Keresés

Részletes keresés

Theoderich Creative Commons License 2011.12.07 0 0 1470

Én egyáltalán nem jártam óvodába, mert valami kideríthetetlen okból erősen kötődtem családomhoz, és rettegtem az óvodai közösségtől. Nagyon boldog gyerekkorom volt. Ennek ellenére 6 éves koromtól minden gond nélkül beilleszkedtem az iskolai közösségbe, a legjobb tanulók között voltam. Egyetem, dupla doktorátus, tudományos karrier, több évtizedes tanári munka (általános iskolától-egyetemig). Kiegyensúlyozott felnőtt lettem, de még mai napig is rémálmaim között szerepel az a három napnyi próbaidő az óvodában. Lehet, hogy én vagyok a kivétel, aki erősíti a szabályt? Bizonyára vagyuk még páran az országban ilyen "óvodakerülők".

Ammandina Creative Commons License 2011.05.27 0 0 1469

Huhh, milyen ovik vannak. Szvsz nálunk nem is tudják, ki tud cipőt kötni, és ki nem :-)

Előzmény: Aminah (1468)
Aminah Creative Commons License 2011.05.27 0 0 1468

OK, ezen nem is miattuk görcsölök, szerencsés természetük van, egy ponton túl tesznek az alkotmányra, őket ilyesmivel nem lehet terrorizálni, hogy hú, amíg nem tudsz cipőt kötni, addig nem teszünk aranyos kis cipőcskét a jeled mellé a faliújságra, de nem is egy gyereken látom, hogy enyhén szólva nincs ez rájuk jó hatással. (különösen, ha a szüleiket lehet ilyesmivel terrorizálni)

Előzmény: Ammandina (1467)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.27 0 0 1467

Ha imádják akkor kár ezen görcsölni. Tudod, gyereknevelésben van az elmélet, utána meg a gyakorlat :-)

Előzmény: Aminah (1466)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1466

Nálunk feladatlapokkal fejlesztik már középsős koruk óta. Ilyen előadás, olyan táncbemutató, tornaóra a szomszéd iskola tornatermében, úszásoktatás az uszodában, a faliújságon kitéve, hogy ki melyik verset tudja már kívülről, stb.  A fiam viszont imádja. Most legutóbb szeptemberben volt pár hónapnyi lázadás, de azt leszámítva tök jól érezte magát a 3 év alatt. A kicsi is szereti, én úgy látom, akkor meg úgy vagyok vele, hogy hát legyen, ha nekik jó, nekem is jó.

Előzmény: Ammandina (1465)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1465

Ha nem feladatlapokkal fejlesztik a gyereket, akkor az ok.

Az én nagybbik gyerekem úgy került suliba, hogy a 3 ovodás éve alatt 1 db feladatlapján dugták az orrom elé, az iskolaérettségi tesztet.

Te is feljeszted a gyerekedet amikor mesélsz neki, csak nem nevezed úgy. Ez abból látszik, hgy akinek nem mesélnek napi szinten az nagyonlemarad. Szókincse, kifejezőképessége stb. Ha egy elsős tanítónéni eltölt pár napot a gyerekeddel, megmondja mennyit meséltéál neki. Napi szinten, hetente vagy ritkábban. (Nyilván, ha havi 1 kimarad utazás, betegség akármi miatt az nem szűrhető ki, de a gyakorisága igen.)

Előzmény: Aminah (1459)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1464

Volt. Megnyugtatott, hogy minden rendben :-)

Megvizsgálták többek között a látását, hallását, vérnyomását, gerincét, van-e lúdtalp, csináltatott vele mindenféle feladatokat, beszélgettünk a gyerekről, ha volt kérdésem, azt megbeszéltük. Szeritnem jó az, ha valaki kívülálló is ránéz egy évben egyszer a gyerekre ilyen szempontból, a saját gyerekével az ember (én legalábbis) hajlamos az elfogultságra vagy épp a túlaggódásra :-)

Előzmény: Ammandina (1463)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1463

És volt valami értelme a 4 éves státuszvizsgálatnak, megállapított valamit, amint nem tudtál?

