Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Gábor19820309 Creative Commons License 2013.08.28 0 0 4007

Sziasztok!

Megnézve ismét a Jack Daniels filmet amit a NatGeo csinált szembe tűnik hogy teljesen porrá zuzzák a kukoricát és rozst is.

Mi csak azért használunk roppantott kukoricát mert nem tudjuk a port megfeleően kezelni? értem ezelatt hogy az ő cefre tartályuk ugye keverős a miénk ugye meg hordó. Csupán ezért nem dolgozunk mi is liszt állaggal vagy ennek más oka is?

Más.

A héten összedobok egy cefrét amit Ö M közölt

3-3.2kg roppantott kukrica

3,5kg cukor

1evőkanál élesztő és 20l víz.

Ugye írtátok hogy sima általános sütőélesztő jó, de itt merül fel bennem a kérdés, hogy borélesztő nem lenne jobb? az ugye nem kb 14%on hal meg hanem tovább bírja, vagy ezzel nem éri meg bajlódnom?

Ebből akkor a cukor miatt várhatok kb 3.5liter 50%os szeszt ugye?

Ti a whiskyt hány százalékra higítjátok?

Szorgalmasan olvasom vissza az egész fórumot még van pár tíz oldal, de nagyon köszönöm hogy vagytok és megossztjátok a tudást/tapasztalatot.

Más.

Hamarosan leérik a szölönk, azt úgy készítsem hogy leszemezni, szétzúzni, pektinbontót bele, majd lesavasni és beoltani élesztővel? ja és persze átmosni a szölöt mielőtt leszemezem. Még nem csináltam szölöből de olvastam, hogy finom és jó a szeszhozatala. Ebbe a cefrébe kell vagy érdemes, tenni +cukrot? Nagyjából 150kg szölö várható.

Köszönöm megtisztelő válaszaitokat.

Pitypang a bika Creative Commons License 2013.08.28 0 0 4006

Üdv.

Még nem írtam itt fórumon, de az egészet elolvastam.

Kis bemutatkozás:

38 éves vagyok, elösször 14 évesen főztem páleszt. Sok volt a barack. Na igen ám de nem volt főzőm, hát a jól bevált háború utáni kis fazék-nagy fazék módszerrel. Sőt utána még sokáig azzal főztem. Majd egy zsíros bödönből készítettem üstöt, és jött a rézcsöves hűtő. Most egy rozsdamentes üstöm van réz hűtővel. Mint látjátok végig jártam a lépcsőfokokat.

A savanyú cefrés whisky kimondottan jó, és könnyű előállítani. Már a sokadik főzetet csinálom belölle.

Nekem se volt kotyogóm. Fogtam egy szemetes zsákot ráhúztam, gumival rögzítettem, a zsák sarkát levágtam, bele ragasztottam szigszallaggal egymásba fűzütt szívószálakat. (persza a szálak csatlakozását is leragasztottam.) 6 db-ot toltam egymásba. A másik végét pedig egy pille palackba vezettem amit feltöltöttem vízzel. A csőből 1 cm volt a vízben. Tökéletesen helyettesítette a kotyogót.

Előzmény: olvas0 (3933)
trashmetal Creative Commons License 2013.08.28 0 0 4005

Közben leesik és nagyon örülök hogy pont Te válaszoltál kedves Kormoss' , akit istenítenek már a fórum elején is, valamint amennyire olvasom a témát, neked is bejön a whiskey és otthon is vagy benne, csináltad már jó párszor...

Szóval ha tudsz nekem alapvető, és nem csak alapvető tanácsokat adni, azt nagyon hálásan fogadnám!

Előre is köszönöm!

Előzmény: Kormoss' (4003)
trashmetal Creative Commons License 2013.08.28 0 0 4004

Azt hiszem így már világosodik a dolog!

Még annyi, hogy akkor itt már nincs meg az az állandó cefre ágy amivel elkezdem?

Úgyértem mint mikor Ö-M leírta hogy a kivett levet cukrozás és hűlés után arra a régi kukorica ágyra rakta vissza...

Itt is van ilyen durvább szemű gabonaágy ami a kezdő cefréből öröklődik, vagy csak az a kevés backset ami örökíti az íz/illat világot???

