Keresés

Részletes keresés

totoro_hun Creative Commons License 2008.11.09 0 0 59
Én egy szép ős-legelőn jártam múlt hétvégén, öreg tölgyapók között:


Rákaptam én is mostanában az öreg fák keresésére és fotózására, remek szórakozás.
Nagyszerű ott állni egy-egy tiszetelet parancsoló öreg alatt, megáll egy pillantra az idő, igazi feltöltődés, pláne ha néhány kilómétert küzdeni is kell érte :)

A többi fotó itt látható ha valakit érdekel: http://totorohun.blogspot.com/
lzleo Creative Commons License 2008.11.08 0 0 58
Én idén Ginkgo biloba-t ültettem. Remélem egyszer majd ez a példány is a nagy öreg fák díszes táborát fogja szaporítani.
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.22 0 0 57

nagyjából másfél évszázados tengerpari mammutfenyő fasor északnyugat-skóciában. még douglas idejéből.

 

 

lush green foliage Creative Commons License 2008.10.21 0 0 56

gondoltam, hogy megírom a szerzőnek, hogy mérje le a mezőhegyesi platánokat is, mert azok is elég nagynak tűnnek. a környékbeliek odajárnak esküvőkkor fényképeszkedni - akkorák a fák, mint egy lakodalmas sátor. de lehet, hogy karcsú "derekúak".

 

 

Előzmény: sanyaaa (42)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.21 0 0 55

abban a könyvben is szerepel, hogy egészen az elmúlt pár évig (a kidőltéig) a maros menti nagy nyárfa (a vetyeháti nyár) volt a legnagyobb hazai fa - több, mint 11 méteres kerületttel és kábé 3-400 éves korral.

Előzmény: sanyaaa (43)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.21 0 0 54

a kelet-skócia perthtől nem messze található egy fortingall nevű falucska, ahol európa - minden valószínűség szerinti - legöregebb fája, egy 2,000 évnél is idősebb tiszafa mosolyog ránk. sokak szerint van 5,000 éves is, bár a 2,000 évet inkább valószínűsítik a szakértők.

ez a környék amúgy arról híres, hogy sok "extra" fa található benne. magasságra, méretre, korra...

 

 

 

 

lush green foliage Creative Commons License 2008.02.18 0 0 53

a balkányi (jármytanya) mammutfenyő

 

 

lush green foliage Creative Commons License 2008.02.18 0 0 52

a szecsuáni mammutfenyő (nekem az aranyszínű változat - goldrush - tetszik) jó választás - már láttam, hogy valaki írta -, mivel eléggé igénytelen a körülményeket illetően és elég gyorsan megnő. persze jobb, ha üde, jól vízelvezetőképességű talajba rakod, lehetőleg napos-félárnyékos és fagytól védettebb (ez fiatalkorban előnyös) helyre. gyorsan nő. ahhoz képest, hogy alig több, mint hatvan éve fedezték fel, már 25-40 méteres példányai vannak az eredeti termőhelyén kívül. a szegedi füvészkertben látható nagy példány sem túl öreg, mégis már távcsővel nézel fel a tetejére. :)

 

 

moonshadow Creative Commons License 2006.06.13 0 0 51

Gyümölcsfák között, főleg a mai viszonylatban tényleg matuzsálemnek számít egy 65 éves almafa. :)

Szép is, de nem hittem volna, hogy így képes elterülni egy gyümölcsfa, anélkül, hogy középen kettéhasadna.

Amikor nekünk feleekkora ernyősre metszett gyümölcsfáink voltak, egy nagyobb vihar után sajnos volt amelyik félbetört. :(

 

Előzmény: zsandár (50)
zsandár Creative Commons License 2006.06.12 0 0 50

Ez az almafa  a többi fához fához képest nem túl öreg azonban gyümölcsfaként elég szép kort ért meg, kb. 60-65 éves.A hobbykertemben taláható .Magassága  4-5 méter, átmérője  13-14 m.Minden évben ernyősre metszem,általában 5-7 mázsa pogácsaalma terem rajta.Ma már nem divatos fajta de,rétesbe ,süteménybeés magában is finom.Pálinkája is jó.Nagy árnyékot ad.