Előzmény: Aminah (1462)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1462

Nálunk értesítést küldenek. Egyszer el voltam havazva és elfelejtettem elmenni, akkor a védőnő megkeresett a fészbukon, hogy ugye nem felejtettem el, hogy a gyerek 4 éves lett és vár szeretettel :-) Szerintem ha nem reagálok, kijön hozzánk házhoz :-)

(amúgy nagyon bírom őt, már-már baráti a viszonyunk, nagy segítség volt a kezdetekben)

Előzmény: Ammandina (1461)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1461

Látod az én gyerekem nem volt 3 éves státuszvizsgálaton, nem vittem rá el és a védőnő se keresett meg. 5 éves státuszra majd elviszem a suli miatt, de a gyerekemet a védődő eddig 2x látta + én még 1x találkoztam vele, amikor a bölcsis ajánlatot meg kellett írnia.

Értem én, hogy miért van védőnői rendszer, jó dolog, de nekünk nincs rá szükségünk. De ettől még úgy összességében jó dolog, nem is háborodtam fel, amikor megjött megnézni, milyenek a körülmények nálunk + még1x, amikor hazahoztuk a babát.

Előzmény: Aminah (1459)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1460

Van akit semmi sem érdekel, ha a fejünk tetejére állunk, akkor sem viszi el a gyerekét oviba.

Előzmény: mizseiszilvi (1457)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1459

Mi alapján? Hoznak egy törvényt és az alapján.

Vagy kössék egy bizonyos fejlettségi szinthez. (Szerintem ez lenne a legjobb, nem mindig anyagi helyzettől függ ám ez a dolog.) 3 éves status vizsgálat eleve mindenkinek kötelező, ha azon nem ér el a gyerek egy bizonyos szintet, akkor kötelező az ovi. + törvénybe iktatni, hogy aki védőnőt bántalmaz, annak letöltendő 1 évről indul a tárgyalása.

Persze a legegyszerűbb azt mondani, hogy mindenkinek kötelező és kész...

 

És értem én, hogy valójában összességében (valószínűleg) kisebb azoknak a gyerekeknek száma, akik ezt megszenvednék, mint azoknak, akik meg nagyon sokat nyernének vele, és akkor megéri... és különebn is mindkét gyerekem 3 éves korától ovis, és szeretik, akkor meg mi bajom van? Az a bajom, hogy ha 3 éves kortól kötelezően óvodába küldjük a gyerekeket, az szerintem hatalmas lendületet adna ennek a minélkorábbanfejlesszünk őrületnek, ami enélkül is egyre durvul. Egyre korábbra kerül az a korhatár, amikor a gyereket már fejleszteni kell...régen az ovi csak gyerekmegőrző volt, az oktatás az iskolában kezdődött. Aztán már a nagycsooport kötelező lett, aztán ma már ott tartunk, hogy az óvoda oktatási intézmény, tovább megyek, a gyerekeket bizonyos szülők már azért adják bölcsibe (!), - ijesztően sok szülőtől hallom ezt-  hogy könnyebb legyen neki az oviban...szerintem ez agyrém! Mi lesz itt, mire unokáink születnek? Ha 3 éves kortól kötelező lesz az ovi, az szerintem felgyorsítja ezt a folyamatot, amit inkább _szerintem_ minden eszközzel lassítani kellene.

Előzmény: Ammandina (1456)
mizseiszilvi Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1458

Ehhez hozzá kell még tennem, hogy a legtöbb 3H-s gyerek örömmel jár nálunk oviba és viszik rendesen a szülők, de minden településen vannak problémás családok.

 

Előzmény: mizseiszilvi (1457)
mizseiszilvi Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1457

erre lett kitalálva az óvodáztatási támogatás

 

De van olyan család, hogy ez sem érdekli őket és továbbra sem jár a gyerek oviba.

Idézem: "Messze van, és különben sem kelünk fel olyan korán."

Ebben a témában az volt a legjobb, hogy a kötelező utolsó évben sem vitték óvodába a gyereket, akit ennek hiányában aztán nem vettek fel iskolába sem.

