, néha értettem hogy miért van ez

Előzmény: mma (43458)
pk1 Creative Commons License 19 órája 0 0 43462

Előttem válaszolót kiegészíteném:

... és azzal sem számoltunk, hogy a Föld-Hold rendszer baricentruma az, amelynek áthaladása számít az elkiptika síkján.

Előzmény: mma (43458)
mma Creative Commons License 1 napja 0 0 43461

OK, Köszi!

Előzmény: Fat old Sun (43459)
Fat old Sun Creative Commons License 1 napja -1 1 43460

Meg azzal se, hogy nem az Egyenlítőn laksz.

Előzmény: Fat old Sun (43459)
Fat old Sun Creative Commons License 1 napja -1 2 43459

Azért, mert a napéjegyenlőség időpontja az, amikor a Nap középpontja metszi az égi egyenlítőt.

A napkelte, -nyugta időpontokat meg úgy adják meg, hogy a Nap széle kibukkan, illetve eltűnik a horizonton.

És akkor a fénytöréssel még nem is számoltunk.

Előzmény: mma (43458)
mma Creative Commons License 1 napja 0 0 43458

Az hogy lehet, hogy ma, vagyis a tavaszi napéjegyenlőség előtt 3 nappal már hosszabb a nappal, mint az éjszaka?

 

lesi fotós Creative Commons License 3 napja 0 0 43457
Előzmény: bisc1 (43453)
asztrofotografia Creative Commons License 3 napja 0 0 43456

Én a betanításra értettem. De egyébként igen, ha azt érzékeli, hogy nem reagál eléggé, akkor ott általában valóban van mechanikai probléma.

Előzmény: bisc1 (43455)
bisc1 Creative Commons License 4 napja 0 0 43455

Már dobtam maxra is az eqmod-ban, uaz az eredmény.. talán mégis vmi mevchanikai hiba lehet, de érzésre, kézzel semmi lötyögés vagy feszülés, simán futnak a tengelyek.

Előzmény: asztrofotografia (43454)
asztrofotografia Creative Commons License 4 napja 0 0 43454

Ez paraméterezhető (mármint, hogy mekkorát és mennyit lépjen). Állítsd nagyobbra.

Előzmény: bisc1 (43452)
bisc1 Creative Commons License 4 napja 0 0 43453

EQMOD-on keresztül megy, ott a Pulseguiding felhúzva felénél magasabbra(0.7 vagy magasabb), még is hibára fut...

Előzmény: bisc1 (43452)
bisc1 Creative Commons License 4 napja 0 0 43452

Szép kitartás! Szép munka! Grat!

 

Egyszer itt is lesz biztos jó idő ha már egyszer elővettem és leporoltam a cuccost... találtam benne a főtükör körül pókhálót is... :-)

 

Illetve PHD2... régen Guidemastert használtam, azzal nem volt ilyen gond, viszont a PHD2-vel mindig DEC backlash hibát jelez, ettől függetlenül sztem pontos a vezetés, csak a kalibrációnál mindig ezt dobja... szíjhajtásra házilag átalakított NEQ6-Pro Goto, érzésre zéró backlash mind2 tengelyen, mégis DEC-ben a kalibráláskor azt mondja, nem lép eleget...mit lehetne tenni? Ötlet vkitől?

 

Kösz!

Előzmény: asztrofotografia (43451)
asztrofotografia Creative Commons License 5 napja 0 1 43451

Fél órás - pár órás etapokban vadásztam össze ezt a szumma 5 órát 3 hét alatt :(

Előzmény: bisc1 (43450)
bisc1 Creative Commons License 5 napja 0 1 43450

Bitang jó lett!!

Hol van még jó ég Mo.-n mostanában? Már egy hónapja még csak pislákoló csillagot sem látni tőlünk (Nemesvámos).