Előzmény: Kormoss' (4003)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.28 0 0 4003

Konkrét példa: egy átlag whisky cefréje 20-50% backsetet tartalmaz átlagban (ízlés kérdése, én 30%-nál semmiképp nem javaslok többet). Ez azt jelenti hogyha 10 liter új cefrét akarsz csinálni, akkor az előzőleg ledesztillált cefréből kiveszel 2-5 litert, és tiszta vízzel kiegészíted 10 literre. Ebbe megy az őrölt gabona, felfőzöd, majd malátával cukrosítod. Ha megerjedt és ledesztilláltad, abból is félreteszel valamennyit és így folytatod tovább és tovább.

Remélem így érthető. 

Előzmény: trashmetal (4002)
trashmetal Creative Commons License 2013.08.28 0 0 4002

Értem köszönöm!

Ami nagyon nem világos:

Ugye a cukros módszernél leírták az alap cefrét, majd utána a 2. erjesztés módszerét, ami a többit is meghatározza...

Az első az ugye világos is...

A másidiknál viszont mit kell csinálnom???

Ugye főzés után kiveszek X egységet a forró léből, mert ettől lesz savanyúcefrém...

De nem oldhatok fel benne cukrot, mert én cukor nélküli tiszta gabonacefrét akarok...

Tehát akkor csirizesítsek el újabb adag gabonát és ezt kellene visszaraknom cukor helyett?

Vagy ez hogyan működik a gyáraknál???

Bocs hogy ezen lovaglok, de még nem jöttem rá hogyan kell, és gazdaságosság szempontból nem lenne hátrány, mert mostanában ugye 1kg gabona kb 40-60HUF de 1kg cukor >250HUF

Előzmény: cloaked (4000)
olvas0 Creative Commons License 2013.08.27 0 0 4001

Idén csak 3500 a beugró!!!!!!!!!! 5 kostolás is van benne de nincs szeminárium.... Csak ezért gondoltam...

Előzmény: cloaked (3996)
cloaked Creative Commons License 2013.08.27 0 0 4000

Szia,

a kipróbált recepteknél találod meg a valódi sour mash gabonacefrét (ez lesz az.)

A Jack Daniel's sok kukoricával, kevés (10-15%?) rozzsal és az elcukrosításhoz szükséges árpamalátával készül, a párlatot pedig faszénen szűrik (ami juharfából készül, bár vitatott, hogy a juharnak az ízben van-e jelentősége). Az édes ízt elsősorban az 5 év érlelés adja kb. 200 literes kiégetett hordóban – ugyanezt a szakma mai állása szerint nem lehet rövidebb idő alatt, illetve kis hordóban megvalósítani, úgyhogy ezt a jelleget csak imitálni tudod pl. vaníliával, mittomén (hacsak nem főzöl 200 litert...:)

Előzmény: trashmetal (3997)
Tan-csi Creative Commons License 2013.08.27 0 0 3999

Szia!

Lesz, csak ízre inkább szőlőpálinkára hajaz mint törkölyre, persze attól függ mennire volt kipréselve. Én tavaly csináltam hagyományos betaposós törkölyt, könnyebb is kezelni és január-februárba főzve isteni íze-illata van.

Előzmény: gabowsky (3998)
gabowsky Creative Commons License 2013.08.27 0 0 3998

Sziasztok!

Sajnos csak későn olvastam el snapszmester cikkét, a törköly erjesztéséről, így a kapott törkölyt ugyan-úgy kezdtem erjeszteni, mint egy hagyományos pálinka-alapanyagot. Szerintetek lesz így is belőle valami? Forrni forr, a tetején "bunda" képződik, mint más gyümölcs - cefréken, azt illata is olyan boros, erjedt.

Válaszaitokat előre is köszi!

trashmetal Creative Commons License 2013.08.27 0 0 3997

Sziasztok!

Lelkesen olvasom már egy jó ideje, a fórumot, de az évek alatt felhalmozott tudás nem kis mennyiség

(még csak a téma 1/5-ét sikerült magam mögé tudni)...