2-3x elég permetezni évente./ellentétben a kordonalmafákkal amit jóval többször kell/Eléggé ellenálló fajta.

moonshadow Creative Commons License 2006.06.12 0 0 49

Nagyon szép kis honlapot készítettél, remélem még sok nagy öreg fát tudsz lefényképezni és feltenni. :)

 

Ha esetleg valamikor Abony felé jársz, a vasútállomáson van egy hatalmas platán, azt is érdemes lenne lefényképezni és feltenni. :)

 

Előzmény: barlas (46)
barlas Creative Commons License 2006.06.12 0 0 48

Szia!

Sajnos még nem láttam, de biztos meg fogom nézni! Köszi a képeket!

Előzmény: lujza (47)
lujza Creative Commons License 2006.05.28 0 0 47

A bábolnai öreg akácot láttad már?

4 év múlva lesz 300 éves...

 

http://www.babolna.hu/latniszoveg.php#akac

Előzmény: barlas (46)
barlas Creative Commons License 2006.05.19 0 0 46

Sziasztok!

Én is a nagy fák rajongója vagyok, és csináltam egy honlapot amire már egy párat össze is szedtem közülük. Remélem tetszik!

www.barlas9.uw.hu/index.html

Remélem nem haragszik meg érte senki, de én is a Nagy öreg fák nevet adtam neki.

sanyaaa Creative Commons License 2006.04.28 0 0 45
7000Ft?!?!?! Nem is tudtam, hogy ekkora ajándékot kaptam. Biztos ilyen sok? Minden esetre így is érdemes megvenni. Köszi a reklámot, majd átnézek!
Előzmény: Mad árka (44)
Mad árka Creative Commons License 2006.04.27 0 0 44
Tényleg hihetetlenül jó könyv, sajnos még csak beleolvasni volt alkalmam, mivel a 7000 Ft-os ár nekem most sok. Bár antikváriumban egy ezressel olcsóbbért meg lehet szerezni, viszont még így is nyögném a súlyát. Azért reménykedem, hogy gazdag leszek. :)

(Ingyenélő topikreklám, van egy Fák topik itt, ha van kedved, kukkants át.)
Előzmény: sanyaaa (42)
sanyaaa Creative Commons License 2006.04.27 0 0 43
Egy beszélgatés részlete Gyurgyalag Bácsival: - Hány éves a legidősebb nagy fa, ami bekerült a kötetbe, és mekkora a legnagyobb? - Egyértelmű választ ezekre nem lehet adni, mert van például olyan fa, amelyik 11 méter körbe, de ez a tövénél kettéágazik. Hogyha csak az ép egybetörzsű fákat nézem, akkor az általam mértek közül egy kereken tíz méteres fekete nyárfa a legnagyobb, amelyik Barcstól nyugatra az egyik Dráva-holtág partján áll. Hogy melyik a legöregebb? A szakemberek úgy tartják, hogy a hédervári tölgyfa több mint hétszáz éves. De nagyon nehéz megmondani a kort, legfeljebb csak becsülni lehet, elpusztult meg kivágott fák alapján, illetve elvileg lehet az élő fából egy vékony fúrásmintát venni és megszámolni az évgyűrűket. Azonban én úgy gondolom, hogy kár zaklatni ezeket a fákat, ráadásul még az évgyűrűk se mondanak meg mindent, hiszen a legtöbb öreg fa közepe, a legrégebbi részek, azok hiányoznak, mert odvas a fa. Egyébként a legbiztosabb becslési módszer az, hogy megkérdezzük a bennszülötteket, és amit mondanak, azt osztjuk kettővel. De én úgy gondolom, hogy ezek a legöregebbek fáink olyan 3-400 évesek lehetnek.
sanyaaa Creative Commons License 2006.04.27 0 0 42
Sziasztok! Karácsonyra kaptam egy nagyon nagyon jó könyvet. Egy barátom apja írta, Pósfai György (Gyurgyalag Bácsi - ahogy mi hívtuk:), a címe: Magyarország legnagyobb fái - Dendrománia. Nagyon jó stílusban ír, és az egész könyv zseniális. Egy kis ízelítőnek itt egy link: http://www.kortarsonline.hu/0412/posfai.htm Ha látjátok könyvesboltban, javaslom vegyétek meg, biztos nem kerül annyiba, mint amennyit ér!
moonshadow Creative Commons License 2005.05.19 0 0 41
Hogyne lenne aktuális. :)
Előzmény: barlas (38)
Merci! Creative Commons License 2005.05.19 0 0 40