 

Az a baj, hogy sok esetben alap dolgokat nem sajátítanak el a családban, és ezt próbálják pótolni az oviban, de ha be sem íratják akkor ez esélytelen.

Előzmény: Aminah (1455)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1456

Mi alapján, ha nem kötelező? Suli esetében azért lehet a segélyt az iskolalátogatáshoz kötni, mert tankötelezettség van, ha a gyerek nem jár iskolába, a szülő nem teljesítio kötelezettségét, segélyt meg lehet vonni.

De óvoda esetén, ha a nem kötelező, a szülő nem szeg meg semmilyen szabályt, így nem kaphat szankciót.

Előzmény: Aminah (1455)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1455

Kössék a segélyt az óvoda látogatáshoz.

Előzmény: Ammandina (1454)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1454

Mert akkor rasszista Mo-ról zengne a hazai és a nemzetközi sajtó.

Előzmény: Aminah (1453)
Aminah Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1453

"Mindenki tudja, migy ez azért merült fel, hogy a HHH-s gyerekek minél előbb, minél hosszabb időre kikerüljenek az otthoni körülmények közül, de azt nem lehet mondani, hogy a HHH-snak kötelező, a többieknek nem."

 

Miért nem lehet nekik megmondani?

Előzmény: Ammandina (1452)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.26 0 0 1452

Én sem értek egyet azzal, hogy kötelező legyen az ovi 3 vagy akár 4 évesen. Ráadásul a valóságtól meglehetősen elrugaszkodott ötlet, mert a mi kerületünkbn idén is több gyereket fognak elurtasítani, mint felvenni.

Mindenki tudja, migy ez azért merült fel, hogy a HHH-s gyerekek minél előbb, minél hosszabb időre kikerüljenek az otthoni körülmények közül, de azt nem lehet mondani, hogy a HHH-snak kötelező, a többieknek nem.

Nálam csak az verte ki a biztosítékot, hgy lesuttyózta az ovónéniket itt valaki, pedig jó esetben gyerekszertő, kedves ovónéni van az oviba, erre a páylára az megy, aki szereti a gyerekeke, valljuk be a fizetés nem túl vonzó.

És hogy ráér-e 5 éves koráig, Szvsz nem, de ez nem az a kérdés amit központilag kéne szabályozni. Az sincs törvényben, hogy hónapos koráig kell szoptatni egy gyerekekt.

Előzmény: anyabanya (1451)
anyabanya Creative Commons License 2011.05.25 0 0 1451

hát ez az, hogy szerencsés esetben az ovonénik tök rendben vannak, de van hogy nem...vagy van, hogy valamiért a csipet csapattal van baj és van, hogy másért nem jó az ovi és nincs akkor se baj, ráér az a kölök...

Előzmény: Ammandina (1446)
Aminah Creative Commons License 2011.05.25 0 0 1450

:-)

Előzmény: Törölt nick (1447)
Dogfüggő Creative Commons License 2011.05.25 0 0 1449

: )))

Előzmény: Törölt nick (1448)
Ammandina Creative Commons License 2011.05.24 0 0 1446

Te suttyóztad le az ovónéniket. Szerintem a mienk (mind a kettő) intelligensebb nálad. Legalábbis a beírásaid alapján tuti.

 

Nem tudom hol élsz, de az ovoda megítélése nagyban függ attól, hova akarod, (vagy hova) tudod beiratni. Ha jó a gyerekanyag, akkor csak előnyére válhat. Ha nem, én se vinném, pedig az enyimek még bölcsibe is jártak (És köszönik jól vannak, nem kell őket sajnálni, jól érezték magukat a bölcsiben és szerettek, szeretnek oviba járni).

De van olyan ovoda, ahova nem vinném se 3, se 4 évesen.