Ami viszont nagyon érdekelne, az Öreg-Muslinca által közzétett savanyú cefrés módszer...

Mindenképpen kukorica whiskeyt szeretnék csinálni, kevés más hozzáadott gabonával

A fő kedvenc a Jack Daniel's és egy hasonlót szeretnék megcélozni...

Nagyjából már mindent tudok, azt is hogy savanyú cefrézéssel készül..

Namármost a savanyú cefrézés módszere is adott általatok, de a cukor szemet szúr benne...

Csak gabonával cukor nélkül hogyan lehet megvalósítani ezt a módszert, hogy cukor nélküli igazi gabonacefrém legyen???

Válaszotokat előre is köszönöm!

cloaked Creative Commons License 2013.08.27 0 0 3996

A single maltos fórumon többet tudnak mondani neked róla, de főleg olyanoknak éri meg, akik már elmélyedtek a drága whiskyk között, és ritkaságokat meg újdonságokat kóstolnának. Persze kezdőbb érdeklődőnek is érdekes, ha el van eresztve anyagilag, de ugyanebből a pénzből több mindent kóstolhatsz meg pl. valamelyik bp-i whiskybárban.

Előzmény: olvas0 (3995)
olvas0 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 3995

Sziasztok csak egy gyors kérdéséret ugrottam be....

Volt már valaki a whisky shown??? Érdemes rá elmenni? Esetleg az öregek közül megy valaki???? Avagy egy hirtelen ötlettől vezérelve kérdezném hogy forum tali????

Kormoss' Creative Commons License 2013.08.26 0 0 3994

A törkölyt nem így szokás erjeszteni. Le szokták fóliázni, a fólia tetejére pedig vizet öntenek, hogy ne kapjon levegőt. Javaslom a többit már így csináld.

Előzmény: fater0121 (3992)
ROBI876 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 3993

Szia! Én tavaly így csináltam a törkölyt: 120 literes hordóba jó szorosan belenyomkodtam a törkölyt, úgy 115 liter lehetett benne, majdnem színültig, fóliával lezártam, hordó körül belül körbenyomkodtam a fóliát a törköly alá, 1 hónapig így hagytam. A hordóra végül lazán rátettem a fedőt.

1 hónap múlva kibontottam, az üstbe tettem törkölyt+annyi vizet, hogy főzni lehessen, elég jól adott.

A hordó aljára érve folyadékot találtam, ebből reméltem a legtöbb alkoholt, de a valóságban ennek az alkoholtartalma volt a legkevesebb. A törköly száras részei elég jól adtak, jobban, mint az alma, vagy körte, most számokat nem tudnék mondani, de érdemes főzni, finom pálinkát ad.

Előzmény: fater0121 (3992)
fater0121 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 3992

Sziasztok!

Kaptam 2 hordó törkölyt egy borosgazdától. Színültig van törköllye, nagyon kemény, száraz a teteje, nem lehet kevergetni. Mit csináljak vele, honnan tudom mikor forrt le? Egyenlőre a tanácsára annyit tettem hogy 10l vízhez keveretm 5kg cukrot, feloldottam és ráöntöttem. Tettem bele pektinbontót, majd lezártam a tetejét, és lecelluxoztam.  :-) Ennek már egy hete. A hordó mérete asszem 150l olyan csatos kék amit lehet kapni a gazdaboltokban.

Ma kaptam még két hordót. Irsai olivér. Csinálhatom ugyanezt? Ebből kb hány l pálesz jön ki? Mikor vigyem el? Árnyékos helyen van az jó ugye? 

EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.26 0 0 3991

jó kösz mindent

Előzmény: Kormoss' (3990)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.25 0 0 3990

Itt a válasz a kérdésedre az erjedéssel kapcsolatban:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=126697311&t=

A hozzászóláshoz pedig a folytatás a Kipróbált receptek fórumon van, ahol a valódi gabonacefre készítéséről írok. Ja, és egy jótanács: a e-mail címeddel ne nagyon villogj, mert még egy szép napon becsenget hozzád néhány csúnya, gonosz ember, akik arról fognak faggatni, hogy mit keres cukorcefre a pincédben.