Előzmény: asztrofotografia (43447)
asztrofotografia Creative Commons License 2024.03.11 0 1 43449

Az SN 2024gy-t január 4-én fedezte fel Koichi Itagaki. Én csak ráálltam. 

Előzmény: Bölcs Árnyék (43448)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.03.11 0 0 43448

És hogyan sikerült kiszúrnod, mert a szupernóvák ritkák ?

Előzmény: asztrofotografia (43447)
asztrofotografia Creative Commons License 2024.03.11 0 2 43447

Érdekes, még mindig milyen jól látszik a szupernóva az NGC 4216-ban. Most fotóztam, januári a felfedezés.

RazorX911 Creative Commons License 2024.03.09 0 1 43446

"Jó és egyben rossz hír érkezett a csillagászok számára: az amerikai Nemzeti Tudományos Tanács szerint az Egyesült Államoknak 1,6 milliárd dollárt kellene fordítania egy "rendkívül nagy teleszkóp" megépítésére, amely új korszakba emelné az amerikai csillagászatot...."

 

https://sg.hu/cikkek/tudomany/156869/ket-szupernagy-teleszkop-verseng-a-megvalositasert

lesi fotós Creative Commons License 2024.03.08 -1 1 43445
bisc1 Creative Commons License 2024.03.07 -1 4 43444

"Topik a csillagos égbolt szerelmeseinek, minden, ami távcsővel, fényképezőgéppel, ccd-vel vagy szabad szemmel elérhető, legyen az bolygó, hold, üstökös, aszteroida, vagy épp sarki fény.
Alternatív tudósok ("kérésre bármit tagadok, cáfolok") a szomszédos topikokban keressenek menedéket!

Tiszta eget!"

 

Úgy érzem, a fentebbi bölcs szavakat ki kellene egészíteni egyéb ma divatos témák/topikok kizárásával, pl: politika, vallás...

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.03.06 -4 1 43443

Teljesen egyet értek veled, mert mostanában sokk csillagászati kép közt böngésztem a Google képek közt ! 

 

 

De nem tudom, hogy mit lehetne tenni ellene ;már gondoltam arra is, hogy ez szándékos politikai terelés a valláshoz húzó politikai pártok részéről ?

 

 

Remélem, hogy ti jobban tudjátok ♥ 

Előzmény: asztrofotografia (43442)
asztrofotografia Creative Commons License 2024.03.06 0 1 43442

Ez a kisebbik gond, mikor teljesen egyértelmű. A nagyobb, hogy a klasszikus asztrofotókon is van sokszor olyan beavatkozás, ami már túlzó. És azt nehezebb kiszúrni, kell hozzá némi szakmai tapasztalat.

Előzmény: Bölcs Árnyék (43438)
asztrofotografia Creative Commons License 2024.03.06 0 0 43441

Sajnos igen, az IR és UV tartományokban nincs számodra igazán értékelhető adat, csak felzajosítja. Szóval kell elé megfelelő átengedésű blokkszűrő. Rakhatod az obi elejére, ha mindig ugyanazt az obit használod és akkor meg is van oldva. De kaphatóak EOS gépekbe pattinthatóak is a szenzor elé. Meg kell nézni, a MILC-re is jó -e, nekem klasszikus tükörreflexes vázban volt.

Előzmény: Vegyszer (43437)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 43440

köszönöm, most már egy picit jobban értem

Előzmény: Fat old Sun (43439)
Fat old Sun Creative Commons License 2024.03.05 0 4 43439

2. rajta van az hogy Hubble 

3. rajta van hogy Space Telescope

4. meg az hogy nebula

 

Szívesen elmagyarázom neked, mert látom, számodra újdonság:

 

Ha ismerős szavakat találsz több más szó között, az azt jelenti, hogy ezek az általad külön-külön felismert szavak a többivel kapcsolatban állnak, és úgynevezett mondatokat alkotnak. Ezeknek van egy olyan sajátosságuk, hogy bizonyos nyelvtaninak nevezett szabályok alapján összefüggő gondolatokat jelölhetnek. Ennek a logikai kapcsolatnak az írásbeli felismerése, aztán reprodukálása az iskola alsó tagozatán elsajátítandó alapkompetencia (írás-olvasásnak is szokták nevezni), a további lépcsőfok a szövegértési kompetencia, ez persze van, akinek a második osztályra marad.