Előzmény: Törölt nick (1445)
anyabanya Creative Commons License 2011.05.23 0 0 1444

Merem remélni, hoogy életem egyetlen egy , d mégis sikeres részének mondható területe a család és ezen belül a gyereknevelés. Persze akinek kisgyereke van ezzel ne nagyon verje a mellét...de mostanáig azért ez még igy van...(röhej, de én a diplomanélküli mezei vidéki tuskó eddig minden gyermekét, gyámgyerekét a pedagogia valamely területére szabaditottam, vagyis ők nyergeltek e területek egyikére...ez eddig 2 már egyetemen tanulló, 2 ki most vált át ilyen területre és egy aki most felvételizik)

Na én amit a 7+2 gyermekem esetében eddig megtanultam csak egy ponton biztos, hogy nincs tutifix verzió...és csak egy dolog igaz.hogy "neveld gyermekedet neki való modon, hogy ha felnő se feledkezzék meg rólad..."

 

Szóval a lényeg itt a neki való modon és a kunszt csak annyi hogy ezt felismerd...s ez a neki való dolog bizony még családon belűl is gyermekenként más és más...és épp ezért némi fafejségről tanusit, amit írsz...

 

van gyerek, aki boldog bölcsis és ezzel semmi gond és van, aki alig 6 évesen már tökéletesen iskolaérett...

van gyerek, akinek elég az ovi 5 évesen, mert csak...mert neki szüksége van arra, hogy az élet legfontosabb kötödéseiben oly mértékben érezze magát biztonságban, ami megalapozza benne a bizalom kiépülését magában és a szeretetben...

van gyerek, akit bűn szalajtani hagyni és van, akinek ez fontos és ez még nem is függ feltétlenül össze a értelmi kézségekkel...

 

Az aki ismeri a gyermeket az jó esetben felismeri, hogy mikor tesz jó...és ennyi...

Az óvonők nem suttyók, jó esetben emberileg és szakmailag is teljesen jók, de a gyermek és gyermek közti egyéni bánásmodot legjobban csak a gyermeke személyiségére nyitott szülö tudja felismerni...és ezért pontosan képes lesz bemérni., hogy való e bölcsibe vagy még az oviba is csak nagyobb fejjel menjen és kezdje-e a sulit 6 évesen vagy inkább maradjon ki egy évet...

 

 

Nekem a gyerekeim közt volt, aki bölcsi volt és volt, aki 6 évesen iskolát kezdett, akár aktív logopédiai gondozottként és volt aki szalajtott pedig márciusi vagy áprilisi volt és (mellesleg pont a 140 feletti iq-sal szalajtattam egy évet, mert ugy láttam, hogy ez kell) és nem bántam meg, söt 5 évfolyamos gimibe ment, tehát most 16 évesen csak nulladikos...

Mellesleg nem szégyene ez senkinek...

Ha a legkissebbet nem is értékelem, akkor is azt látom, hogy a maradék 6 esetében is más és más volt a jó megoldás és mivel az ovison kivűl a maradék 5 már jó ideje iskolás, hát azt látom, hogy mind személyiségükben, mint teljesitményükben jól döntöttem...

 

ezért aztán x gyerekkel csak egy dolgot tudok, hogy nem szabad osztani az észt max lehet gondolkodni arról, hogy mi és miért jó egy egy esetben és milyen lehetöségek vannak, amikor mégsem...maximum egy egy tanácsra telik tőlem, de isten mentsen bárkit is attól, hogy vakon megfogadja...mert még az egyik gyerkemtől a másikig sem feltétlenül hasonló a jó megoldás, pedig ezek egy azon fészekben csperednek...

(én bizony kaptam nagyon jó és hasznos tanácsot a hetedik gyerekemnél is olyantól, akinek csak 1 volt...)

Előzmény: csopakicsilla (1440)
Aminah Creative Commons License 2011.05.19 0 0 1442