Előzmény: EyzenHeil (3989)
EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.25 0 0 3989

hello ennek a fojtatását eltudod küldeni nekem ? email cimem djpetike94@citromail.hu

Előzmény: Kormoss' (454)
EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.25 0 0 3988

azt tudom hogy meg kell darálni és vagy egy órát szenvedtem kézi daráloval h megdaráljam mondjuk én nem porrá daráltam hanem csak felesbe . hömérös tippet köszi , a gyümölcs cefre az mikor jó köbö menyi idö után forr ki mert nekem most kb 200 liter szilvám forr és már elkezdett penészedni a teteje?

Előzmény: Pterhun (3987)
Pterhun Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3987

Szia!

Nem tudom, hogy hogyan csináltad, de a receptben törtszem van, nem egész!

Hogy hogyan kellene kinéznie - csak gyümicefrével van csak egyenlőre tapasztalatom holnap délutánig :) - de a sűreje van felül, a lé alul, ha készvan, megfordul, tehát a lé lesz felül, a sűrű alul. Mivel itt a kukorica csak "aromásít", ízt - illatot ad, szóval nem vesz részt az erjedési folyamatban, nem tudom hogyan kellene viselkednie.

A hőmérőre egy  viszonylag olcsó tipp: épületgépészeti áruház (pl: Szatmári) kazánhoz való analóg hőmérő kb. 1000 - 1500 huf. Csak a hüvellyel együtt mártsd folyadékba, mert a habár a hüvelyéből könnyen kihúzható ( ami nálam be van építve a kazánba, így anélkül használtam) és tavaly télen parenyica sajtozáskor egyet gallyravágtam a sós vízzel.

Sok sikert!

Petya

Előzmény: EyzenHeil (3986)
EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3986

de én nem hivatalosat akarok csinálni hanem ojat amit ithol is megtudok csinálni hogy a faszomba mérjem meg h 60 fokos a lé meg ijenek direkt ezért csinálom ezzel a receptel és nem bajlodok malátázásal meg cukrositásal amugyis csak anyit kérdeztem h hogy kell kinéznie az erjedésben lévö cefrémnek

Előzmény: Kormoss' (3984)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3985

Köszönjük a megosztott tapasztalatokat, hasznosak voltak! Kiegészíteném a sajátjaimmal:

1. Biztos vagyok benne, hogy az erjedési idő elhúzódását a szegényes tápanyagtartalom okozza. Ezeket a gazdaboltokban kapható tápsókat valószínűleg nem arra tervezték, hogy önmagukban ellássák az élesztőket tiszta cukros vízben, hanem hogy kiegészítség a borok, vagy bármilyen szegényesebb alapanyag tápanyagtartalmát. Én le is szoktam a használatáról, helyette 3 kg cukor mellé 1 kg darált búzát használok tápanyagnak. Az erjedés itt is elhúzódik legalább 1 hétre, de legalább gond nélkül kierjed. A harmadik kisüsti lepárlás után alkalmas alapszesznek (vodkának semmiképp, bár ez a kisüsti hibája, nem a cefréjé). A normál erjedési idő eléréséhez tapsztalataim szerint legalább 2 kg búzára van szükség, de ott már valamennyire előjön a gabona jelleg a kapott párlatban.

2. A Budafok élesztő nem jó minőségű. Néha még a tésztát se lehet vele megkeleszteni. Komolyan. Ebben csak az a hatalmas szégyen, hogy az egyetlen magyar élesztőről beszélünk, ami viszonylag nem is olcsó, a felannyiba kerülő nevenincs szlovák élesztő pedig ezerszer jobb és megbízhatóbb nála... A közeli kisboltban csak Budafok élesztőt lehet kapni, így mostanában gyümölcscefrékhez főleg azt használok, azokhoz elég jó, de cukorcefrékkel és gabonaszeszekkel már sokszor megjártam vele. Szóval én a helyedben más fajta élesztővel kisérleteznék, hátha azok gyorsabbak.