Bónusz pech, ha mindez nem az ember anyanyelvén történik, ez még némi további fejlesztést igányel.

 

Előzmény: Bölcs Árnyék (43435)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.03.05 -2 0 43438

Nekem az a kínos, hogy azon kell izgulnom, hogy melyik felvétel a való világi és melyik a művészileg elkövetett ♥

Előzmény: pk1 (43436)
Vegyszer Creative Commons License 2024.03.05 -1 1 43437

Szervusztok!

 

A minap hozzá sikerült jutni egy Canon EOS M10 vázhoz. Egy M50-et a párom évekkel ezelőtt már kapott karira, de azt nem szívesen vittem volna ki az ég alá éjjel, főleg, hogy a távkioldása nem egzakt. kábel nincs, mobillal nyűgös vezérelni hosszabb távon) 

Az M50 azért is volt timelaps, asztrofotó fronton lábonlőtt, mert a Magic Lantern már, a Canon Hack Development Kit meg még nem támogatja.

 

Ellenben az M10-hez van Canon Hack Development Kit

Ezzel azok az apróságok, hogy milyen hosszú, hány expó készüljön egyből vázon vezérelhető.

Emellett az M10 gyakorlatilag pillangókért volt. Való igaz, némi esztétikai hibákkal terhelt (egy mikroHDMI takaró gumi hiányzik, egy másik gumi lemálott, és vállalható módon lett pótolva, illetve valaki belenyúlt a gépvázba, vagy más miatt, de a hot mirror kissé koszos, bár a képeken nem vettem észtre), de ez egy ilyen gép esetén szerintem egyátalán nem hátrány, hanem előny, hogy olcsóbb.

Jött az ötlet, hogy akkor vegyem ki belőle a hotmirrorot, és lesz egy infra (full spektrumos) gépem.

 

Leírás is van hozzá a neten, hogy az astromod hogy van ennél a típusnál, engem se mentettek fel legóból az oviban, bár ilyen mélyen fizikailag nem nyúltam még bele gépbe.

 

Az merült fel kérdés gyanánt, hogy az IR szűrő kidobása után mindneképpen kell-e bele valami megfelelő üveg darabot oda betenni? Vagy maradhat az pucéran is?

Ha mindenképp kellene egy üveg, akkor azt jóárasítva honnét lehet beszerezni?

 

Első körben az asztrotájkép, timelaps, csíkhúzós témákat szeretném alaposabban vele körbejárni. Bár maga a natív infra fotózás is érdekes téma...

(főleg, hogy pár hete egy asztrofotós kapudrog SeeStar S50 is hozzám került, csak az ég nem igazán kegyes velem mostanság, így a Siril-rel is még csak ismerkedek)

Eddig minimális fotós digitális labormunkát végeztem, analógot ellenben jóval többet. De hát valahol el kell kezdeni...

 

pk1 Creative Commons License 2024.03.05 0 2 43436

Neked, mint AI szakértőnek ez különösen kínos lehet, mert egy kis képkeresés után meglett a forrás is:

 

"Artwork generated with OpenAI's DALLˇE 2 generator"

 

:o)

Előzmény: Bölcs Árnyék (43435)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 43435

meg kell magyaráznom magam : 

 

1. mert ti csillagászok sok mindent tapasztaltatok a felvételek kapcsán

2. rajta van az hogy Hubble 

3. rajta van hogy Space Telescope

4. meg az hogy nebula

 

 

És segítségre volt szükségem ! - mégis hová fordulhattam volna ?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!