Tudod, most, hogy iskolaválasztás előtt állunk a nagyobb fiammal, volt pár vitám a szülőtársakkal. Mivel lelkem magzatom jár úszni, focizni, sőt, még angol foglalkozásra is, szerintem minket elkönyveltek valami teljesítményorientált szülőknek, és csodálkoztak, hogy nem a város "versenyistálló" iskolájába adjuk a "nagyon jó képességű" fiunkat. Akkor aztán elmagyaráztam, hogy ezek a délutáni foglalkozások első, másod és harmadsorban játékosak, igaz, közben fejlesztenek is, hát hurrá, de nem ez a cél, pont lexarom, ha a fiam nem fog év végére összefüggő angol mondatokat mondani, amíg imád ott lenni, addig jó, ha még pár szó rá is ragad, hát annak meg örülünk. Sportolni se azért jár, mert már most könnyes szemmel álmodozom róla, hogy szól a Himnusz ő pedig integet a dobogó tetejéről, hanem azért, mert ez a kis örökmozgó imádja a többi kis ovissal rugdosni a labdát, meg ficánkolni a medencében. Semmi teljesítményt nem várok ettől. Ezek egyszerűen programok. Iskolát meg olyat választottunk, ahol az első 2 évben hétköznap az iskolatáskát se kell hazahozni, nincs házi feladat, és én ettől egy cseppet sem vagyok megijedve, SŐT! Szerintem egy 6-8 éves gyereknek százszor jobb, ha délután továbbra is rúghatja a bőrt a kis barátaival, mintsem hogy házi feladatként írja a sormintákat.

Ha engem kérdeznek, én azt szeretném, hogy a gyerekem boldog legyen. Találaja meg azt a társat, akivel boldog lehet, és azt a szakmát, amit élvezettel csinál és amiből kényelmesen megél. Hogy megtalálja a társát, azért csak imádkozhatok, segíteni max a szakma terén tudok, de választani ott is neki kell, dolgozni, tanulni érte neki kell. És amit én segíteni tudok, az szerintem nem az, hogy már szobatisztaságtól kezdve fejlesztem és fejlesztem, és már 3 évesen tud olvasni, és összeadni-kivonni, és kooperál és szocializálódik és anyámkínja, mert ezt mint bőven ráér megtanulni 6 éves kora után, és nem tudom te hogy vagy vele, de tőlem még egy állásinterjún se kérdezték meg, hogy figyelj már, hány évesen lettél szobatiszta, és úgy mentél-e iskolába, hogy tudtál már olvasni, és 4, 5 vagy 7 éves korodra tehető, amikor elkeztél szocializálódni meg kooperálni, de még azt se, hogy gimiben hányas voltam matekból, tovább megyek, még az se érdekelte őket, hogy a diplomamunkám hanyas lett, pont lexarták, hogy melyik felsőoktatási intézményben tanultam, egyedül az, hogy a szakmában mit tettem le az asztalra. Tanulni, meg teljesíteni meg szerintem úgy lehet, ha otthon a háttérben nyugi van és szeretet, az érzelmi biztonság szerintem a legtöbb, amit egy szülő adhat a gyerekének ahhoz, hogy sikeres felnőtt legyen majd.

Amikor az embernek kisbabája, vagy kicsi gyereke van, akkor hajlamos azt hinni, hogy ezek az évek most aztán átírhatatlanul meghatároznak mindent, aztán ahogy nőnek, rájövünk, hogy dehogy.... na egy szó mint száz, szerintem aki egy kicsi gyerek nevelésénél az érzelmi biztonság helyett a teljesítményre, meg kooperációra meg miegymásra teszi a nagyobb hangsúlyt, az _szerintem_ hibát követ el. Ok, át lehet esni a ló túlsó oldalára is, tudom én, de szerintem az épphogy szobatisztát közösségbe zavarni, hogy tanuljon kooperálni, az nagggyon durva...

 

 

Előzmény: csopakicsilla (1440)
_Fefe__ Creative Commons License 2011.05.18 0 0 1441

 

Alapvetően egyetértek veled abban, hogy az óvoda hasznos, már ha nem egy kimondottan rossz helyet sikerül kifogni. Sőt már a bölcsi sem rossz, az én lányom 2 évesen került oda, és a legtöbb tekintetben fejlődött tőle, mondjuk a nyelvhasználata az elején kicsit romlott, mert a többi gyerek (meg a takarítónő is :) rosszabbul beszélt. De annyi baj legyen, összességében mindenképp jó a közösség.