3. A kemény mellékíz valószínűleg a lepárlódból ered. Minden lepárlónak megvan a maga sajátságos "íze", amit átad a párlatnak, de ez ellen nem sok mindent lehet tenni. Főleg akkor van így, ha több minden főzésére használják a berendezést. Főzés utána alapos öblítés az üstben és a páracsövek folyóvízzel átmosása segíthet. És természetesen a szezononkénti enyhe ecetes vízel való átfőzés.

4. Lehet, hogy túl sok savat használsz, innen a savas íz. Érdemesebb lenne megpróbálni egyszer sav nélkül (azonnal lefőzve), kipróbálni mit ad. A víz és a cukor önmagában nem szokott savas lenni...

5. A kihozataloddal elégedett lehetsz.

Előzmény: Monek Tamás (3974)
Kormoss' Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3984

Ez egy utanázat, az eredeti, és hivatalos whisky malátázással és főzéssel készül, nem hozzáadott kristálycukorral. A savanyú cefre azt jelenti amit Cloaked mond, a cefremoslékból visszaöntenek az új cefrébe a savtartalom és az ízvilág folytonosságának megőrzése érdekében.

Előzmény: EyzenHeil (3983)
EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3983

én nem tom h te mien savanyu cefrés whiskyt ismersz mert én ez alapján csináltam:

Savanyú cefrés whiskey ( és egyébb gabonaszesz ) készítése malátázás nélkül

Ez a recept nem véletlenül szerzett világhirnevet. Annak ellenére, hogy pofon egyszerü és teljesen kezdök sem igen tudják elrontani , kereskedelmi minöségü (vagy annál jobb)  corn vagy bourbon whiskey-t lehet vele késziteni.

A legfontosabb különbség a többi recepttel szemben, hogy nem kell malátával bajlódni és ez egyben a legnagyobb elönye is. Tehát ebben a receptben a kukorica nem játszik szerepet az alkohol termelödésben vagy csak minimálisan.A kukorica adja a tápanyagokat az élesztönek és a jellegzetes ízét a whiskey-nek.

Különösen ajánlom ezt a kezdöknek mielött tovább lépnének a fözött malátás whiskey receptekre, de haladóknak is akik el akarják kerülni a malátázással járó gondot és piszkot.

Jómagam évek óta használom ezt a receptet minden baj nélkül. Nem tudnám megmondani ,hogy hányadik generációs cefre forr a pincémben, de azt igen ,hogy ez az egyik leggazdaságosabb whiskey cefre recept, mivel 25 kg kukorica elég majdnem egy évre.

Természetesen a recept müködik egyébb gabonával is ( rozs, búza, árpa, zab, rizs,köles stb),

vagy ezek keverékével..

Ez a recept alkalmas továbbá más gabona alapú ital készítésére is, korn, kümmel, akvavit stb….

Hozzávalók :

3-3.2 kg  törött kukorica   ( 6-8 darab/szem)

3.5 kg cukor

1 evökanál élesztö

20 L víz

A cefre induló fajsúlya 1.067 , a kész cefre 10.3 % szeszfokos lesz.

1.

Elsö erjesztés :

A fenti alkotókat betesszük egy min. 25 L edénybe, langyos viz jobb.Gyorsabban indul egy fél citrom levével vagy megfelelö citromsavval, de nem kötelezö ( csak az elsönél!)Csak a második napon tesszük fel a kotyogót. 18- 22 C –on 5-6 nap alatt kiforr. Lefejtjük a kész cefrét a kukoricáról és felöntjük az üstbe. Az erjesztö edényben maradt kukoricára azonnal 3-4 L langyos vizet öntünk, hogy életben tartsuk az élesztöt.

A elsö lepárlás :

Próbálunk minél több alkoholt lepárolni ameddig gazdaságos.

Az elsö pálat “ édes “ lesz, finomitó párolásra nem is öntjük fel hanem lezárjuk és eltesszük. (Késöbb úgy kezeljük mintha összeöntött feje és farka volna.Lásd késöbb)

2.

Második erjesztés :

Miután az üstöt kiüritettük, a forró léböl 6-7 litert kiveszünk és feloldunk benne 3.5 kg cukrot. Megvárjuk amig lehül ~ 25 C-ra, majd ráöntjük az erjesztö edényben lévö kukoricára. Figyelem! A forró lé megöli az élesztöt !

