Keresés

Részletes keresés

HierroF1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 28

Az a vezetékneve. :)

Előzmény: Callie (27)
Callie Creative Commons License 2012.02.09 0 0 27

Vikidál.

ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.09 0 0 26

Azt hiszem, a magyarság eddig túlnyomóan a bizáci kereszténységgel találkozott.
A nyugati kereszténységgel leginkább csak a honfoglalás után, és ez nem is volt egy barátságos közeledés egyik fél részéről sem.

Az, hogy ekkoriban néhányan nyugati térítőkkel kereszteltették meg magukat, ez egy ritkább
és inkább csak gesztusszerú lépés volt.

Szerintem Bizánc és Róma ellentéte nem tudatosodott a magyarságban. És nálunk a dolognak az egyházszakadásig nem is volt túl nagy jelentősége. A nyugat fenyegetettsége
nem ebből, hanem a kalandozásokból illetve azok felújításának a lehetőségéből adódik.

A Róma felé tett gesztusok inkább csak a korábbi ádáz ellenségekkel való kiegyezést
szolgálta, és nem volt mogötte hosszútávú koncepció.

 

 

Somogy korábban Fajsz birtoka volt. Nagy rejtély, hogy lett belőle a fejedelmi cím várományosának a birtoka.

 

Felteszem, ez se volt egy idilli történet. Nem véltlenül merült feledésbe.

Előzmény: Törölt nick (25)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.08 0 0 24

Így igaz.

 

Előzmény: HierroF1 (23)
HierroF1 Creative Commons License 2012.02.08 0 0 23

Erre nem gondoltam volna, de azt hiszem, tényleg így van: a Mihály és a László tényleg inkább keleties (bizáncias), főleg így a kettő együtt.

 

+ a Vazul névvel együtt még inkább

Előzmény: ZorróAszter (20)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.08 0 0 22

Nemnem!

 

Koppány felesége is Pehej volt!

Előzmény: vajkrém puli (21)
vajkrém puli Creative Commons License 2012.02.08 0 0 21

Az Árpád feleségének a neve, bocs.

István a király óta tudja minden magyar :"Árpádnéééééé Pehellly"

Előzmény: Törölt nick (2)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 20

Erre nem gondoltam volna, de azt hiszem, tényleg így van: a Mihály és a László tényleg inkább keleties (bizáncias), főleg így a kettő együtt.

 

Somogyország szerintem azért is fontos, mert a fejedelmi cím várományosának a birtoka volt.

 

Ezek szerint Koppányt legalábbi egy időben Géza is jogos örökösnek tekintette.

 

 

Koppány 960 körül született? Vagy korábban?

 

A legnagyobb vicc az lenne, ha Koppány is az István nevet kapta volna a keresztségben.

 

Akkor érteném, mire fel ez a nagy titkolódzáss. :o)

Előzmény: Törölt nick (17)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 1 19

Köszi.

 

Tudtam, hogy Önre mindig számíthatunk.

Előzmény: Törölt nick (18)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 18

5. Gyula

 

... ja nem... őőőő...

 

... V. Gyula ...

 

őőő....

 

Vikidál Gyula ...

 

bocs, hosszú volt a nap

Előzmény: ZorróAszter (-)
HierroF1 Creative Commons License 2012.02.07 0 0 16

Mihály azonban Géza öccse volt, Koppány pedig jóval idősebb Istvánnál, mert az éppen felserdült István előtt Koppány előbb Biharban, majd Somogyban birtokolt területeket."

 

Az, hogy Koppány idősebb volt Istvánnál, nem jelenti okvetlenül azt, hogy az apjának is idősebbnek kellett lennie Gézánál. 

 

Tudjuk, hogy Gézának voltak lányai is, ha ők idősebbek voltak Istvánnál, akkor István lehetett annyira kései gyerek, hogy Géza öccsének volt nála idősebb fia. Hiszen még testvérek között is előfordulhat generációnyi különbség.

Előzmény: Törölt nick (8)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 15

"Koppány vonala közelebbi leszármazottja volt Árpádnak, mint Géza illetve Vajk."
Bocs. Elfelejtettem mondani, hogy közben olvastam egy másik variációt is Tar Zerind származásáról.

Előzmény: Törölt nick (13)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 14

Ha jól értem a dolgot, akkor itt valami olyasmiről volt szó, hogy Koppány vonala közelebbi leszármazottja volt Árpádnak, mint Géza illetve Vajk.

 

Az hogy Géza lett a fejedelem, az az ősi öröklési rend következménye volt.

 

Vagyis Koppány úgy érezhette, Géza úgy csűri-csavarja-kombinálja az öröklési rendeket, hogy ne ő, hanem Vajk legyen az utóda.

Előzmény: Törölt nick (13)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 13

Tehát Koppány apjának közeli családtagnak kellett lennie, mondjuk Géza testvérének:)

Vagy talán...?

Előzmény: ZorróAszter (11)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 12

Kedves Ámbátor!

 

Ezt már megbeszéltük:

 

Koppányné is Pehej (ld. István, a király)

Előzmény: ámbátor (10)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11

Nini kedves mindenOKÉ!