 

De a harmadik pontodat abszolút nem értem... ha egy évvel később megy a gyerek suliba, az megszégyenítés? Valamivel nagyobb, erősebb, okosabb lesz a többiekhez képest, valószínűleg sokkal kevesebb megszégyenülés fogja érni és több siker. Kap plusz egy év gyerekkort egy év felnőttkor árán, és valószínűleg kellemesebbek lesznek az iskolaévei. Miért kéne ebből "kivágnia" magát? Én baromira nem emlékszem olyanra, hogy nálunk a suliban ciki lett volna idősebbnek lenni. Sőt épp fordítva (már ha nem bukott volt, mondjuk nálunk ilyenek nem voltak).

Előzmény: csopakicsilla (1440)
csopakicsilla Creative Commons License 2011.05.18 0 0 1440

Szerintem meg ti olyan sötétek vagytok, mint éjszaka a tengermélyén a korallzátony alatti fekete kavics....

 

1. A "suttyó" óvonéni legalább helyesen tud írni, mivel tanult magyar nyelvet a főiskolán. A "suttyó" óvonéni, aki értelmiségi és érti a szakmáját és minimálbérért, azért csinálja, mert szereti a gyerekeket, még ha a "suttyó" óvonénit meg is alázza a nyilvánvalóan magasabb keresettel és jobb munkahellyel rendelkező fórumozó, aki csupán ezért teszi azt, amit ebben az országban kb. mindenki, leszólja a "suttyó" óvonénit, de ő mégis csinálja, még ha nem is tiszteli a sok "nemsuttyó" szülő a munkáját.

 

2. A óvoda fejleszt. Sok mindent, kompetencia alapon. Namármost, eléggé "gyerekszerető" az a szülő, aki nem adja be erre a fejlesztésre a gyerekét, hanem hagyja, hogy játszon otthon magában, ahol kooperációs képességei sem fejlődnek (gyengébbeknek együttműködő képesség, ezáltal szociális képességek), majd kijelenti, hogy a gyereke így is teljes ép ember lett, hát legyen... vak az illető, de gratulálok a nevelési kompetenciáihoz.

 

3. Igenig küldjük a gyereket óvodába. 3 éves? 4? Nem. Küldjük, amint szobatiszta. Gratulálok azonak a szülőknek, akik olyan buták, hogy: vigyük egy-két évvel később óvodába. Kezdje az iskolát egy évvel később. 1 év szokat számít. HÁHÁ! Osztályelső... és el is felejtették a buta szülők, hogy a gyerek 19-20! évesen érettségizik, míg a sorstársak 18 évesen. Ebből hogy vágja ki magát? Anyámék visszatartottak... nem megbuktam, nem beteg vagyok, nem is gyagya, csak visszatartottak és egy életre megszégyenítettek. Gratulálok!

Aminah Creative Commons License 2011.04.13 0 0 1434

Na most meg már 3 éves kortól... elment ezeknek az eszük világgá.

anyabanya Creative Commons License 2008.05.17 0 0 1432

Csak annyit erről az ovis dologról, hogy Vera most volt 3 éves. Beirattam volna oviba, mert dolgozom. A legközelebbi ovi 2 km kb. Nem vették fel, mert telt házas. A következö ovi 4 km, amibe felvették volna, de egy bicajjal baromira messzi van busz drága és ritkán megy, ráadásúl bicajjal tudok csak munkába menni...A 4km-re lévő ovi egy baromi frogalmas hid alatt van. A hídon megy át teljes forgalom két városrész közt, stb, stb...A lényeg, hogy tuti nagy a levegő szennyezettség arra és Vera ráadásúl még mindig nem tuti, hogy megussza a szívmütétet. Nem kivánom kis olommal terhelni a szervezetét. Más ovi nem köteles felvenni max nemzetiségi és ismerettségi alapon a szlovák iskola ovija...No, de az 8km ide....

 

Szóval kérem ilyen körülmények közt ne csodálkozzon senki, ha vannak, akik addig tartják otthon a dedet, amig lehet. Öszintén én sem tudom, hogy mit csináljak.

Hozzászól, ó! Creative Commons License 2008.03.17 0 0 1431
Hát az szép lehetett :(
Előzmény: Törölt nick (1430)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!