Kiegészítjük az eredeti szintre langyos vizzel.Az erjedés szinte órákon belül beindul. Csak másnap tesszük fel a kotyogót.18-22 C-on 5-6 nap alatt kész. Lefejtjük a cefrét  és 3-4 L vizet öntünk a kukoricára.

Ez a lefejtés az elsö savanyú cefrénk !

Az erjesztö edénnyben maradt kukorica tetejéröl  lehalásszuk a megbarnult, láthatóan elhasználódott felsö kukorica réteget. Nem többet mint 25% (kb 0.8 kg) Ezt pótoljuk kb ugyanennyi friss kukoricával.

Második lepárlás :

A cefrét felöntjük és addig fözzük ameddig gazdaságos.

Az üstben maradt forró léböl    6-7L –t kiveszünk és feloldunk benne 3.5 kg cukrot. Ha lehült 25 C-ra ráöntjük az erjesztöben lévö kukoricára és felengedjük langyos vizzel az eredeti szintig. Az erjedés rövidesen beindul, másnap tesszük fel a kotyogót.

A kapott elsö párlatot felöntjük a finomító lepárlásra.

Ha egy  lefözésre   elegendö  feje és  farka  összegyült  akkor felötjük   egy  következö (kármentö) lepárlásra.( Ehhez adjuk a legelsö “ édes “ cefre fözésekor kapott elsö párlatot is) A másod-cefrét a következö cefrével együtt fözzü ki.

A kapott szíve 40%-ra higítva azonnal fogyasztható, vagy 63%-ra hígítva érlelni kezdjük.

Ettöl fogva csak ismételjük a lépéseket a 2. ponttól kezdve hónapokon és éveken át……..

Saját tapasztalatból mondom, hogy kellö gyakorlattal igen magas minöségü italt lehet ezzel cefre recepttel készíteni, ami megállja a helyét a kereskedelemben kapható whiskey-k között, néhány esetben felül is múlja.

Ez egy alap recept, többféle variációja létezik már ( Különbözö gabonák és azok keveréke )  Szerte a világon sok ezer (millió?) hobbista használja boldogan ezt a receptet, vagy ennek változatát. ( elég a Google-ba írni : UJSM  vagy UJSSM)

Sok sikert,

ö-m

Előzmény: cloaked (3982)
cloaked Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3982

A savanyú cefrés whisky

1. nem egész kukoricaszemekből készül

2. kell malátázni

A savanyú cefrés whisky azt jelenti, hogy az előző cefremoslékból hozzáadnak a cefréhez, ezzek savszintet és ízvilágot beállítva. Lényegében ugyanaz, mint amit a kovászos kenyérnél csinálnak.

Amit nem kell malátázni, az a gabonával ízesített cukorcefre. (Vagy a diasztázzal elcukrosított gabonacefre).

Előzmény: EyzenHeil (3981)
EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3981

de én direkt savanyu cefrés whiskyt akarok csinálni mert h ott nem kell malátázni

Előzmény: gombászok (3980)
gombászok Creative Commons License 2013.08.24 0 0 3980

Túl jó nem lehet, ha kukoricaszemek vannak benne. Lehet, hogy savanyú, de a szemekből biztos nem lesz szesz. Darálni kellett volna, utána megfőzni, majd malátával cukrosítani a keményítőt.

Olvass vissza, rengetegszer leírták már az eljárást.

Előzmény: EyzenHeil (3979)
EyzenHeil Creative Commons License 2013.08.23 0 0 3979

Hello a savanyú cefrés whisky-nek , hogy kell kinézni-e amikor forr valaki  eltudja mondani? mert én csináltam de nem tom , hogy jó-e az alján és a tetején van kukorica szem közte meg viz

Monek Tamás Creative Commons License 2013.08.23 0 0 3978

Igen.

Itt van egy rövid egyértelmű leírás az egész folyamatról. Szerintem nagyjából minden benne van tömören, ami végigvezet egy főzésen. http://cuccos.com/hobby/files/palinkaf%C5%91z%C3%A9s.pdf

Előzmény: Pepperchili (3977)