 

OK OK:

 

Én is hasonlókat olvastam, de még ennél is bizonytalanabb megfogalmazásban.

 

 

"Koppány előbb Biharban, majd Somogyban birtokolt területeket."

 

Ez azt hiszem, azt jelenti, hogy előrébb jutott az örökösödési sorban.

 

Vajon miért?

 

Somogyország már a közvetlen örökös birtoka volt.

 

 

Kb. mint a kenti, cornwalli, walesi herceg esetében.

 

 

Ez viszont mintha azt mutatná, Koppány már rendesen betagozódott egy korai feudális rendbe.

Előzmény: Törölt nick (8)
ámbátor Creative Commons License 2012.02.07 0 0 10

Az nem Koppány: Árpádné Pehely.

Előzmény: Törölt nick (2)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 9

De biza az volt.

Mégpedig bizánci rítus szerint.

 

De ennek akkoriban nem volt túl nagy jelentősége.

 

Más kérdés, hogy jobb keresztény volt-e, mint Géza?

 

Valószínűleg nem. De ez sem biztos.

Előzmény: Zizi6785 (7)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 8
"Bakay Kornél Tar Zerindet Géza öccsével, Mihállyal azonosítja, fiát, Koppányt pedig Szár Lászlóval, arra alapozva, hogy ők is megkeresztelkedtek, még ha csak színleg is. Tar Zerindnek és Koppánynak azonban nem ismerjük a keresztény nevét, Mihálynak és Szár Lászlónak pedig a pogány nevét, s ezeket a hiányokat ez a feltételezés kitölti.

Mihály azonban Géza öccse volt, Koppány pedig jóval idősebb Istvánnál, mert az éppen felserdült István előtt Koppány előbb Biharban, majd Somogyban birtokolt területeket."

 

"Mihály szálláshelyeinek meghatározását megnehezíti, hogy nem ismerjük pogány nevét – mint pl. Szent István esetében a Vajkot –, csak amit a keresztségben kapott. A helyneveket a nép viszont ekkor még a pogány név után adta. Mihály utódai, a Péter utáni Árpád-házi királyok gyakran adtak 10. századi Árpád-házi nevet utódaiknak, mint pl. Levente, Géza, Álmos. Mihály néve viszont egy sem akad, míg Géza kettő is, ami azért is furcsa, mert Mihály a felmenőjük volt, Géza nem. A valószínűség amellett szól, hogy az utódok között kellett lennie a Mihály pogány nevét viselőknek is. Megvizsgálva azon területek – pl. a dukátus – helyneveit, ahol Géza is és Koppány is birtokos volt, a velük közeli időben birtokló Mihály neve után kutatva, Györffy Györgynek feltűnt a Béla név a Koppány és Décs/Gyécsa helynevek között. A Béla név egyébként látszólag előzmény nélkül lett a legnépszerűbb név az Árpád-házi királyok között, és már korábban is felvetették azt a lehetőséget, hogy Mihály pogány neve Béla volt, amely egyébként a bojla méltóságnévből ered. [3]"

 

De ha jól emlékszem azért akadt néhány árpádházi László is:)

Zizi6785 Creative Commons License 2012.02.07 0 0 7

Nem volt keresztneve, hiszen nem volt keresztény:-)

Előzmény: ZorróAszter (-)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 6

:D

Előzmény: ZorróAszter (3)
jó hír Creative Commons License 2012.02.07 0 0 5

fogós kérdés...nem is tudom...

ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 4

A keresztnév lenne a kérdés, nem a vezetéknév!

Azt már tudjuk :o)

Előzmény: Géppuskaszájú Rapper (1)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 3

Az István, a királyban?

Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 2

A kérdésre a választ nem tudom, de segítségképpen a kutatáshoz: a felesége neve Pehely.

Előzmény: ZorróAszter (-)
Géppuskaszájú Rapper Creative Commons License 2012.02.07 0 0 1

Szent. Ezt nem nehéz kitalálni a tesója nevéből.

Előzmény: ZorróAszter (-)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.07 0 0 topiknyitó

Feltehetően az élesebb kontraszt érdekében Géza fejedelem keresztneve ha nem is titkolt, de nem nagyon propagált. Holott Géza is ugyanannak az István protomártírnak a nevét vette fel, mint Vajk.

 

Hasonló okból még kevésbé ismert Koppány keresztneve.

 

Az irodalom szerint Géza rokonságában van egy pogány, később megkeresztelkedett apa-fiú páros, akinek nem ismerjük az eredeti pogány nevét: Mihály és fia, Szár László.

 

És ismert egy szintén megkeresztelkedett, korábban pogány apa-fiú páros, akiknek viszont a keresztnevét nem ismerjük: ez Tar Zerind és fia, Koppány.

 

Egyes feltételezések szerint ez a látszólag négy különböző név valójában csupán két embert jelölt: Tar Zerindet, aki a keresztségben a Mihály nevet kapta, és fia, Koppány, akinek ezek szerint László lett volna a keresztneve.

De ez egyáltalán nem bizonyos.

 

Mi volt hát Koppány igazi keresztneve?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!