Remélem a miénk is megéri a sokszáz évet... Még gyerek (összel lesz 3 éve, hogy ültettük, de nagyon hálásak vagyunk, hogy eddig minden tavasszal kihajtott):

 

Előzmény: barlas (39)
barlas Creative Commons License 2005.05.19 0 0 39

a lényeg lemaradt:)

 

barlas Creative Commons License 2005.05.19 0 0 38

Helló!

Tudom, hogy ez már rég nem aktuális, de azért itt van 2 platános kép. Trstenoban fényképeztem, Horvátországban. Asszem eléggé nagy és eléggé idős (500 év) :)

(bal oldalt is van egy az csak 300 éves, legalább is úgy emlékszem)

 

moonshadow Creative Commons License 2004.04.06 0 0 37
Ehez képest a tévében mást mondtak.
Nekem úgy tűnt, hogy feltünési viszketegségből vágták ki.
Előzmény: Anti_23 (36)
Anti_23 Creative Commons License 2004.04.04 0 0 36
Sziasztok!

A karácsonyi nagy fenyő történetét én tudom, mert láttam még "élve" is, és tudom, hogy hogyan jutott idáig a fa.
A fa túl nagy volt, bántotta a mellette lévő régi házat, és a vezetékeket is.
Ezért ki kellett vágni.
A néninek elég drága lett volna kivágatni, mert ehhez a magasság és a vezetékek miatt szakemberek kellenek, és az nem olcsó.
Ekkor jött az ötlet, hogy fel kellene ajánlani valakinek, a kivágás fejében.
Így jutott a fa a Parlament elé.

Anti

Előzmény: szilkszilky (32)
mézontófű Creative Commons License 2003.12.18 0 0 35
Várj! Én is voltam már bunkó!!!:-))
A csersznyefát -legalább 50 éves volt - és egy hasonlókorú diót ki kellett vánunk, mert az erős szél megmozdította a földlabdát.
A fenyőknél ez különösen könnyű, mert sekélyen vannak a gyökerei, a szembe szomszédnál uyganakkor ki is dőlt a fenyő.
Sajnáltam nagyon, de nagyon féltem, hogy rádől a szomszédházra.
Azóta nő helyette másik...
Meg a túl közeli nagy fa a házalapot is kikezdi rendesen, látom a szomszédnál.
Fenyőfa ügyben csak gyökeres...
Mézontófű
Előzmény: moonshadow (33)
demjengi Creative Commons License 2003.12.18 0 0 34
Egyetértek. Tényleg miért nem ültetnek oda egyet?
Előzmény: moonshadow (33)
moonshadow Creative Commons License 2003.12.18 0 0 33
szilkszilky Creative Commons License 2003.07.04 0 0 32
Új vagyok itt és új a kertem is. Max. 100nm, déli fekvésű, pillanatnyilag csak fű. Nagy, lombos fát szeretnék, ahol a napsütés elől el lehetne bújni. A talaj inkább meszes, a telek elég szeles. Kisgyerek van, tehát mérgező termés nem jöhet szóba. Mit ajánlanátok?
Az ámbrafáról mit tudtok?
endru Creative Commons License 2003.07.02 0 0 31
Ha jártodban - keltedben látsz ilyen fákat akkor légyszi irj nekem. Kizárólag 1 méternél nem magasab fák érdekelnek mert bonsai nevelési alapanyagnak kellenek. Kicsi a kertem. Az alfajokat, kertészeti változatokat nem ismerem. A másik baj, hogy nehezen jutok el Pestről Szombathelyre mert nincs autóm, csak a vonat.
Előzmény: magyarliba (30)
magyarliba Creative Commons License 2003.06.25 0 0 30
Szia Endru,
ha leírod, melyik fajtákat keresed, és mennyit szánsz rá, körbeérdeklődhetek itt Szombathelyen, környékén, valamint az Ökoplantnál, ill. környékén. Sok jó kapcsolatom van, nagyon olcsók, a saját tapasztalataim szerint.
Előzmény: endru (27)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!